به روز شده: 15 دقیقه قبل
کد مطلب: 26066
زمان انتشار: شنبه 17 تیر 1391 - 10:26:16

رویکرد مغرضانه غرب در تحولات سوریه

رویکرد مغرضانه غرب در تحولات سوریه
حقوق بشر  > جهان  - به دنبال انتشار گزارشی مبنی بر استفاده گروه‌های تروریستی سوریه از نارنجک‌های ساخت سوئیس، این کشور تصمیم به توقف صادرات سلاح به امارات گرفته است.


این تصمیم روز چهارشنبه بعد از این گرفته شد که نشریه سونتاگ‌زیتونگ تصویری را منتشر کرد که نشان می‌داد نارنجک‌هایی دستی در اختیار گروه‌های ضد دولتی سوریه در روستایی واقع در شمال حلب است.

تحقیقات اولیه در مورد این تصویر نشان داد که نارنجک دیده شده در عکس توسط کارخانه رواگ (RUAG) که مقر آن در برن است، ساخته شده و این سلاح بخشی از صادرات این شرکت به امارات در سال ۲۰۰۳ بوده است.

شبکه پرس تی‌وی در این رابطه مصاحبه‌ای را با چارلز شوبریج، تحلیل‌گر امنیتی ترتیب داده است که متن آن در زیر می‌آید:

سلاح‌های فروخته شده از سوی سوئیس به امارات متحده عربی اکنون در دستان گروه‌های مسلح مخالف دولت سوریه است. این یک راز آشکار است که متحدان امریکا در جهان عرب در حال تجهیز گروه‌های مسلح هستند.اما نکته این است که همین کشورها می‌گفتند که از طرح صلح کوفی عنان حمایت می‌کنند. شما روی هم رفته، سیاست‌های کشورهای عربی بویژه عربستان سعودی و قطر را چگونه می‌بینید؟

باید بگویم که به نظر من این مسئله واقعا در مورد کشورهایی مانند قطر و عربستان سعودی صدق می‌کند. این حتی یک راز آشکار شده نیست بلکه یک امر کاملا واضح و علنی است. سلاح‌ها (برای مخالفان دولت سوریه) صادر می‌شود.

کوفی عنان، سازمان ملل و سازمان‌های حقوق بشری به طور مکرر اظهار داشته‌اند که این عاملی واقعا منفی در رابطه با درگیری‌های سوریه است. اینکه پشتیبانی تسلیحاتی صرفنظر از اینکه سلاح‌ها از چه طرفی می‌رسد، باعث شعله‌ور شدن ناآرامی‌های سوریه می‌شود.

این مطلب واضح است که هرچقدر سلاح‌های بیشتری فرستاده شود و هر چقدر این سلاح‌ها پیچیده‌تر باشند و اثر مرگبار بیشتری داشته باشند، افراد بیشتری ناگزیر به دنبال استفاده از این سلاح‌ها جان خود را از دست خواهند داد. این همچنین به این معناست که نه تنها نیروهای دولتی و شورشیان، بلکه افراد غیرنظامی نیز جان خود را از دست خواهند داد.

این امر تعجب‌آوری نیست که ببینیم این سلاح‌ها حتی به دست مردم نیز برسد. فکر می‌کنم که مسئله نارنجک‌های سوئیس تنها بخش کوچکی از یک ماجرای عمده است: مسئله ارسال سلاح از بسیاری از کشورهای به بسیاری از کشورهای دیگر.

بگذارید نگاهی به بحرین بیاندازیم. در حالی که امریکا و متحدانش تحت عنوان دموکراسی به دنبال تغییر رژیم در سوریه هستند، در مقابل چشمان خود را به سرکوب مرگبار معترضان توسط رژیم آل خلیفه در بحرین که محل استقرار ناوگان پنجم نیروی دریایی امریکا است، می‌بندند. شما این تناقض را چگونه توضیح می‌دهید؟

 متاسفانه این (تناقض) مسئله‌ای جدید برای افرادی که به طور مرتب مسائل مربوط به دیپلماسی بین‌المللی، امور سیاسی و درگیری‌ها را دنبال می‌کنند، نیست.

کاملا درست است که دولت‌های غربی به هر دلیلی کم و بیش موضعی یک طرفه در قبال درگیری‌های سوریه اتخاذ کرده‌اند. ما شاهد ادعای حمایت از دموکراسی در کشورهایی مانند لیبی و سوریه بوده‌ایم. در واقع حمایت از گروه‌هایی که خود حامی دموکراسی نیستند و حتی به حقوق برابر زن و مرد قائل نیستند. ارزش‌هایی که غرب خود را مدعی آن‌ها معرفی می‌کند.

اما در کشورهایی دیگر مانند بحرین و عربستان سعودی و دیگر کشورهایی که احتمالا ارتباط نزدیکتری با غرب دارند که رژیم‌های سنی و نه شیعه هستند، رویکرد غرب و رسانه‌های غربی در قبال آن‌ها کاملا متفاوت است.

به عنوان مثال سازمان ملل اخیرا از بحرین به دلیل سابقه‌اش در نقض حقوق بشر انتقاد کرده و خواستار اصلاحات بیشتر در راستای دموکراسی در این کشور شده است. اصلاحاتی به منظور کاهش سرکوب حامیان دموکراسی (در بحرین). نه تنها انگلیس و امریکا بیانیه سازمان ملل را در این رابطه امضا نکردند، بلکه رسانه‌های انگلیس نیز آن را گزارش ندادند. آن‌ها نه محکومیت بحرین از سوی سازمان ملل را گزارش دادند و نه عدم امضای این بیانیه از سوی انگلیس و امریکا را.

بنابراین فکر می‌کنم، برای بسیاری از ناظران مستقل و افرادی که قصد دارند نگاهی عینی و بی‌طرفانه به درگیری‌های سوریه داشته باشند، این تناقض قابل توضیح نیست. تناقضی که باید دورویی و ریاکاری توصیف شود.

 

کلید واژه: سوریه
کد مطلب: 26066
زمان انتشار: شنبه 17 تیر 1391 - 10:26:16
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 9+2

دیگر مطالب
گفتگو
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد