به روز شده: 3 ساعت و 22 دقیقه قبل
کد مطلب: 26232
زمان انتشار: یکشنبه 25 تیر 1391 - 08:22:18

داعیه داران حقوق بشر سکوت پیشه کردند

داعیه داران حقوق بشر سکوت پیشه کردند
بیداری اسلامی > عربستان سعودی  -  کارشناس امور عربستان با اشاره به اینکه رژیم آل سعود دخالتهای ویرانگری در منطقه دارد ، از سکوت آمریکای مدعی حمایت از حقوق بشر درباره نقض گسترده حقوق ملت عربستان انتقاد کرد.

زید العیسی در گفتگوی زنده با شبکه تلویزیونی العالم از لندن درباره افزایش اعتراضات مردمی در عربستان و سرکوبگری های رژیم آل سعود گفت: شکی در این نیست رژیم آل سعود تغییری در سرکوبهای خود علیه ملت ایجاد نخواهد کرد چرا که این رژیم براساس ظلم و ستم بنا شده است و چاره ای جز گزینه امنیتی در تعامل با خواسته های مردمی ندارد.
بازداشت شیخ نمر النمر و کشتار تظاهرکنندگان مسالمت آمیز با گلوله های جنگی جنایات دیگری است که به جنایات رژیم آل سعود اضافه می شود. اقدامات رژیم آل سعود مشابه اقدامات رژیم سابق سرکوبگر صدام بود که به آیت الله محمد باقر الصدر حمله کرد. تشابهات زیادی میان رژیم صدام و آل سعود وجود دارد. هر دو رژیم مبتنی بر کشتار،استبداد و سرکوب هستند. اقدام متمدنانه شیخ نمر النمر با سرکوب وحشیانه رژیم آل سعود روبرو شد. بازداشت این روحانی برجسته همزمان با سکوت جامعه جهانی و حضور رئیس سیا در عربستان سعودی است.
وی در ادامه افزود: مسئله قابل توجه در سرکوبگری های این رژیم این است که وضع استبدادی حتی به داخل خاندان حاکم در عربستان رسیده است به طوری که پس از مرگ نایف بن عبدالعزیز ولیعهد سابق عربستان شاهد درگیری و نبرد اختلافات میان اعضای هیئت حاکمه بودیم. کشتار تظاهرکنندگان پس از مرگ نایف بیانگر این است که تغییری در سیاستهای سرکوب رژیم آل سعود ایجاد نخواهد شد. اما سیاستهای سرکوب این رژیم شکست خورده است.
زید العیسی تصریح کرد: این رژیم تلاش کرد تظاهرات مردمی در منطقه الشرقیه را سرکوب کند ولی این تظاهرات به مناطق دیگر و حتی ریاض پایتخت این کشور رسید. شهروندان ریاض با برگزاری تظاهراتی خواهان آزادی زندانیان سیاسی  شدند که بدون محاکمه در زندان ها به سر می برند. مردم منطقه شرق عربستان بسیار محروم و مظلوم هستند. منطقه الشرقیه شاهد بزرگترین سرقت و غارت تاریخی است. تمامی ثروت شبیه جزیره عربستان در شرق این کشور قرار دارد ولی از سوی شاهزادگان سعودی به غارت می رود. ساکنان شرق عربستان از بدیهی ترین حقوق خود محروم بوده و با ستم های دینی و فرقه ای روبرو هستند. رژیم آل سعود مدعی است که از مسلمانان سنی در کشورهای منطقه حمایت می کند ولی قیام های مردمی نشان داد رژیم آل سعود از رژیم های استبدادی در منطقه حمایت می کند. ریاض به زین العابدین بن علی دیکتاتور تونس پناهندگی داد و از حسنی مبارک حمایت کرد. شاه عربستان ملت انقلابی و معترض مصر را فاسد و نامسلمان توصیف کرد.
این کارشناس عرب در ادامه افزود: دخالتهای عربستان در منطقه در یمن نیز مشهود است به طوری که یمنی ها با تظاهرات گسترده خواهان متوقف شدن دخالت عربستان در امور داخلی یمن هستند. رژیم آل سعود از بقایای رژیم عبدالله صالح در یمن حمایت می کند. تنها تلاش رژیم عربستان تثبیت قدرت خود است و عده معدودی از سران این رژیم اداره این کشور را در اختیار دارند. وزارت کشور این رژیم تظاهرکنندگان مسالمت جوی عربستانی را با اتهامات تروریستی و اینکه با القاعده یا ایران ارتباط دارند، بازداشت می کند. رژیم آل سعود می کوشد به تظاهرات جاری در این کشور بعد فرقه ای بدهد و مدعی است سیاستهای این ژریم علیه نفوذ شیعه و ایران است ولی تظاهرات در بخشهای زیادی از مناطق سنی نشین عربستان برای اجرای تغییرات برگزار شده است. حتی رابرت گیتس وزیر دفاع سابق آمریکا نیز اعلام کرد تظاهرات مردمی در عربستان ارتباطی به اعمال فشارهای خارجی ندارد و داخلی است. در حالی رژیم عربستان ادعای دخالتهای ایران را در بحرین مطرح می کند که ریاض نظامیان خود را برای سرکوب اعتراضات مسالمت آمیز مردمی به بحرین اعزام کرد. رژیم بحرین ابزار و بازیچه مقامات آل سعود است و این شاه عربستان است که بحرین را اداره می کند. شکی در این نیست سرکوبگریهای رژیم آل خلیفه و نظامیان آل سعود به پایان یافتن قیام مردمی در بحرین منجر نخواهد شد.
زید العیسی درباره مواضع آمریکا در خصوص سرکوب اعتراضات مردمی در عربستان سعودی تصریح کرد: سرکوب اعتراضات مردمی عربستان در برابر دیدگان مقامات آمریکایی صورت می گیرد که به صورت مکرر به این کشور سفر می کنند. این سکوت به معنای دست داشتن مقامات آمریکایی در سرکوب اعتراضات در عربستان است. آمریکایی ها بر خلاف آنچه که ادعا می کنند مخالف آرمانهای واقعی ملت عربستان و ملتهای منطقه هستند. اوباما رئیس جمهور آمریکا مدعی است باید سیاست خارجی این کشور در منطقه تغییر کند و از آزادیهای مردمی و دموکراسی در منطقه حمایت شود ولی هیچ آزادی در عربستان وجود ندارد. واشنگتن اقدامات شاه عربستان در نقض حقوق بشر در این کشور را نادیده می گیرد. وی پس از پایان سفر درمانی خود سرکوبها در عربستان را تشدید کرد. شاه عربستان هشدار داد هر کس تظاهرات کند با شدیدترین مجازاتها روبرو خواهد شد. غربی ها در برابر فتاوای ویرانگر علمای وهابی سکوت اختیار کرده اند فتاوایی که نه تنها مسلمانان بلکه مسیحیان را در منطقه هدف قرار داده است.

کد مطلب: 26232
زمان انتشار: یکشنبه 25 تیر 1391 - 08:22:18
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 8+4

یادداشت
۴۰ سال پیروزی
۴۰ سال پیروزی
سیدعبداله متولیان
نمایش اقتدار یمنی‌ها
نمایش اقتدار یمنی‌ها
سید هادی سیدافقهی
یمن، مرگ خاموش یک ملت
یمن، مرگ خاموش یک ملت
محسن پاک آئین