به روز شده: 12 ساعت و 40 دقیقه قبل
کد مطلب: 26425
زمان انتشار: سه شنبه 3 مرداد 1391 - 08:54:40

اولین جلسه دادگاه رسیدگی به عامل کشتار بتمن

اولین جلسه دادگاه رسیدگی به عامل کشتار بتمن
حقوق بشر  > جهان  - جیمز هولمز ۲۴ ساله که به کشتن دوازده تن در سینمای شهر آرورای ایالت کلورادو آمریکا متهم است، برای نخستین بار در دادگاه حاضر شد.

به گزارش  ایسنا، جیمز هولمز با روپوش قرمز رنگ زندان و موهای نارنجی در دادگاه نشست. در تمام مدت وی گیج به نظر می‌رسید. 58 تن در این حادثه زخمی شده‌اند که 9 تن از آنها در وضعیت اضطراری و در بیمارستان بسر می‌برند.

هولمز ساعت ۹:۳۰ صبح به وقت محلی به دادگاه رفت.

به گزارش شبکه خبری بی.بی.سی، روز یکشنبه باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا به ایالت کلودارو رفت تا از نزدیک شاهد نحوه رسیدگی به تبعات حادثه کشتار سینمای شهر آرورای این ایالت باشد که فیلم سینمایی بتمن را نمایش می‌داد. اوباما در سفر دو ساعت و نیمه خود با خانواده قربانیان و مقام‌های این شهر دیدار کرد.

وی گفت: من به آنها اذعان کردم که کلمات رسا نیستند اما وظیفه اصلی من این است که به عنوان نماینده کل کشور خدمت کنم و بگویم که ما در این لحظه و هر روز به آنها خواهیم اندیشید.

قاضی دادگاه گفت که هولمز بدون ضمانت در زندانی در شهر سنتنیال ایالت کلورادو باقی خواهد ماند. وی اکنون در سلول انفرادی بسر می‌برد و به گفته پلیس با آنها همکاری نمی‌کند.

لیسا دامیانی، وکیل خانوادگی هولمز روز دوشنبه گفت که آنها برای خانواده قربانیان متاسفند. وی در پاسخ به سوالی که آیا والدین هولمز از وی حمایت می‌کنند، گفت: "بله، او پسرشان است."

یک دختر ۶ ساله و دو سرباز ارتش آمریکا هم در بین کشته‌شدگان بوده‌اند.

مجازات مرگ

انتظار می‌رود که وی در این مرحله از فرآیند قضایی با ۱۲ مورد اتهام قتل عمد مواجه شود. قرار است دادستان‌ها روز ۳۰ ژوئیه (9 مرداد) به طور رسمی مدارک وی را بررسی کنند. یکی از این دادستان‌ها هشدار داد که ممکن است محاکمه هولمز یک سال دیگر آغاز شود.

کارول چمبرز، دادستان دیگر هم به فکر مجازات مرگ برای هولمز است اما این تصمیم باید با مشورت خانواده‌های قربانیان گرفته شود.

رئیس جمهوری آمریکا و میت رامنی، رقیب جمهوری‌خواه وی در انتخابات ریاست جمهوری امسال، برای ادای احترام به خانواده‌ها، برنامه‌های تبلیغاتی خود را در روز جمعه لغو کرده و پیام‌های تسلیت به بازماندگان این واقعه فرستاده بودند.

در همین حال، ساکنان شهر آرورا یکشنبه شب با برگزاری تجمعی در مقابل ساختمان شهرداری شهر یاد قربانیان را گرامی داشتند.

حساب شده و سنجیده

پلیس فدرال آمریکا (اف.بی.آی) می‌گوید ممکن است ماموران جزئیات و شواهد بیشتری در کامپیوتر شخصی هولمز پیدا کنند. پلیس می‌گوید که اقدام هولمز "حساب شده و سنجیده" بوده و وی ماه‌ها مواد منفجره و مهمات ذخیره کرده است. گفته می‌شود درطول هشت هفته، وی ۶۳۰۰ گلوله خریداری کرده و چهار عدد از سلاح‌هایش را قانونی خریده بوده است.

مقام‌های دولت می‌گویند، متهم با هیچ گروه تروریستی ارتباط ندارد و انگیزه خاصی برای انجام این حمله نداشته است. گزارش شده است که جیمز هولمز با وجود سابقه دانشگاهی چشمگیرش، به دنبال انصراف از ادامه تحصیل در مقطع دکترا بوده است. وی در رشته اعصاب در دانشگاه کلرادو - دنور مشغول به تحصیل بود.

کلید واژه: حقوق بشر آمریکا
کد مطلب: 26425
زمان انتشار: سه شنبه 3 مرداد 1391 - 08:54:40
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 5-3

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد