به روز شده: 3 ساعت و 55 دقیقه قبل
کد مطلب: 26167
زمان انتشار: چهارشنبه 21 تیر 1391 - 08:17:50

ایران بخشی از راه حل بحران سوریه است

ایران بخشی از راه حل بحران سوریه است
حقوق بشر  > جهان  -  سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد گفت: همانطور که بارها اعلام شده، ایران بخشی از راه حل بحران کنونی در سوریه است.

به گزارش واحد مرکزی خبر از نیویورک، مارتین نسیرکی در نشست خبری با خبرنگاران مستقر در سازمان ملل گفت: کوفی عنان، نماینده ویژه مشترک سازمان ملل و اتحادیه عرب دوشنبه با وزیر امور خارجه ایران در تهران دیدار و در مورد اوضاع سوریه گفتگو کرد.
وی افزود: عنان امروز نیز در بغداد با نوری مالکی، نخست وزیر عراق دیدار و درباره مسائل مربوط به سوریه مذاکره کرده است.
سخنگوی دبیرکل سازمان ملل افزود: نماینده ویژه مشترک سازمان ملل و اتحادیه عرب پس از دیدار با آقای صالحی در تهران، روز سه شنبه بیستم تیر در نشستی خبری به سئوالات مختلف پاسخ داد که متن آن در بخش اسناد رسانه ای سازمان ملل موجود است.
نسیرکی همچنین گفت: بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد نیز یکشنبه با وزیر امور خارجه ایران در توکیو پایتخت ژاپن دیدار کرد.
وی افزود: همانطور که بارها دبیرکل سازمان ملل و نماینده ویژه مشترک اعلام کرده اند، ایران بخشی از راه حل برای بحرانهای سوریه است.
وی افزود: قرار است کوفی عنان روز چهارشنبه از طریق ویدئو کنفرانس، اعضای شورای امنیت را در جریان دیدارهای اخیرش با مقامات دو کشور ایران و عراق قرار دهد.
سخنگوی دبیرکل سازمان ملل تاکید کرد: نگرانی هایی درباره انتشار اوضاع سوریه به دیگر مناطق وجود دارد و به همین دلیل سازمان ملل از نزدیک اوضاع سوریه را زیر نظر دارد.
وی در مورد آخرین وضع ناظران سازمان ملل در سوریه نیز گفت: تصمیم گیری در مورد تمدید مدت ماموریت و افزایش شمار ناظران سازمان ملل در سوریه به عهده شورای امنیت است.
وی افزود: هاروه لادسوس، معاون دبیرکل سازمان ملل در عملیات حفظ صلح قرار است روز چهارشنبه جزئیات بیشتری را به اعضای شورای امنیت ارائه دهد.
در نشست خبری سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد، متن سخنان کوفی عنان در تهران نیز در اختیار خبرنگاران قرار گرفت.
طبق این متن، نماینده ویژه مشترک سازمان ملل و اتحادیه عرب به منظور یافتن راه حل مسالمت آمیز برای حل بحران سوریه به منطقه سفر کرده است.
عنان به دیدار هفته گذشته و تماس تلفنی با وزیر امور خارجه کشورمان نیز اشاره و افزوده که علاوه بر دیدار با وزیر امور خارجه ایران، با بشار اسد، رئیس جمهور سوریه  نیز دیدار و گفتگو کرده است.
عنان در نشست خبری تهران گفته است: به منظور دریافت حمایت و همکاری ایران در تلاش هایش برای حل بحران سوریه با وزیر امور خارجه ایران دیدار کرده است و ادامه همکاری با وزیر امور خارجه و دولت ایران را برای حل بحران خواستار است.
کوفی عنان در این متن خبر از قول علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران گفته است که صالحی تاکید دارد، اگر تلاش های واقعی به منظور حل صلح آمیز موضوع سوریه به سرانجام نرسد، اوضاع از کنترل خارج شده و بحران در همه منطقه منتشر خواهد شد و پیامدهای آن نیز از تصور همگان فراتر خواهد بود.
عنان در این نشست خبری خود در تهران تاکید کرده است ایران می تواند در حل بحران سوریه نقش ایفا کند و سفر وی به تهران نیز نشان دهنده اعتقاد وی به این مطلب است.

کد مطلب: 26167
زمان انتشار: چهارشنبه 21 تیر 1391 - 08:17:50
همچنین در ارتباط با این مطلب:
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 8-3

دیگر مطالب
گفتگو
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد