به روز شده: 13 دقیقه قبل
کد مطلب: 23776
زمان انتشار: چهارشنبه 21 دی 1390 - 12:07:07

انحرافات اجتماعی و گسست نسل ها

انحرافات اجتماعی و گسست نسل ها
حقوق شهروندی  - داور شیخاوندی

هیچ جامعه ای را نمی توان بدون انحراف در هیچ یک از نقاط جهان یافت. در درصدی از رفتارها اعم از رفتاربزرگ وکوچک، زنان ومردان تا حدی انحراف وجود دارد وکمتر جامعه ای است که می توان گفت انحراف در آن جامعه وجود ندارد ویا اندک است. جامعه شهری پرجمعیت نمی تواند بدون انحراف باشد، این مساله به عنوان اصلی در تمام شهرها وپایتخت های بزرگ جهان به چشم می خورد.

در دهه های اخیر، میزان انحرافات وبزه کاری ها در جامعه ما روز به روز افزون تر شده وبر حسب جنسیت، به خصوص درباره دختران  این انحرافات بیشتر شده است ، دلیل آن مهاجرت هایی است که به شهرها صورت می گیرد ودر نتیجه جمعیت بسیاری از شهرهای ما از میلیون گذشته و مرکب از غریبه ها شده است.

جامعه ای که مرکب از غریبه ها باشد درهنجارهای عمومی میان مردم توافق زیادی به وجود نمی آید ودر نتیجه تعداد افرادی که با هنجارهای هماهنگ درکنار یکدیگر زندگی می کنند بسیار کم است، یعنی افرادی که وابسته به یک نوع ایل ، قبیله وخانواده هستند در کنار یکدیگر قرار نمی گیرند. از سویی افرادی که در ده وشهرهای کوچک زندگی می کنند به حد خودشان رفتار می کنند که الزاما در شهرهای بزرگ کارآیی زیادی ندارد. از لحاظ نظری گذر از اجتماع به هم بسته وپیوسته به شهرهای چند میلیونی از هم گسسته ومتکی به فرد منجر به بسیاری از اتفاقات و انحرافات از هنجارها ویا انواع بزه کاری هایی می شود که جرم محسوب می شود وبرای آنها  تنبیه وکیفری تایین شده است.

واما علت آن، در دهه های اخیراصولا نحوه تربیت وبرداشت نسل جدید از رسانه ها، جامعه و مدرسه تفاوت فاحشی پیدا کرده نسبت به نسل پیشین . تحقیقات نشان می دهد گسست قابل توجهی میان نسل سالمند ونسل جدید به وجود آمده که البته منطقی است. اصولا در اثر تغییراتی که در جامعه رخ می دهد این گسست به وجود آمده . در ده سال گذشته رسانه ها ی الکترونیکی مثل موبایل، اینترنت ،ماهواره وبسیاری موارد دیگر انواع اطلاعات در سطح جهانی از سویی وحضور نشانه ها ونمایش پرخاشگری ها در خیابان ، خانواده و دیگر مکان ها ویا اعمال غیر معقول جنسی ،رفتاری وخشونی افراد را تحت تاثیر قرار داده است .

دررسانه ها وتبلیغات به جای اینکه درباره قداست کار صحبت کنند، در جهت قداست پول تبلیغات زیادی صورت می گیرد ودر نتیجه نیازمندی های مردم به سمت آزمندی سوق یافته است به خصوص نسل های جوان تر وبلغ ترکه وارد بازار کار می شوند را تحریک می کند. زمانی که این افراد مهاجرت می کنند توقعات  زیادی ندارند اما وقتی با این تبلیغات گره می خورند، اگر به آرزوها وآمال خود از طریق قانونی دست نیابند که معمولا درصدی از آنها نمی رسند در نتیجه به قصد تحقق آرمان خود به کارهای غیرقانونی دست می زنند ونتیجه آن هم انحرافات ویا ارتکاب به جرم در جامعه است . به همین جهت است که ما به نسبت ده سال پیش تعداد زندانیان بیشتری را داریم. ده سال پیش ما کمتر از 180 هزار نفرزندانی داشتیم که عمده ترین آنها هم مربوط به مواد مخدر بود، در حال حاضرتعداد زندانیان ما بیش از 240 هزار نفر است در زندان هایی که ظرفیتش بیش از 85 هزار نفر نیست.

بخشی از این مساله به دولت برمی گردد که شرایط لازم برای تربیت در زندان ها را فراهم کند. در زندان ها به خاطر نبود ظرفیت منطقی وانباشت زندانیان در یک جا مقدار زیادی از انحرافات را از یکدیگریاد می گیرند و وقتی هم آزاد می شوند به جای اینکه متنبه شوند، بدتر می شوند یعنی قبح زندان برای آنها فرو می ریزد و دوم اینکه با افرادی آشنا می شوند که در خارج از زندان هم به همکاری ادامه می دهند وتکرار جرم درباره تعدادی از افراد صورت می گیرد. نتیجه می گیریم که در آغاز دهه اخیر یعنی دهه 90 باید انتظار افزایش نسبتا شتابنده انحرافات وانواع جرایم را داشته باشیم.

درخصوص مساله پیشگیری از جرم ، باید آن را از چند بعد بررسی کنیم. ابتدا اینکه قوانین ما قدیمی هستند ودر شرایط فعلی کارآمدی لازم را ندارند ویک تجدید نظر تمام عیار دوراندیشانه ،واقع بینانه وروشنگرانه باید صورت گیرد تا قوانین به روز شوند. ثانیا تعداد دادگاه ها وزندان ها به نسبت جمعیت باید افزون تر شود وجنبه سالم سازی داشته باشد نه جنبه بدآموزی .  ثالثا ، امکان اشتغال برای همه ،به خصوص برای اولیا وسرپرستان خانوارفراهم شود تا فقرباعث نشود که برخی از جرایم وبزه کاری ها پدید آید چون عامل عمده جرم، فقر وبیکاری است.

 دیگراینکه خود مدارس نقش بسیار بسزایی در پیشگیری از جرم در جامعه می توانند داشته باشند. اکنون مدارس تبدیل شده به مرکزی برای یاد دادن ،خواندن ،نوشتن ومسائلی که بیشتر جنبه تعلیماتی،صوری وکتابی دارد، در صورتی که درمدارس ، مساجد ومنابر اصل اخلاقی وآموزشی فراموش شده است. باید دربرنامه های اخلاقی به آموزی را پیش بگیریم. در رسانه های ما متاسفانه میزان خشونت وغمزدگی بسیار بالا است وازشادی های سالم کمتر خبری هست البته اخیرا به این مساله توجه کردند که این زمان نیاز دارد. وقتی سی سال روالی را در پیش گرفتند وحالا می خواهند آن را درست کنند به این سادگی نخواهد بود.

نکته دیگراین است که زمانی که جرمی صورت می گیرد مجرم باید تاوان جرم خود را بپردازد واین امر یا به صورت حبس ، جزای نقدی ویا اعدام است . اعدام درمانی ممکن است در بعضی از مواقع جوابگو باشد، اما در کشورهای اسلامی کارایی لازم را ندارد. در کشور ما سعی بر این است که مساله اعدام را به نحوی حل کنند وبه حداقل برسانند تنها در مواردی که دیگر نمی توان راهی جز اعدام را در پیش گرفت این اقدام صورت می گیرد. در برخی موارد نیز دیده می شود که متاسفانه بسیار سریع به اعدام متوسل می شوند که این خود مساله ای برای بروز اعتراضات درونی در سطح جامعه وبیرونی در سطح جهانی می شود.

با فرهنگ سازی واطلاع رسانی تا حد زیادی می توان در پیشگیری از وقوع جرم موثر بود ، اما تنها اطلاع رسانی وفرهنگ سازی نمی تواند در وقوع جرم وبزه موثر باشد بلکه اقدامات بسیار عمیق وژرف نگر در ابعاد مختلف اجتماعی ، اقتصادی وفرهنگی باید صورت گیرد و متولی این ابعاد نیز یک نهاد واحد نیست چندین نهاد باید وارد معرکه شوند از جمله پلیس ، نیروی انتظامی ، دولت وبخش های دیگر که هر کدام می توانند سنبل اخلاق باشند . به طور مثال مردم از تک تک افراد پلیس انتظار دارند که رفتار و منش بسیار والای انسانی داشته باشند نه اینکه با اخلاق مورد انتظار جامعه فاصله داشته باشد. اگرتمام نهادها و افراد زیر مجموعه این نهادها به اخلاق ورفتار درست اتکا کنند قطعا وقوع جرم در جامعه به حداقل خواهد رسید.

استاد دانشگاه و عضو هیات علمی گروه علوم اجتماعی

کلید واژه: حقوق شهروندی
کد مطلب: 23776
زمان انتشار: چهارشنبه 21 دی 1390 - 12:07:07
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 5+2

دیگر مطالب
گفتگو
پنس برای دلگرمی صهیونیست های منزوی آمد|اروپا با آمریکا همراهی نمی کند
سخنگوی اسبق وزارت خارجه از یک سفر بحران زا می گوید:
پنس برای دلگرمی صهیونیست های منزوی آمد|اروپا با آمریکا همراهی نمی کند
حمیدرضا آصفی