به روز شده: 11 ساعت و 23 دقیقه قبل
کد مطلب: 21245
زمان انتشار: یکشنبه 19 تیر 1390 - 16:38:50

توضیح ستادحقوق بشر درباره یک مطلب انحرافی

توضیح ستادحقوق بشر درباره یک مطلب انحرافی
حقوق بشر  > ایران  - جوابیه ستادحقوق بشر به مطلبی با عنوان راه یابی مکتب ایرانی به قوه قضائیه

بنام خدا

در پی انتشار مطلبی با عنوان : "راه یابی مکتب ایرانی به قوه قضائیه!؟" در پایگاه اینترنتی الف که استفاده از یک فراز از منشور حقوق بشر کوروش در لوگوی ستادحقوق بشر قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران را مساوی با راه یابی مکتب ایرانی به این مجموعه دانسته است نکاتی لازم به تذکر است.

1- پیش از هرچیز باید دانست که لوگو یا آرم هر مؤسسه ای یک اثر هنری محسوب می شود که در طراحی آن نهایت دقت در استفاده از حداکثر مشخصات منطبق با ارزش های دینی، فرهنگی و بومی یک جامعه لحاظ می شود. این موضوع در طراحی لوگوی ستادحقوق بشر قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران کاملاً مشهود است. اهتمام هنرمندانه به اهمیت هریک از ارزش ها در لوگوی ستاد حقوق بشر نیز آشکار است. اولویت در لوگوی ستاد حقوق بشر با آیه شریفه کلام الله مجید " ولقد کرمنا بنی آدم ... " بوده است و پس از آن با اندازه ای کوچکتر به فرازی از منشور حقوق بشر کوروش پرداخته شده است. این لوگو به گونه ای طراحی شده که کلیه ارزش ها و باورهای دینی و باورهای ملی جمهوری اسلامی ایران درباره حقوق بشر و حقوق انسان را در بر بگیرد. به همین منظور موارد زیر در طراحی لوگو در نظر گرفته شده است.

- استفاده از دایره که در فرهنگ اسلامی ما تعابیر عرفانی مشخصی دارد و نشانه نگاهی جهانشمول و فراگیر است.

- استفاده از آرم قوه قضائیه که نماد عدل و انصاف و مساوات است.

- استفاده از بال فرشته، که نشانه صلح و آرامش و رابطه با آسمان و توجه به معنویات است.

- استفاده از آیه شریفه: "و لقد کرمنا بنی آدم" که بیانگر شأن و منزلت رفیعی است که خداوند تبارک و تعالی برای بشر قائل شده است.

- و درنهایت  استفاده از یک فراز از منشور حقوق بشر کورش کبیر به زبان میخی است که در نوع خود اولین منشور حقوق بشر به شکل مکتوب و منقوش در جهان است و نشان دهنده این حقیقت است که ایران در زمینه پاسداری از حقوق انسانها نسبت به سایر جوامع پیشگام بوده است و در زمانه ای که کشورهای غربی بعد از صدها سال قتل و کشتار و خونریزی داعیه دار مسأله حقوق بشر شده اند حاوی پیام روشنی است.

2- لوگوی ستادحقوق بشر قوه قضائیه حدود پنج سال پیش طراحی، عرضه و مورد استفاده قرار گرفته است حال آنکه بحث جریان انحرافی در ادبیات سیاسی کشور عمری کوتاه دارد و مشخص است که این لوگو ربطی به جریانات اخیر ندارد.

3- نگاهی به مواضع ستاد حقوق بشرقوه قضائیه خصوصاً مواضع ریاست محترم ستاد، حضرت آیت الله آملی لاریجانی و دبیر محترم ستاد، دکتر محمدجواد لاریجانی بیانگر این مسأله روشن و بیّن بوده است که همواره یکی از محورهای بسیار کلیدی در این مواضع چه در صحنه های بین المللی و چه در صحنه داخلی تکیه بر محوریت اسلام بوده و     می باشد. مواضع رئیس و دبیر ستاد حقوق بشر درباره جریان انحرافی نیز اظهر من الشمس است. بنابراین هرگونه شائبه علم کردن هرمکتبی در اعداد مکتب اسلام سوء ظن نزدیک به اثم است. درهمین حال این هشدار لازم است که مبادا دوستان مدعی مبارزه با جریان انحرافی ناخواسته وارد بازی تازه ای از سوی همین جریان شده باشند که اندکی تیزهوشی و درک سیاسی می تواند نجات بخش باشد.   

*******

لازم به ذکر است پایگاه اینترنتی الف روز 19 تیرماه مطلبی را با عنوان "راه یابی مکتب ایرانی به قوه قضائیه!؟" منتشر کرده بود که متن آن به شرح ذیل است:


راه یابی مکتب ایرانی به قوه قضائیه!؟
  
 یکی از نهادهای زیرمجموعه قوه‌ی قضائیه مجموعه‌ای تحت عنوان «ستاد حقوق بشر» است که بر اساس مصوبه شورای عالی امنیت ملی تشکیل گردیده و بنا بر همین مصوبه ریاست آن با شخص رئیس قوه‌ی قضائیه است. همچنین دبیر این ستاد که مسئولیت اصلی اجرایی آن را بر عهده دارد از ابتدای تأسیس با «دکتر محمدجواد لاریجانی» مشاور و برادر رئیس کنونی قوه قضائیه بوده است.
 
 هرچند مواضع روشن و بارز رئیس محترم قوه قضائیه و برادرشان در مقابل جریان انحرافی بر کسی پوشیده نیست اما دقت در نکته‌ای این نگرانی را ایجاد می‌کند که متولیان این ستاد به نحوی در دام پنهان تفکر جریان انحرافی تحت عنوان «مکتب ایرانی» افتاده‌اند.
 
 دقت در نشان (لوگو) این ستاد این موضوع را روشن می‌سازد:
 
 همان گونه که روشن است در مرکز این لوگو بخشی از آیه شریفه قرآن کریم (لقد کرمنا بنی آدم) درج شده که نشان دهنده نگاه بنیادین اسلام به حقوق انسان است که البته استفاده از این آیه‌ی شریفه جای تحسین هم دارد. اما دقیقاً در زیر همین آیه جمله‌ای به خط میخی درج شده است که بر اساس اطلاعات مندرج در سایت این ستاد «یک فراز از منشور حقوق بشر کورش کبیر(!)» است که بازهم بنا بر گفته همین سایت «نشان دهنده این حقیقت است که ایران در زمینه پاسداری از حقوق انسان‌ها پیشگام بوده است.»
 
 روشن است که هیچ انسان منصفی مخالف عدم پذیرش واقعیت‌های تمدنی و تاریخی نبوده و نیست، اما حقیقتاً آن چه جای تأمل دارد این است که آیا هم‌طراز قرار دادن آیه شریفه الهی در کنار جمله منسوب به کوروش هخامنشی آیا تداعی کننده همان مکتب ایرانی که جریان انحرافی به دنبال آن است نیست؟
 
 بد نیست به سخنان اندیشورانه استاد شهید مرتضی مطهری دقت کنیم که می‌فرمایند: «. . عده‌ای می‌گویند ببینید ما چه ملتی هستیم! ما در دو هزار و پانصد سال پیش اعلامیه حقوق بشر را امضا کردیم. کورش وقتی که وارد بابل شد با اینکه خودش بت پرست نبود و تابع مثلاً دین زرتشت بود، مع‌ذلک گفت تمام معابد بت پرستی که در اینجا هست، محترم است. پس ما ملتی هستیم طرفدار آزادی عقیده. این بزرگ‌ترین اشتباه است. از نظر سیاسی هرچه می‌خواهید تمجید بکنید زیرا اگر کسی بخواهد ملتی را به زنجیر بکشد باید تکیه گاه اعتقادی او را هم محترم بشمارد اما از نظر انسانی این کار صد در صد خلاف است. کار صحیح کار ابراهیم (ع) است که خودش تنها کسی است که یک فکر آزاد دارد و تمام مردم را در زنجیر عقاید سخیف و تقلیدی که کوچک‌ترین مایه‌ای از فکر ندارد، گرفتار می‌بیند. مردم به عنوان روز عید از شهر خارج می‌شوند و او بیماری را بهانه می‌کند و خارج نمی‌شود. بعد که شهر خلوت می‌شود وارد این بتخانه بزرگ می‌شود، یک تبر بر می‌دارد، تمام بت‌ها را خرد می‌کند و بعد تبر را به گردن بت بزرگ می‌آویزد و می‌آید بیرون...» (کتاب پیرامون جمهوری اسلامی صفحه 101)
 پوشیده نیست انتقال منشور کوروش در سال گذشته و پس از طرح موضوع مجعول «مکتب ایرانی» توسط جریان انحرافی همه بخش‌هایی از یک پازل چند لایه برای پیشبرد مبانی فکری این جریان بوده و هست و حتی اگر این نشان قبل از طرح موضوع مکتب ایرانی انجام هم گرفته باشد، به نوعی تداعی کننده مبانی و شعارهای غلط این جریان بوده و شائبه برانگیز است.
 
 اما نکته‌ای که قابل تأمل است این است که هرچند این آرم در مجموعه تحت مسئولیت دکتر محمدجواد لاریجانی طراحی و به کارگیری شده، اما به احتمال زیاد ریاست محترم قوه قضائیه از جزئیات این لوگو اطلاعی نداشته‌اند، خصوصاً این که ایشان صراحتاً مکتب ایرانی را تفکری انحرافی دانسته‌اند. فلذا شایسته است مسئولین دستگاه قضائی هر چه زودتر شائبه تأثیرپذیری از تفکر انحرافی را بزدایند.
 
 * پژوهشگر مطالعات فرهنگی
 

کد مطلب: 21245
زمان انتشار: یکشنبه 19 تیر 1390 - 16:38:50
نظرات [7 ]
مرتضی سه شنبه 21 تیر 1390 - 00:16:42
حالا یه لوگوی درست حسابی طراحی کردن. میشه اسم این پژوهشگر گران مایه رو اعلام کنید.
بدون نام یکشنبه 19 تیر 1390 - 16:45:33
آقای دکتر لاریجانی و برادرشان از عوامل اصلی کشف و معرفی جریان انحرافی بوده اند برکسی پوشیده نیست که طرح این موضوع انحرافی خودش کار جریان انحرافی است که سایت الف هم گویا در دام انها افتاده است. جای تاسف است
بدون نام یکشنبه 19 تیر 1390 - 16:44:45
واقعا موضوع مرگ و زندگی بود اگر سایت الف به داد نمی رسید چه لطمات جبران ناپذیری وارد می شد.
بدون نام یکشنبه 19 تیر 1390 - 16:44:14
بهتر این است که سایت ستاد حقوق بشر به این مطالب اهمیت ندهد و به مسائل مربوط به حقوق شهروندان رسیدگی کند
رها یکشنبه 19 تیر 1390 - 16:43:43
واقعا یعنی هیچ موضوع مهمی در این کشور نبود که این پژوهشگر بینوا بره درباره اش تحقیق کنه؟ یا اینکه سایت الف اینقدر بی سوژه بوده؟
مجید یکشنبه 19 تیر 1390 - 16:43:09
باباجان هر گردی که گردو نیست. ملت ایران یا در افراطن یا در تفریط. این اصلا چه ربطی به اون داره. یعنی از فردا کسی اسم بچه اش رو گذاشت کوروش جریان انحرافی هست؟
بدون نام یکشنبه 19 تیر 1390 - 16:42:19
واقعا این آقا خجالت نکشیده اسم خودش رو گذاشته پژوهشگر؟؟؟ چه پژوهشی کرده بنده خدا یه جایزه بهش بدین خستگیش در بره
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 8+1

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد