به روز شده: 13 ساعت و 56 دقیقه قبل
کد مطلب: 26198
زمان انتشار: جمعه 23 تیر 1391 - 13:18:07

خزاعی: ایران اقدام تهدیدآمیز را جدی پاسخ می دهد

خزاعی: ایران اقدام تهدیدآمیز را جدی پاسخ می دهد
حقوق بشر  > ستاد حقوق بشر  - سفیر و نماینده دائمی کشورمان در سازمان ملل متحد تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران هیچ گاه آغازگر هیچ گونه اقدام قهرآمیز نخواهد بود، اما به هر نوع اقدام تهدید آمیز، پاسخ جدی و مناسب خواهد داد.

محمد خزاعی در مصاحبه ای با پایگاه خبری - تحلیلی المانیتور مستقر در واشنگتن، سیاست های جمهوری اسلامی ایران درباره مذاکرات هسته ای و موضوعات مربوط به تحریم های یکجانبه، تحولات خاورمیانه و اجلاس سران جنبش عدم تعهد در تهران را تشریح کرد .

خزاعی در مصاحبه با خانم لورا روزن و خانم باربارا اسلوین خبرنگاران پایگاه خبری - تحلیلی المانیتور، فتوای مقام معظم رهبری در مورد حرام بودن سلاحهای هسته ای را مبنای مناسبی برای گام های متقابل از سوی گروه 1+5 دانست.

وی تاکید کرد: این فتوای بسیار مهم، می تواند به عنوان گام مثبت جمهوری اسلامی ایران تعبیر شود و توقع داریم که طرف مقابل نیز گام خود را بردارد و حق ایران را در داشتن برنامه صلح آمیز هسته ای به رسمیت بشناسد .

خزاعی در پاسخ به سوالی درباره دلایل سخت شدن روند مذاکرات بعد از نشست دوم استانبول که طرفین آن را مثبت ارزیابی کرده اند، گفت اشتباه محاسباتی طرف مقابل، تلقی ارتباط دادن تاثیر تحریم ها با مواضع جمهوری اسلامی ایران است که باعث شد تا مواضع شدید تری اتخاذ کنند.

وی افزود: با این پیش فرض، همانگونه که ملاحظه شد، مذاکرات نتایج دلخواهی را به دنبال نداشت زیرا ایران ثابت کرده است که بر اثر فشارها و تهدیدات، تسلیم نمی شود.

نماینده کشورمان نزد سازمان ملل متحد در پاسخ به سئوال دیگری درباره مذاکرات هسته ای، نبود اعتماد میان طرفین را از مشکلات اساسی دانست و گفت: جمهوری اسلامی ایران در پیشنهادهای خود، اعتماد سازی و راههای همکاری را مطرح کرده است.

وی افزود: اگرچه برای رسیدن به راه حل، به زمان طولانی تری نیازمندیم اما فقط بحث مذاکرات مطرح نیست و مسائلی مانند عدم اعتماد در چند دهه گذشته و قربانی شدن ایرانی ها از سیاست های آمریکا نیز مهم است، لذا مذاکرات می تواند بصورت گام به گام شکل گیرد .

خزاعی درباره طرح موضوع غنی سازی 20 درصدی در مذاکرات نیز گفت همانطور که می دانید موضوع غنی سازی 20 درصد نخستین پیشنهاد غرب و به نوعی سومین بند در پیشنهادهای ایران بوده است.

وی افزود: تامین سوخت راکتور تحقیقاتی تهران نیز مطرح و این موارد موضوعاتی است که از روی میز برداشته نشده اند و می توانند مورد بحث قرار گیرد .

نماینده کشورمان نزد سازمان ملل متحد تاکید کرد: موارد دیگری هستند که قابل مذاکره هستند و من مایوس نیستم.

خزاعی درباره پیشنهاد متقابل غرب مبنی بر آمادگی برای ارائه قطعات یدکی هواپیماهای مسافربری، اقدام غرب در منع فروش قطعات یدکی هواپیماهای مسافربری به ایران را سئوال برانگیز دانست و گفت: این ممنوعیت فروش هواپیما و قطعات آن، اقدامی غیربشری ضد ملت ایران و از ابتدا غلط بوده است.

وی افزود: آنها حتی در این رابطه نیز قولی نداده و تنها گفته اند آماده بررسی موضوع برای صدور اجازه هستند، در حالیکه این مورد، موضوعی انسانی است و بعضاً شنیده اید که هواپیما، بدلیل مشکلات قطعات یدکی سقوط کرده و تعدادی از شهروندان جان خود را از دست داده اند.

نماینده کشورمان نزد سازمان ملل متحد تحریم قطعات یدکی هواپیماها را اقدامی از اساس غلط و غیر انسانی خواند و گفت در معادلات سیاسی نیز این نوع نگاه ، به عنوان اقدامی متقابل نیز از سوی غرب پذیرفتنی نیست.

ارتباط میان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در پائیز امسال و مذاکرات هسته ای ایران و 1+5 دیگر محور مورد سئوال خبرنگاران المانیتور بود.

آقای خزاعی گفت: انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، موضوعی داخلی است و می گویند احتمالا دولت اوباما بخاطر مخالفتها و انتقادات شدید گروهایی در آمریکا، فضایی برای مانور دادن ندارد ، اما تاکید داریم که ما مذاکرات خود را مبتنی بر انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا و یا هیچ کشور دیگری قرار نمی دهیم .

خزاعی درباره تحولات خاورمیانه و موضوع سوریه نیز ، رویکرد آمریکا در مخالفت با نقش ایران در منطقه و کمک به بازگشت صلح و ثبات در سوریه از طریق تلاشهای بین المللی را ناشی از محاسبات نادرست مقامات امریکایی خواند .

وی افزود نیاز آنها به ایران واقعی است، نه آنکه بخواهند به ایران امتیازی دهند اما این نیز از دیگر اشتباهات محاسباتی آمریکاست و این موضع واشنگتن، کوچکترین تاثیری بر قدرت و نفوذ ایران در منطقه ندارد.

نماینده کشورمان نزد سازمان ملل متحد گفت: مقامات ایرانی به کوفی عنان اعلام کرده اند که از پیشنهادهای او حمایت خواهند کرد، هرچند سرنوشت سوریه در دست مردم آن کشور است و هرگونه تغییرات نیز باید با رهبری و مشارکت خود سوری ها صورت گیرد .

آقای خزاعی در پاسخ به سوالی درباره تحریم های غرب ضد ایران نیز گفت در زمان جنگ تحمیلی، مردم ایران با وجود همه سختی ها، از تمامیت ارضی و استقلال خود دفاع کردند و امروز قدرت و نفوذ جمهوری اسلامی ایران با انچه که در دهه 1980 میلادی بود، قابل مقایسه نیست.

وی افزود: ایرانی ها در قبال هرگونه تهدیدی که بخواهد تمامیت ارضی، استقلال، منافع ملی و حقوق آنها را به خطر اندازد، با همه توان ایستادگی خواهد کرد و هشت سال دفاع مقدس، نمونه خوبی برای درس گرفتن دشمنان است .

نماینده کشورمان نزد سازمان ملل متحد در پاسخ به سئوال دیگری درباره برگزاری اجلاس سران جنبش عدم تعهد در تهران نیز گفت: این اجلاس در دهه اول شهریور ، در سه سطح کارشناسان ، وزیران امور خارجه و سران کشورهای عضو برگزار خواهد شد .

وی با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران به عنوان میزبان این اجلاس و رئیس آتی جنبش عدم تعهد ، هیچ فرقی میان اعضا قائل نخواهد شد، افزود ایران از همه رهبران کشورهای عضو دعوت خواهد کرد تا در اجلاس شرکت کنند .

نماینده کشورمان نزد سازمان ملل متحد در پاسخ به سئوالی درباره اظهارات برخی مقامات ایرانی در مورد یهودیان نیز گفت ما طبق قرآن کریم به همه پیامبران الهی از جمله حضرت موسی و حضرت عیسی (علیهم السلام) اعتقاد داریم .

خزاعی ضمن تاکید بر ضرورت نگاه واقع بینانه غرب به آزادی اقلیت های دینی داخل ایران گفت ایران تنها کشور مسلمانی است که یهودیان در قوه مقننه آن نماینده دارند و کنیسه های آنها باز است .

وی تصریح کرد: این در شرایطی است که مسلمانان به عنوان اقلیت دینی در اروپا و آمریکا از چنین حقی برخوردار نیستند و رسانه های غربی باید این مسائل را آشکارتر روشن گری کنند.

کلید واژه: سازمان ملل
کد مطلب: 26198
زمان انتشار: جمعه 23 تیر 1391 - 13:18:07
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 8+1

دیگر مطالب
گفتگو
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد