به روز شده: 12 ساعت و 33 دقیقه قبل
کد مطلب: 26056
زمان انتشار: شنبه 17 تیر 1391 - 09:12:24

مخالفت روسیه با منطقه پرواز ممنوع سوریه

مخالفت روسیه با منطقه پرواز ممنوع سوریه
حقوق بشر  > جهان  - روسیه با موضوع ایجاد منطقه پرواز ممنوع بر فراز سوریه که از سوی امریکا و متحدانش مطرح شده، مخالفت کرده است.


به گزارش پرس تی وی ، خبرگزاری شینهووا به نقل از گنادی گاتیلف معاون وزیر امور خارجه روسیه روز جمعه ( ۱۶ تیر، ۶ جولای) گزارش داد: "ما بارها بی‌ثمری چنین اقدام‌های یک طرفه... مانند طرح‌هایی برای ایجاد کریدور‌های بشر دوستانه و مناطق امنیتی را متذکر شده‌ایم."

گاتیلف گفت: "این طرح از سوی سازمان‌های بشردوستانه بین‌المللی فعال در سوریه حمایت نشده است و بنابراین نیازی به این طرح‌های غیرقابل اطمینان نیست."

گاتیلف این اظهارات را ساعاتی بعد از نشست گروه دوستان غربی سوریه در پاریس، مطرح کرد. شرکت‎کنندگان در این نشست ایجاد منطقه پرواز ممنوع بر فراز سوریه را خواستار شدند.

در جریان این نشست که روسیه و چین آن را تحریم کردند، هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه امریکا مسکو را به متوقف کردن تلاش ها برای حل و فصل بحران در سوریه متهم کرد.

این در حالی است که گاتیلف اظهارات کلینتون را "بی مورد" خوانده و گفت اظهارات وی با توافق کشورهایی که روز شنبه در نشست ژنو شرکت کردند، مغایرت دارد.

وی افزود: "ما این را پیش از این نیز بارها شنیده‌ایم، اما نگران این هستیم که چنین اظهاراتی مخالف با بیانیه نهایی نشست ژنو که با حضور وزیر امور خارجه امریکا اتخاذ شد، باشد."

دیپلمات‌های حاضر در ژنو درباره تشکیل دولت انتقالی در سوریه متشکل از اعضای دولت فعلی و مخالفان به توافق رسیدند.

بر اساس این گزارش، وزرای امور خارجه روسیه، چین، انگلیس، فرانسه، ترکیه، قطر، کویت، عراق و امریکا، بان کی مون دبیرکل سازمان ملل، و نبیل العربی دبیرکل اتحادیه عرب، در نشست ژنو شرکت کردند.

کوفی عنان پس از نشست ژنو در کنفرانسی خبری گفت، شرکت‌کنندگان در این نشست توافق کردند که دولت انتقالی در سوریه "می‌تواند اعضای دولت فعلی، مخالفان و دیگر گروه‌ها را دربر گیرد و بر اساس رضایت طرفین شکل بگیرد."

سوریه از ماه مارس ۲۰۱۱ صحنه درگیری است. در این درگیری‌ها صدها نفر از جمله نیروهای امنیتی کشته شده‌اند.

در حالی که غرب و مخالفان سوری، دولت را مسئول کشتارها می‌دانند، مشق خراب‎کاران، قانون شکنان و گروه های تروریستی مسلح را مسئول این ناآرامی‌ها می‌داند و تاکید دارد این ناآرامی‌ها از خارج از کشور هدایت می‌‍شوند.

 

کلید واژه: سوریه
کد مطلب: 26056
زمان انتشار: شنبه 17 تیر 1391 - 09:12:24
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 8-3

دیگر مطالب
گفتگو
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد