به روز شده: 8 دقیقه قبل
کد مطلب: 25826
زمان انتشار: سه شنبه 6 تیر 1391 - 11:26:58

نقش و جایگاه زنان قاضی در نظام قضایی ایران

نقش و جایگاه زنان قاضی در نظام قضایی ایران
زنان  - آمنه خدادادی

از دیر باز زنان ایرانی  در عرصه های مختلف اجتماعی حضور دارند و همگام با مردان علاوه بر انجام وظایف اصلی که در خانواده به عهده آنان گذاشته شده ، در جامعه فعالیت می نمایند .

نقش زنان را در برهه های مختلف تاریخ ایران اعم از وقایع مهم تاریخی مثل انقلاب اسلامی و جبهه های جنگ و سالهای دفاع مقدس نمی توان نادیده گرفت . یکی از سنگرهای مهم فعالیت های اجتماعی که زنان در آن حضور دارند منصب قضاست .

در نظام قضایی ایران بانوان قاضی اغلب به عنوان دادیار دادسرا و مشاور قضایی در دادگاههای خانواده و بعضاً در برخی سمتهای مدیریتی اشتغال دارند .

منصب قضا در اسلام از قداست خاصی برخوردار و از منظر مسلمانان جایگاه پیامبران الهی است . کسانی هم که در این منصب قرار می گیرند اعم از زن و مرد می بایست کاملاً متقی و پرهیزگار باشند . زنانی که داوطلب شغل قضاوت هستند ، در سایه حجاب و عفاف زن مسلمان وارد عرصه ای می شوند که مستلزم توان بالای علمی و عملی است .

 زنان قاضی در نظام قضایی ایران همانند مردان انجام وظیفه می نمایند و سعی دارند از پس مشکلات کاری خاص شغل قضاوت برآیند. مشکلاتی نظیر شلوغی کار ، تراکم پرونده ها ، کثرت ارباب رجوع ، محدودیتهای شغلی ، استرس و فشارهای روانی محیط دادگاه و دادسرا نه تنها زنان را از فعالیت قضایی باز نداشته بلکه روز به روز به شمار متقاضیان اشتغال در این منصب افزوده می شود .

علاوه بر حضور فعالانه زنان در منصب قضاوت آنان تمام تلاش خود را در انجام سایر وظایفشان مثل وظیفه مادری ، همسر داری و خانه داری می نمایند تا توقع اجتماع از آنان در این زمینه ها نیز برآورده شود .

با توجه به مطالب مذکور و اینکه درصد قابل توجهی از جامعه قضات را زنان تشکیل می دهند ، امید است این مهم مورد عنایت مسئولین محترم قضایی قرار گیرد و تدابیری در ارتقاء شغلی قضات زن اندیشیده شود .

این گفتمان به بهانه هفته قوه قضائیه مطرح شده و انشاء اله زنان قاضی با تأسی از سرور بانوان دو عالم -دختر پیامبر اسلام - حضرت فاطمه زهرا (س) همچنان در این عرصه خطیر با اخلاص خدمت نمایند و یاوران عدالت باشند. 


معاون دادستان ایلام و مدیر دفتر حمایت از حقوق زنان و کودکان

                                                                            

کلید واژه: قوه قضائیه - زنان
کد مطلب: 25826
زمان انتشار: سه شنبه 6 تیر 1391 - 11:26:58
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 5+4

دیگر مطالب