به روز شده: 1 ساعت و 59 دقیقه قبل
کد مطلب: 23986
زمان انتشار: دوشنبه 10 بهمن 1390 - 13:15:21

هتک حیثیت، اخاذی اینترنتی و کلاهبرداری مهمترین جرایم فضای مجازی

هتک حیثیت، اخاذی اینترنتی و کلاهبرداری مهمترین جرایم فضای مجازی
حقوق شهروندی  - رئیس پلیس فتا کشور با بیان اینکه از ابتدای سال ۴ هزار پرونده در این پلیس تشکیل شده است گفت: هتک حیثیت، اخاذی اینترنتی، کلاهبرداری، از طریق پیام کوتاه تبلیغ و فروش اقلام غیرمجاز از جمله مهمترین پرونده‌های تشکیل شده در این پلیس است.

به گزارش فارس؛ سردار سید‌کمال هادیان‌فر در نشست خبری خوب با اصحاب رسانه گفت: اگر طی ده سال گذشته یک رایانه ازطریق مودم به صورت دیالاپ به اینترنت متصل می‌شد اما هم‌اکنون تکنولوژی چنان پیشرفت کرده که از طریق تلفن همراه و 3G می‌توان به راحتی به فضای اینترنت وارد شد.

وی ادامه داد: پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات وظیفه دارد تا مخاطرات را در این فضا و در عرصه کسب و کار، دین، آموزش و مبادلات الکترونیک تأمین کند.

این فرمانده ارشد انتظامی با اشاره به پیش‌‌گیری‌های صورت گرفته در پلیس فتا اظهار داشت: در پیش‌گیری اجتماعی هدف اطلاع مردم، آسیب‌ها و تهدیداتی است که آنها را مورد هدف قرار داده لذا ما با اطلاع‌رسانی و دادن مشاوره به مردم به دنبال کاهش خطرات در برابر مردم هستیم.

هادیان‌فر گفت: در پیشگیری وضعی با از بین بردن جاذبه‌های آماش و افزایش خطر‌پذیری جرم سعی در پیشگیری داشته‌ایم.

وی گفت: ما در دو صورت پیشگیری اجتماعی و وضعی به دنبال مشارکت و اعتماد مردم و مقابله با تهدیدات هستیم.

هادیان‌فر با بیان اینکه هم‌اکنون در ایران بیش از 36 میلیون و 500 هزار کاربر اینترنت وجود دارد اظهار داشت: براساس سند توسعه ۱۴۰۴ ایجاد امنیت در حوزه اقتصاد و کسب و کار، عفت، مسائل اجتماعی و فرهنگی و ارائه خدمات مناسب در مأموریت پلیس فتا گنجانده شده است. لذا با توجه به این مأموریت مقابله با جرایم سازمان یافته حملات مختل‌کننده فعالیتی، نقض‌کنندگان حریم خصوصی و مالکیت مادی و معنوی در تیررس مقابله پلیس فتا قرار دارند.

وی ادامه داد: هم اکنون ۳۶ میلیون و 500 هزار کاربر در کشور وجود دارند که 26 میلیون و 280 هزار نفر آنها در زمره جوانان قرار دارند. براساس آمار 75 درصد از کاربران از محل سکونت 22 درصد از محل کار و ۱۳ درصد از مراکز آموزشی به اینترنت متصل می‌شوند.

وی با بیان اینکه در فضای اینترنت فرصت‌های بسیاری برای پیشرفت کشور وجود دارد گفت: ابزار فناوری اطلاعات نقش بسیار موثری در رقابت جهانی ایفا می‌کند. لذا ضروری است تا از تمام فرصت‌ها فرصت‌های موجود در این فضا برای پیشرفت کشور استفاده کرد.

وی گفت: در ایران بالغ بر ۷۵ درصد مشاغل وابسته به اینترنت هستند و ۲۲ میلیون فرصت شغلی با گسترش و توسعه اینترنت افزایش خواهد یافت و از طریق آن 18 میلیون شغل مستقیم در کشور ایجاد خواهد شد.

رئیس پلیس فتا با اشاره به آمار تجارت الکترونیک در سطح جهان اظهار داشت: در سال 2006 و 2007 استفاده از تجارت و الکترونیک 8.25 درصد صرفه‌جویی ارزی معادل ۱۱ میلیارد دلار برای کشور به همراه داشته است.

هادیان‌فر ادامه داد: هم اکنون ایران با توجه به میزان کاربران و نوع خدمات ارائه شده در رتبه اول کاربری در منطقه قرار گرفته‌اند. چرا که باندهای اطلاعاتی، سایت‌های مرتبط با سازمان‌های مختلف و وجود متخصصین در بخش‌های مختلفی IT باعث شده تا قدرت سایبری ایران افزایش یابد.

این در حالی است که صیانت از هویت دینی، اجتماعی و توجه به آزادی‌های فردی و مشروع و نهایتا حفظ اموال مردم در دستور کار قرار دارد.

وی گفت: در حوزه پلیس فتا ۸ مأموریت گنجانده شده که براساس آن هم‌اکنون 32 استان کشور به پلیس فتا مجهز شده است.

وی گفت: پیشگیری، کاهش مخاطرات، ایجاد تعامل با دستگاه‌ها، فرهنگ سازی، ایجاد تعامل منطقه‌ای و بین‌المللی در دستور کار قرار دارد لذا با توجه به سیاست‌های اتخاذ شده هم اکنون ده آزمایشگاه معین در ده استان کشور با شش موضوع راه‌اندازی شده است. که مجموعه فعالیت‌های آنها مربوط به بازیابی، مالتی‌مدیا، سخت‌افزار، نرم‌افزار، رمز‌شکنی، مخابرات و تلفن همراه به حساب می‌آید.

رئیس پلیس فتای کشور با اشاره به دستاوردهای یک سال گذشته این پلیس بیان داشت: افزایش خطر‌پذیری جرم و دشوار شدن شرایط انجام جرم، افزایش قدرت کشف، بالا رفتن ضریب امنیتی در فضای آنلاین برای سرمایه‌گذاری‌های اینترنتی از جمله اقدامات پلیس در طی یک سال گذشته بوده است.

این فرمانده ارشد انتظامی با بیان اینکه در حوزه دشوار‌کردن جرایم باید از آگاهی‌های اجتماعی بیشترین استفاده را برد اظهار داشت: گشت‌زنی‌ شبانه‌روزی از طریق نرم‌افزارهای خزنده، شناخت حفره‌های اطلاعاتی سایت‌ها، شناسایی باگ‌های امنیتی، افزایش تعامل با بانک‌ها، هوشیاری و اطلاع‌رسانی به دستگاه‌ها و هشدار به مجرمین حرفه‌ای و غیرحرفه‌ای از جمله اقدامات صورت گرفته در حوزه دشوار کردن جرم به حساب می‌‌آید.

وی ادامه داد: در زمینه افزایش خطر‌پذیری با رصد جرایم مقابله با مجرمین و جرایم خود، برخورد با مجرمین حرفه‌ای و کلان، استفاده از مراکز تخصصی و آزمایشگاه ها، مستند‌سازی ادله دیجیتال و افزایش سرعت کشف اقدامات را ساماندهی کرده‌ایم.

هادیان‌فر بیان داشت: سیر تحولی در انجام جرم این نکته را نمایان می‌سازد که هم‌اکنون سلاح‌های گرم جای خود را به نرم‌افزار‌های کامپیوتری داده‌اند. لذا ممکن است با این تغییر رویکرد یک رویکرد تیم‌های بزرگ و حرفه‌ای را با چالش روبرو سازند.

این فرمانده ارشد انتظامی بیان داشت: تفکر مجرمین تغییر نکرده بلکه ابزارهای جرم متفاوت شده‌اند. به طوری که در سال 2009 بیش از ۸ میلیون جرم در سطح جهان اتفاق افتاد که آمریکا و چین در رتبه اول آن قرار گرفته‌اند.

رئیس پلیس فتا اظهار داشت: سرقت هویت با بیش از 8 میلیون نفر فرد صدمه‌دیده در کشور انگلیس نخستین موضوع جرم در این کشور به حساب می‌آید.

 

کلید واژه: حقوق شهروندی
کد مطلب: 23986
زمان انتشار: دوشنبه 10 بهمن 1390 - 13:15:21
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 9+3

دیگر مطالب
گفتگو
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
دانشگاه علوم قضایی یکی ازمهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است/ پیشنهاد تأسیس مرکز آموزش مدیران قضایی
رئیس دانشگاه علوم قضایی در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر؛
دانشگاه علوم قضایی یکی ازمهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است/ پیشنهاد تأسیس مرکز آموزش مدیران قضایی
محمد جواد شریعت باقری
اقتصاد دانش‌بنیان مبتنی بر پژوهش و تحقیقات است/ تحریم به اقتصاد دانش‌بنیان نمی تواند آسیب بزند
دبیر کمیسیون علمی، تحقیقاتی و فناوری هیأت دولت:
اقتصاد دانش‌بنیان مبتنی بر پژوهش و تحقیقات است/ تحریم به اقتصاد دانش‌بنیان نمی تواند آسیب بزند
علی محمد فلاح زاده