به روز شده: 6 دقیقه قبل
کد مطلب: 26142
زمان انتشار: سه شنبه 20 تیر 1391 - 08:42:02

تحلیلگر آمریکایی:غرب باید حق غنی سازی ایران را بپذیرد

تحلیلگر آمریکایی:غرب باید حق غنی سازی ایران را بپذیرد
حقوق بشر  > ایران  - کارشناس موسسه فناوری ماساچوست در گفتگو با تلویزیون چین تاکید کرد غرب باید حق غنی سازی ایران را به رسمیت بشناسد و تحریم ها را کم کند.

   به گزارش واحد مرکزی خبر به نقل از شبکه تلویزیونی سی سی تی وی، جیم والش درباره تحریمهای نفتی علیه ایران گفت:  ایران پیش از این نیز با این تحریمها مواجه بوده است و تجارب زیادی در مهار بحران دارد . ایران جنگی طولانی با عراق داشته است از این رو ایران به خوبی می داند که چگونه مشکلات  را تحمل کند و با آن کنار  بیاید. از این رو درنهایت این دیپلماسی است که می تواند بیشتر از تحریمها به حل مسئله هسته ای ایران کمک کند.
این تحلیلگر آمریکایی افزود: دیپلماسی چیزی فراتراز یک یا دو جلسه است و به گفتگوهای زیاد و طولانی نیاز دارد. باید توجه داشت که ایران و پنج بعلاوه یک بیش از یک سال بود که هیچ گفتگویی نداشتند و از آغاز دوباره گفتگوها تا کنون فقط سه بار دیدار داشته اند. گفتگوهای واقعی این است که طرفها هر روز با یکدیگر دیدار و گفتگو داشته باشند و درباره مسائل دشوار چانه زنی کنند اما درباره گفتگوهای هسته ای ایران این اتفاق هنوز  نیفتاده است. ما شاهد پیشرفتی جزئی در این زمینه هستیم. به نظر من مسائلی وجود دارد که دو طرف می توانند درباره آن توافق کنند.

مجری در ادامه درباره برگزاری رزمایش های ایران  و ادعای برخی رسانه ها درباره بستن تنگه هرمز از سوی ایران  پرسید که جیم والش گفت: پاسخهای ایران را می تواند در دو گروه دسته بندی کرد. ایران رزمایشهایی برگزار کرده است اما من فکر نمی کنم که ایران بخواهد تنگه هرمز را ببندد یا اینکه بخواهد خود را درگیر جنگ کند. اگر شما در تهران بودید می شنیدید که آمریکاییها و اسرائیلیها دائما درباره حمله به ایران صحبت می کنند. بنابراین اگر شما به جای مقامات دفاعی ایران بودید طبیعی است که تلاش می کردید دائما رزمایش و تمرینات نظامی برگزار کنید تا نه تنها آمادگی خود را بیشتر کنید بلکه به نوعی در برابر حملات احتمالی بازدارندگی ایجاد کنید. بنابراین کاملا طبیعی است که ایران چنین واکنشهایی داشته باشد. مسئله مهمی که ایران روی آن تاکید دارد این است که می گوید می خواهد انعطاف پذیر باشد اما می خواهد از حق غنی سازی برخوردار باشد.

وی افزود : در مقابل پیشنهادی های جدید ایران درباره  برنامه هسته ای خود، غرب نیز باید تحریمها را کم کند و این تنها راه پیشرفت در این مسئله است.
 
 
 

کلید واژه: حقوق بشر ایران
کد مطلب: 26142
زمان انتشار: سه شنبه 20 تیر 1391 - 08:42:02
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 7-1

دیگر مطالب