به روز شده: 6 ساعت و 57 دقیقه قبل
کد مطلب: 26216
زمان انتشار: شنبه 24 تیر 1391 - 10:39:55

مکارم شیرازی: دستگیری عالم شیعه و سرکوب مردم در عربستان محکوم است

 مکارم شیرازی: دستگیری عالم شیعه و سرکوب مردم در عربستان محکوم است
حقوق بشر  > جهان  - یکی از مراجع عظام تقلید، دستگیری 'شیخ جعفر نمر' یکی از علمای اهل تشیع عربستان سعودی توسط نیروهای این کشور و سرکوب تظاهرات مردم مسلمان را محکوم کرد.

به گزارش ایرنا، حضرت آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی پنجشنبه شب در جمع زائران و مجاوران در صحن جامع حرم مطهر رضوی، افزود : عربستان سعودی باید بداند که با این وحشی گری های نیروهای انتظامی و کشتار و زخمی کردن شیعیان، نمی تواند علمای شیعه را در زندان نگه دارد.

وی افزود : اینها باید بدانند که شیعیان احصا و قطیف تنها نیستند و تمام شیعیان دنیا با آنها همراهی دارند.

این مرجع تقلید اظهارداشت : امیدوارم آنها انشاء الله بر سرعقل بیایند، این عالم بزگوار آزاد بشود و حقوق شیعیان را به آنها بدهند.

وی گفت : شیعیان چیزی نمی خواهند، می گویند ما را از همه چیز محروم می کنید، یک منطقه نفتی است این همه نفت از آنجا استخراج می شود حق ما را مثل سایر شهروندان بدهید در کنار برادران اهل سنت با هم زندگی کنیم ، اما آنها نمی دهند.

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی همچنین به بحث حجاب در کشور اشاره کرد و گفت :بیش از 10 آیه در قرآن در باره حجاب است بعضی از این آیات همراه با دلیل است ، بعضی از آنها همراه با دلیل نیست.

وی در این رابطه به آیه 51 سوره احزاب اشاره کرد و اظهار داشت : در این سوره می خوانیم، مسلمانها وقتی به خانه پیغمبر می روید دعوت هستید، یکی چیزی می خواهید از زنان پیغمبر بگیرید از پشت پرده باشد ،حجاب در اینجا به معنای پرده است . وقتی می گوید از پشت پرده باشد مسئله حجاب به معنی لباس دیگر جای مسلمی دارد.

وی گفت :' بدانید زنان پیغمبر و دیگران اشتراک در تکلیف دارند همه یک تکلیف دارند یک استثنا های جزئی هست، زنان پیغمبر حق نداشتند بعد از پیغمبر با کسی ازدواج کنند این یک استثنا است والا تمام احکام آنها با دیگران یکسان ، مساوی و برابر است .

این مرجع تقلید به ادامه آیه اشاره کرد اظهار داشت :در این آیه آمده است ، ' این باعث می شود قلب شما و آنها پاک تر باشد وسوسه های شیطان نه در دل شما و نه دردل آنها پیدا نشود، تمام مطلب در همین است.

وی گفت : وقتی بی حجابی رایج بشود، بدحجابی باشد، زنان آرایش کرده بد حجاب در کوچه و خیابان ظاهر بشوند وسوسه های شیطان در دلها خواه ناخواه پیدا می شود.

وی افزود: ' آثارش را حساب کنید، اولین اثرش ارتباطات نامشروع است، دومین اثرش از هم پاشیدن خانواده هاست که به همسرانشان بدبین می شوند، سومین اثرش فرزندان نامشروع است، چهارمین اثرش سقط جنین های نامشروع است.'

وی گفت : ' می دانید در خارج از کشور در برخی از کشورهای اروپایی و آمریکایی در سال و ماه چقدر سقط جنین می شود، فرزندان نامشروع سقط جنین می شوند.

وی بیان کرد : 'عرب زمان جاهلی دخترش را زنده به گور می کرد همه داریم مذمت می کنیم ، شما هم زنده به گور می کنید من می خواهم بگویم جنین بی دفاع، بینوا ترحم بیشتری از بچه متولد شده را می طلبد، تو به او جنایات می کنید عرب جاهلی بعد از تولد به او جنایت می کرد ، فرقش چه هست؟'

وی با اشاره به اینکه امنیت جامعه در گرو حجاب اسلامی است، اظهارداشت : این آلودگی ها که بر اثر بد حجابی و بی حجابی پیش می آید ، خانواده ها و جوانان را آلوده می کند، بسیاری از پرونده های جنایی دادگستری مربوط به همین است.

 

کلید واژه: عربستان سعودی
کد مطلب: 26216
زمان انتشار: شنبه 24 تیر 1391 - 10:39:55
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 7+3

دیگر مطالب
گفتگو
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد