به روز شده: 8 ساعت و 26 دقیقه قبل
کد مطلب: 25991
زمان انتشار: سه شنبه 13 تیر 1391 - 13:20:19

محسنی کرگانی: غرب در مسئله حقوق بشر مواضع دوگانه‌ دارد

محسنی کرگانی: غرب در مسئله حقوق بشر مواضع دوگانه‌ دارد
قوه قضائیه  -  رئیس دیوان عالی کشور گفت: غرب در مسئله حقوق بشر مواضعی دوگانه و غیرقابل قبول دارد.

به گزارش فارس، نشست هیئت عمومی اصراری کیفری دیوان عالی کشور صبح امروز به ریاست آیت الله محسنی گرکانی و با حضور دادستان کل کشور و قضات عالی رتبه دیوان برگزار شد.

در ابتدای این نشست رئیس هیئت عمومی، ضمن تبریک اعیاد شعبانیه و به ویژه میلاد با سعادت و مسعود ذخیره جهان بشریت حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف بیان داشت: امیدواریم با ظهور آن حضرت از نعمتهای فراوان عصر حضور مخصوصاً امنیت کامل در سراسر گیتی بهره مند گردیم و استفاده کنیم.

وی در ادامه و در تبیین مساله عمل و فعل انسان کفت: بشر و انسان خالی از عمل نیست و این اعمال انسان یا دارای حُسن است و یا قُبح.

وی افزود: دنیای امروز نظر به زیبایی ظاهر اعمال انسانها دارد چرا که فقط ظاهر را می بینند، در حالی که اعمال انسانی دارای دو بعد است. یک بعد، همان زیبایی ظاهری اعمال است که علمای اخلاق از آن تبعیر به "حسن فعلی" می‌کنند و می‌گویند این عمل ذاتاً نیکو و زیباست و مورد استفاده عموم مردم است و از آن استفاده می‌کنند.

محسنی گرکانی خاطر نشان: فرض کنید یک کسی بیمارستان یا مدرسه می‌سازد، ظاهر این عمل، عام  المنفعه، زیبا و پسندیده است و مورد قبول همه مردم است.

وی گفت: برخی از روشنفکران می‌گویند که حسن و قبح عمل ذاتی است. عمل خوب، خوب است و عمل بد، بد. چه از مسلمان صادر بشود و چه از غیر مسلمان قهراً مورد قبول پروردگار واقع می‌شود، زیرا نگاه خدای تبارک و تعالی به همه بندگانش یکسان است.

رئیس دیوان عالی کشور خاطر نشان کرد: این استدلال روشنفکرانه، از نگاه ظاهری موجه و پسندیده و قابل قبول است. لکن همین عمل خوب یک بعد دیگر هم دارد و آن حسن فاعلی است که غالباً از این بعد غفلت می‌شود و به فراموشی سپرده می‌شود.

وی افزود: حسن فاعلی عمل، در حقیقت همان قصد الهی بودن و نورانی بودن عمل است. انسانها نباید تنها به حسن فعلی افعال خود کفایت کنند و باید سعی کنند که عملشان، مورد رضایت پروردگار خداوند قرار بگیرد.

محسنی گرکانی گفت: در قرآن کریم نیز 63 بار خداوند عمل را مقید به صالح بودن قرار داده است و عمل صالح همان عمل دو بعدی است که هم حسن فعلی و هم حسن فاعلی داشته باشد و بهترین عمل باشد که مورد رضای خداوند تبارک و تعالی قرار گیرد.

وی با بیان این مطلب که در قرآن کریم ایمان و عمل صالح در کنار یکدیگر قرار دارند تصریح کرد: اگر ایمان در عمق جان انسان نفوذ کند، حتماً شعاع آن در اعمال انسان خواهد تابید و عمل را به عمل صالح تبدیل می‌کند. هر گاه چراغ پر فروغ ایمان در قلب انسان روشن گردد، شعاع آن در گوش و چشم و دست و پای انسان آشکار می گردد و آثار فراوانی به جای خواهد گذاشت.

محسنی گرکانی تصریح کرد: از تمامی مطالبی که عرض کردم ما به این حقیقت می‌رسیم که نجات بشر در عمل صالح است که دارای دو بعد است و این دو بعد همانند 2 بال انسان را تا ملکوت پروردگار بالا می‌برد.

وی با اشاره به سالروز حادثه حمله دد منشانه آمریکا به هواپیمای مسافربری جمهوری اسلامی ایران افزود: متاسفانه دنیای سراسر مکر و فریب استکباری به جای عملیاتی کردن امنیت در جامعه جهانی هر روز به اعمال شیطانی خود برای ناامن کردن منطقه و ادامه جنگ افروزی‌های خود می‌پردازد و با ایجاد بحران و ناامنی در کشورهای اسلامی خصوصاً کشور سوریه، قدرت های سلطه‌گر غربی با هماهنگی عربستان و قطر برای رسیدن به اهداف ضد انسانـی خود مـردم آن کشور را بـه خاک و خـون می‌کشند و فـریاد حقوق بشر هم سر می‌دهند و در جلو چشم خود ملت مظلوم بحرین و اردن و عـربستـان کـه در خون خود می غلطند دم در نمی‌آورند و حتی یک جمله هم از حقوق بشر بر زبان نمی‌آورند.

محسنی گرکانی همچنین بر رسیدگی و در اولویت قرار دادن پرونده‌های زندانی دار تاکید کرد.

 

کلید واژه: قوه قضائیه
کد مطلب: 25991
زمان انتشار: سه شنبه 13 تیر 1391 - 13:20:19
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 7+2

دیگر مطالب
یادداشت
تلگرام؛ گوساله سامری
تلگرام؛ گوساله سامری
حجت الاسلام و المسلمین شهریاری
واقعیت ها
واقعیت ها
حسام الدین برومند
مدرس، تاریخ و عدلّیه
مدرس، تاریخ و عدلّیه
سیدمحمد میرزمانی
گفتگو
دانشگاه علوم قضایی یکی ازمهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است/ پیشنهاد تأسیس مرکز آموزش مدیران قضایی
رئیس دانشگاه علوم قضایی در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر؛
دانشگاه علوم قضایی یکی ازمهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است/ پیشنهاد تأسیس مرکز آموزش مدیران قضایی
محمد جواد شریعت باقری