به روز شده: 1 ساعت و 36 دقیقه قبل
کد مطلب: 26181
زمان انتشار: چهارشنبه 21 تیر 1391 - 10:08:07

حل بحران سوریه، آینده نظام بین الملل را ترسیم می کند

 حل بحران سوریه، آینده نظام بین الملل را ترسیم می کند
حقوق بشر  > جهان  - مساله سوریه با ورود کوفی عنان به ایران برای مذاکره با مسوولان سیاست خارجی ایرانی، رنگ و بوی تازه ای پیدا کرده است و نیاز به نقش سازنده ایران بیش از گذشته احساس می شود.

 سفر کوفی عنان بلافاصله بعد از مذاکره با بشار اسد در سوریه را می توان از یک سو یک ژست دیپلماتیک و حرکت رسانه ای تعبیر کرد و از سوی دیگر می توان اینگونه برداشت کرد که کوفی عنان برای پیشبرد اهداف طرح خود در سوریه نقش ویژه و منحصر به فردی را برای ایران در نظر گرفته است همچنین بسیاری از کارشناسان سفر رییس سیا به عربستان و دیدار با ملک عبدالله بیمار را بی ربط با مسایل جدید سوریه نمی دانند. پی بردن به نقش ایران و توانایی آن در حل مشکلات  سوریه در حالی رخ می دهد که تا چندی پیش با فشار آمریکا و غرب،  ایران از لیست اعضای نشست ژنو و سایر نشست ها حذف شده بود. خبرنگار شفقنا برای بررسی تحولات تازه در سوریه و نقش ایران در این تحولات، نظر حسین شیخ الاسلام، سفیر سابق ایران در سوریه و قائم مقام سابق وزارت خارجه را جویا شده است.

حسین شیخ الاسلام ،با اشاره به سفر کوفی عنان به ایران و مذاکره با مقامات ایرانی در مورد سوریه بیان می کند: آقای کوفی عنان که یک دیپلمات کارکشته است، از همان ابتدا اعتقاد داشت باید از توانایی های ایران در حل بحران در سوریه استفاده شود زیرا  ایشان می دانست ایران در سوریه دارای ارتباطات قوی است و ایران و سیاست های ایران در سوریه از یک سو  مخالف کشتار و اقدامات خشونت طلب تررویستی و از سوی دیگر مخالف حضور و دخالت نیروهای خارجی در سوریه  است لذا بر این اساس کوفی عنان در صدد بود از توانایی های ایران در جهت پیشبرد اهداف در سوریه استفاده کند.

او در ادامه می گوید: برخی کشور ها مانند روسیه و چین نیز با اطلاع از توانایی های ایران از طرح عنان پشتیبانی کردند. در مقابل نیز برخی کشور ها چون آمریکا و کشورهای اروپایی با استناد به این موضوع که با حضور ایران در کنفرانس ها و نشست های بین المللی وزنه به سمت سیاست های ایران سنگین می شود، از حضور ایران در این مجامع جلوگیری کردند. با این همه، رفتارهای آمریکا در مقابل ایران،  اهمیت و جایگاه ایران در سوریه را کاهش نداد و امروز شاهد هستیم که جامعه بین الملل برای حل بحران سوریه به سمت ایران گرایش پیدا می کند. به هرحال نقش ایران در ایجاد ثبات و امنیت در منطقه غیرقابل انکار است.

این کارشناس عالی سیاسی و امور بین الملل با اشاره به بازی موثر ایران در سوریه از زمان آغاز درگیری ها ادامه می دهد: ایران از آغاز درگیری ها در سوریه ثابت کرد که بازیگر بسیار موثر و تاثیر گذاری است. از همان ابتدا که همه کشورها در جامعه بین الملل تسلیم طرح آمریکا و کشورهایی اورپایی شده بودند و  در مجامع بین الملی به طرح های آمریکا علیه سوریه رای داده بودند، ایران علیرغم اینکه کشورهای بزرگی در شورای امنیت از این طرح پشتیبانی می کردند، اعلام کرد مخالف تعیین تکلیف برای یک کشور از خارج های مرزهای آن کشور است و در واقع با تعیین تکلیف برای یک کشور از طریف دخالت بازیگران خارجی مخالفت کرد. پس از رفتار ایران است که چین و روسیه وارد ماجرا می شوند و با وتو دوگانه موثر خود آمریکا و اروپا را در اجرای طرح خود ناکام می گذارند.

سفیر سابق ایران در سوریه، دلیل حمایت ایران از کوفی عنان را بند الف این طرح می داند و می گوید: دلیل موافقت ایران با طرح کوفی عنان بند الف طرح بود که بر توقف خشونت ها در سوریه تاکید داشت. در باقی بندها نیز ایران اعلام کرد از بندهایی که مطابق سیاست ایران باشد حمایت خواهد کرد لذا ایران از همان اول در عالی ترین سطح به سوریه پیغام فرستاد که باید خشونت در سوریه متوقف شود و اصلاحات اساسی در سوریه آغاز و اجرا شود. در حال حاضر نیز ایران از اینکه خشونت ها پایان بپذیرد و گفت و گو ها میان دو طرف آغاز شود حمایت می کند.

قائم مقام سابق وزارت خارجه با اشاره به سفر کوفی عنان به ایران برای حل بحران در سوریه، اجرای سیاست های ایران در سوریه را اولویت می داند و معتقد است: در مورد اینکه آیا کوفی عنان برای حل بحران های سوریه نقشی برای ایران در نظر گرفته است یا نه، باید بگویم اینکه ایران در چند کنفرانس و سمینار شرکت کند و نقشی در این سطح داشته باشد مهم نیست. مهم این است که سیاست هایی که ایران در سوریه پشتیبانی می کند پیش برود و حرکت رو به جلو داشته باشد. برای ما بسیار مهم است که از خارج منطقه و خارج کشور برای کشور و مردم، چه معترض و چه حامی بشار تصمیمی گرفته نشود. اینکه در سوریه چه کسی حکومت کند و چه کسی قدرت را در دست داشته باشد حق مردم سوریه است و خود آنها باید در این مورد تصمیم بگیرند.

شیخ الاسلام با اشاره به حقوق مردم و لزوم اجرای اصلاحات در سوریه می گوید: از سوی دیگر این هم برای ایران پذیرفته نیست که به  حقوق مردم از سوی دولت سوریه بی توجهی شود. بعد از جنگ اعراب و اسراییل و جنگ سوریه و رژیم اسراییل در سوریه حالت فوق العاده اعلام شد و این حالت فوق العاده تا امروز ادامه داشته است. هر چند سوریه با رژیم اسراییل هنوز هم در حالت جنگی به سر می برد و قرارداد صلح با این رژیم را امضا نکرده است اما ادامه حالت فوق العاده در سوریه باعث شده است که حقوق مردم سوریه کم رنگ شود و مورد بی توجهی قرار بگیرد. ایران به دنبال این است که حقوق مدنی مردم در سوریه احیا شود.

او با اشاره به اقدامات بشار اسد در شروع حکومت خود برای انجام اصلاحات ادامه می دهد: در سوریه هیچ روزنامه غیر دولتی و خصوصی وجود نداشت، بشار اسد با تاسیس روزنامه های خصوصی و غیر دولتی موافقت کرد، قانون احزاب را تغییر داد و اختیارت بسیار زیاد حزب بعث را بسیار کاهش داد، دست به تاسیس شوراهای شهر و روستاها زد و بخشی از مردم را در قدرت خود شریک کرد و قانون اساسی را تغییر داد و قدرت سایر احزاب را در برابر حزب بعث افزایش داد. این ها اقداماتی بود که آقای بشار اسد انجام داد اما هم با تاخیر صورت گرفته بود و هم کافی نبود. از نظر ایران این اصلاحات باید در سوریه صورت بگیرد و در جهت منافع ملی کشور سوریه پیش رود اما آنچه امروزه در سوریه دنبال می شود، تحریکات برخی کشورهای مرتجع به صورت آشکار در تزریق خشونت و نا امنی و ترویج تروریسم است که با ماهیت هرگونه طرح مسالمت آمیز برای دولت و ملت سوریه منافات دارد.

او در ادامه اظهار می کند: آنچه مسلم است جامعه بین الملل در مورد سوریه نمی تواند از گزینه نظامی مانند لیبی استفاده کند زیرا عده ای معتقد بودند که می شود در مورد سوریه مانند لیبی با انجام عملیات نظامی بحران را حل و فصل کرد. کنفرانس ژنو مهر تاییدی بود بر اینکه در سوریه نمی توان مانند لیبی عمل کرد. هر چند کشوری مانند عربستان به دنبال ادامه جنگ داخلی در سوریه است و به دنبال این است که سوریه را به نماد درگیری مذهبی و قومی تبدیل کند. در واقع در روشن نگه داشتن آتش درگیری های در سوریه به دنبال مصون ماندن از تحولات منطقه در خاک عربستان است لذا عربستان با این هدف، برخی سفلی های مخالف بشار را چه از لحاظ مالی و چه از لحاظ نظامی پشتیبانی می کند تا درگیری بین اکثریت سنی و اقلیت علوی در سوریه ادامه داشته باشد؛ البته باید گفت همه کشورها در سوریه اهداف خود را دنبال می کنند، به طور مثال ترکیه ، قطر، آمریکا در سوریه نیات و اهداف خاص خود را دنبال می کنند. آمریکا به دنبال اعمال اراده خود در سوریه از طریق برکناری اسد است. رژیم اسراییل به دنبال این است با تغییر حکومت بشار در سوریه، پشتوانه مقاومت در لبنان را ضعیف و بی تاثیر کند. برخی در ترکیه به دنبال احیای امپراطوری عثمانی از بعد سیاسی هستند لذا می بینیم که هر کدام از کشور ها در سوریه به دنبال تامین اهداف و منافع ملی خود هستند.

او ادامه می دهد: نباید بازی اروپا را هم نادیده گرفت، تصمیمات غلط کشورهای اروپایی باعث شد روسیه ای که قدرت خود را در خاورمیانه از دست داده بوده و به بازیگر بی تاثیری بدل شده بود، قدرت بگیرد و دوباره به یک بازیگر مهم در خاورمیانه تبدیل شود و می بینیم اکنون روسیه به محل مذاکره و میزبان نشست های مخالفان و موافقان حکومت سوریه تبدیل شده است لذا به دلیل تجمیع اهداف کشورها در سوریه و تمرکز و حضور کشورهای متعدد در سوریه، حل بحران در سوریه، آینده نظام بین الملل را مشخص و ترسیم خواهد کرد.

شیخ الاسلام می افزاید: روسیه مجددا موضوع اجلاس جدید در مسکو یا حتی تکرار مجدد در ژنو را مطرح ساخته است؛ میخاییل بوگدانوف معاون سرگی لاوروف وزیر خارجه روسیه اعلام کرد که روسیه از برگزاری نشستی جدید برای سوریه استقبال می‌کند ولی اگر این اجلاس به سبک گذشته باشد بدیهی است که نتیجه قابل قبولی به دست نخواهد آمد. ضروری است تا برای رسیدن به یک تفاهم جامع با حفظ ثبات سوریه و حقوق ملی این کشور چه در ابعاد دولتی و چه در ابعاد مردمی تدبیر لازم در نظر گرقته شود.

او در پایان بیان می کند: پایان درگیری ها و آغاز گفت و گوها در یک راستا هستند و ضروری است تا نیروهای سارمان ملل در سوریه توجه بیشتری به جلوگیری از انتقال تسلیحات به درون سوریه کنند. مقامات جمهوری اسلامی به صورت روشن به آقای عنان اعلام کرده اند که راه حل سوریه دموکراسی نه ارسال سلاح و رفتارهای تروریستی است.

 

کلید واژه: سوریه
کد مطلب: 26181
زمان انتشار: چهارشنبه 21 تیر 1391 - 10:08:07
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 9-4

دیگر مطالب
گفتگو
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد