به روز شده: 6 ساعت و 22 دقیقه قبل
کد مطلب: 24980
زمان انتشار: دوشنبه 11 اردیبهشت 1391 - 10:28:37
رئیس قوه قضائیه :

غرب دراجرا و مبانی تئوریک حقوق بشر دچار چالش است

غرب دراجرا و مبانی تئوریک حقوق بشر دچار چالش است
قوه قضائیه  - رئیس قوه قضائیه بر همکاری های بیشتر کشورهای عضو اکو برای مبارزه با جرایم سازمان یافته فراملی، جرایم سایبری، مواد مخدر و تروریسم به ویژه تروریسم دولتی تأکید کرد.

 به گزارش ستاد حقوق بشر، آیت‌الله صادق آملی لاریجانی در اولین اجلاس دادستان‌های کل کشورهای عضو اکو تصریح کرد: کشورهای عضو اکو دارای همبستگی‌ها و ارتباطات‌ فرهنگی، جغرافیایی،‌ اقتصادی و دینی هستند؛ لذا همکاری‌های این کشورها دارای آثار بسیار مثبتی در جریان حیات این کشورها خواهد بود.

وی ادامه داد: همانطور که آقای اژه‌ای دادستان کل و جناب معروفی دبیر کل اکو اشاره کردند، کشورهای عضو اکو عمدتا بر اساس اهداف اقتصادی شکل گرفته‌اند لیکن بدون امنیت اقتصادی،‌ تحول اقتصادی ممکن نخواهد بود.

رییس قوه قضاییه افزود: اگر امنیت در ابعاد مختلف آن وجود نداشته باشد آن چیزی که به عنوان اهداف سازمان اکو مطرح است به نتیجه نمی‌رسد.

آملی لاریجانی اظهار کرد:‌ از جمله شرایط رسیدن به اقتصاد پایدار افزایش امنیت مردم و همین‌طور توسعه زیربنای حمل و نقل و ارتباطات است؛ بنابراین امر روشنی است که اگر بخواهیم به اهداف این سازمان برسیم امنیت باید تامین شود. ما می‌توانیم امنیت را در ابعاد اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی در نظر بگیریم.

وی خاطرنشان کرد: امنیت فرهنگی برای کشورها بسیار مهم است. آنچه به عنوان شبیخون فرهنگی خصوصا در کشورهای جهان سوم و در حال توسعه مطرح است، این است که سیطره فرهنگی کشورهای قدرتمند و ثروتمند مساله‌ای کاملا قابل لمس است.

رییس دستگاه قضایی یادآور شد: قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران در سال‌‌های متمادی و به‌ویژه در سال‌های اخیر پیشرفت‌های چشمگیری در بخش امنیت و خصوصا در مبارزه با جرایم خشن مثل سرقت‌های مسلحانه،‌ تجاوز به عنف و قتل‌های خشن داشته است و حسب آمارهای اعلام شده توسط مراجع ذی‌ربط آمار جرایم خشن در کشور ما بسیار پایین آمده است.

آملی لاریجانی با بیان اینکه همکاری‌های حقوقی و قضایی با بحث امنیت عجین است، گفت: در خصوص جرایم خشن و سازمان‌یافته فراملی حتما باید بین کشورها همکاری‌های اکیدی وجود داشته باشد. ترکیه، پاکستان، افغانستان و دیگر همسایه‌های ما گرفتار بحث مواد مخدر هستند و ما متاسفایم که در افغانستان بعد از اشغال توسط نیروهای آمریکایی و اروپایی میزان کشت خشخاش افزایش یافته و کشور ما یکی از قربانیان این افزایش است.

وی گفت: مساله دیگر بحث جرایم سایبری و جرایمی است که در بستر تکنولوژی‌های نوین تولد یافته و به شدت رو به افزایش است. بحث استفاده از اینترنت و دیگر فناوری‌های ارتباطی چیزی است که نمی‌توانیم بدون آن جامعه را اداره کنیم اما این امر جرایمی را هم ایجاد کرده است. حملات سایبری و فرستادن ویروس‌هایی که دستگاه‌های اجرایی را فلج می‌کند و دست‌یابی به اطلاعات شخصی از جمله این جرایم است.

رییس قوه قضاییه تصریح کرد: در کنار این مساله بحث تروریسم هم بحث مهمی است. امروزه خصوصا تروریسم دولتی افزایش پیدا کرده است و کشور ما جزو قربانیان این جرم است.

آملی لاریجانی ادامه داد: از اوایل انقلاب حملات بزرگی علیه مسئولان کشور ما انجام گرفته و متاسفانه افرادی که این اقدامات را انجام داده‌اند تحت حمایت کشورهای غربی سال‌هاست که حیات فعالی دارند.

وی افزود: کشورهای بزرگ که مبارزه با تروریسم را یکی از اهداف خود معرفی می‌کنند، خودشان حامیان بزرگ تروریسم‌های بین‌المللی هستند. در اسراییل که یک کشور تروریست است روزانه جرایم زیادی انجام می‌شود اما تحت حمایت آمریکا قرار دارد. حال ما کدام سخن را باور کنیم؟ آن ادعا‌های بلند بالا در مبارزه با تروریسم را یا این حمایت از تروریسم را؟

رییس دستگاه قضایی اظهار کرد: می‌دانید که اکنون کشورهای توسعه‌یافته عنوان می‌کنند که حقوق بشر برایشان مهم است اما آیا واقعا چنین است؟ چه کسی در دنیاست که رفتار دوگانه اینها در حقوق بشر را مشاهده نکرده باشد؟

آملی لاریجانی خاطرنشان کرد: در بحرین مردم برای به دست گرفتن سرنوشتشان ‌ماه‌هاست که به مبارزه با حکومت ادامه می‌دهند و ‌شهدای زیادی هم تقدیم کرده‌اند. صحبت مردم این است که می‌خواهیم از حق رای استفاده کنیم. کشورهای غربی این را نمی‌پسندند و ملاحظه می‌کنیم که هیچ سخنی از مظلومیت این کشور گفته نمی‌شود و واضح است که غربی‌ها به خاطر منافع و پایگاه‌هایی که دارند، حقوق بشر را در این کشور زیر پا می‌گذارند وگر نه آیا فلسطینی‌هایی که هر روز شهید می‌شوند، بشر نیستند؟ ما چگونه می‌توانیم دوگانگی برخورد با مساله حقوق بشر را تفسیر کنیم؟

وی یادآور شد:‌ ما با کشورهای غربی و مدافعان لیبرال دموکراسی در مبانی نظری دموکراسی هم سخن داریم ودر فضایی که اکنون بر جهان حاکم است گمان می‌کنیم بحث معنویت و ارزش‌های انسانی جایگاه ویژه‌ای دارد و باید به آن اعتنای خاصی داشته باشیم.

رییس قوه قضاییه گفت: یکی از مباحثی که در بحث همکاری‌ها بین کشورهای اکو دنبال می‌کنیم، بحث معاضدت قضایی‌ است و من فکر می‌کنم علاوه بر این بحث علمی و فرهنگی هم پشتوانه حقوقی نیاز باشد لذا امضای تفاهم‌نامه‌ها و قرارداد‌ها در این زمینه مفید به نظر می‌رسد.

آملی لاریجانی تصریح کرد: از جمله مسائل مهم در این زمینه بحث همکاری‌ها برای مبارزه با جرایم فراملی و سازمان‌یافته است چون بدون آن نمی‌توانیم با این جرایم مبارزه کنیم.

وی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران در بحث مبارزه با مواد مخدر تجربه‌های بسیار خوبی اندوخته است و ما امیدواریم که با کشورهای اکو در این زمینه تعاملات خوبی داشته باشیم. ما نه فقط قربانی مواد مخدر در داخل کشور هستیم بلکه ترانزیت آن به کشورهای دیگر هم مساله مهمی است. ما معتقد به برخورد‌های سریع و قاطع در این زمینه هستیم اما متاسفانه در عین حال که همه جور تلاش برای پاک کردن کشور از این امر خطرناک انجام داده‌ایم، مورد حملات کشورهای غربی به خاطر مسائل حقوق بشر هستیم.

رییس قوه قضاییه افزود: ما گمان می‌کنیم بدون مجازات‌های سنگین در بحث مواد مخدر نمی‌توانیم پیشگیری موثری در این زمینه داشته باشیم و ان‌شاالله در نشست دادستان‌های کل این مساله مورد توجه قرار گیرد.

وی با اشاره به دین اسلام به عنوان یکی از مشترکات کشورهای عضو اکو اظهار کرد: اسلام امروزه به عنوان یک خط سوم و جدید در میان مکتب‌هایی مانند لیبرال دموکراسی وجود دارد. خط جدیدی که اسلام دارد، معنویت است و بازگشت به خویشتن اساس قدرت‌های اسلامی را تشکیل می‌دهد.

رییس دستگاه قضایی در پایان خاطرنشان کرد: ما امیدواریم با نیرویی معنوی و با تمسک به وحی الهی امنیت را برای مردم فراهم کنیم.

کد مطلب: 24980
زمان انتشار: دوشنبه 11 اردیبهشت 1391 - 10:28:37
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 9+2

دیگر مطالب
گفتگو
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
دانشگاه علوم قضایی یکی ازمهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است/ پیشنهاد تأسیس مرکز آموزش مدیران قضایی
رئیس دانشگاه علوم قضایی در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر؛
دانشگاه علوم قضایی یکی ازمهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است/ پیشنهاد تأسیس مرکز آموزش مدیران قضایی
محمد جواد شریعت باقری