به روز شده: 13 ساعت و 41 دقیقه قبل
کد مطلب: 26482
زمان انتشار: پنجشنبه 5 مرداد 1391 - 14:16:02

آمریکا محکوم شد

آمریکا محکوم شد
حقوق بشر  > جهان  -  گروهی از وکلای مدافع حقوق بشر در امریکا با انتشار گزارشی ، پلیس نیویورک را به نقض گسترده حقوق اعضای جنبش ضد سرمایه داری موسوم به اشغال وال استریت متهم کردند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، افسران پلیس نیویورک به توسل به زور ، بازداشت خودسرانه و غیرعادلانه معترضان و مراقبت های فراگیر و نظارت بیش از حد بر آنها  متهم شده اند .
در این گزارش ضمن اشاره  به 130 مورد پرونده و مدرک از نقض حقوق بشر از سوی پلیس نیویورک ، بر لزوم تشکیل یک نهاد بازرسی مستقل به منظور نظارت بر عملکرد اداره پلیس  نیویورک تاکید شده است .
این گزارش می افزاید:‌ «‌ بسیاری از این مدارک بر نقض آشکار تعهدات دولت آمریکا در زمینه برگزاری تجمعات و حق آزادی بیان دلالت دارد و بررسی همه این اسناد و شواهد نشان می دهد  نقشه ای پیچیده برای سرکوب اعتراضات در حال شکل گیری و طراحی است . »
با این همه مقامات پلیس و مایکل بلومبرگ شهردار نیویورک در واکنش به این گزارش در صدد توجیه و دفاع از عملکرد خود در برابر معترضان جنبش اشغال وال استریت برآمده اند .
جنبش ضد سرمایه داری اشغال وال استریت از ماه سپتامبر در مخالفت با بی عدالتی ها و نابرابری های اقتصادی در آمریکا آغاز شد و تاکنون هزاران تن در این خصوص و بیشتربه اتهام ارتکاب جرائم جزیی بازداشت شده اند .
گزارش این گروه حقوق بشری بر مبنای منابع مختلف شامل مصاحبه با معترضان ، وکلا ، روزنامه نگاران و کارشناسان حقوقی ، عکاسان و صدها ساعت تصاویر ویدیویی ، گزارش های خبری ، اسناد و مدارک دادگاهی و نیز اظهارات شاهدان عینی جمع آوری شده است .
این گزارش همچنین می افزاید  با درخواست برای مصاحبه با پلیس و مقامات شهری حین تدوین این گزارش همواره مخالفت شده است .
در این گزارش آمده است ماموران پلیس بدون هیچ دلیلی بر ضد معترضان به زور متوسل شده اند.
همچنین خبرنگاران و عکاسانی که رویدادهای این جنبش را پوشش می دهند در معرض اذیت و آزار ،‌ توسل به زور ،‌محدودیت فعالیت ،‌ارعاب یا بازداشت قرار گرفته اند و حق آزادی بیان و برپایی تجمع از معترضان سلب شده است
این گزارش با اشاره به لزوم تحقیقات مستقل درباره عملکرد پلیس در قبال معترضان ضد نظام سرمایه داری در آمریکا  می افزاید :‌ «  معترضان، خبرنگاران و ناظران حقوقی  ، اغلب از فقدان اعتماد و اطمینان لازم در میان مسئولان اجرایی برای بازجویی از پلیس و مجازات آنها شکایت دارند . »‌

 انجمن وکلای مستقل، پلیس نیویورک را به ارتکاب جرائم علیه معترضان متهم کرد
انجمن وکلای مستقل آمریکا، پلیس نیویورک را به نقض حقوق معترضان ضد سرمایه داری و سرکوب آنها متهم می کند و خواستار محاکمه ماموران پلیس شده است.
هنوز خاطره برخورد خشن پلیس نیویورک با تظاهرکنندگان جنبش تسخیر وال استریت در پارک زوکاتی زنده است.
بامداد پانزدهم نوامبر پارسال افسران اداره پلیس نیویورک به این پارک حمله کردند و چادرهای معترضان را برچیدند.
این پارک به کانون اعتراضات به بی عدالتی اقتصادی و اجتماعی در آمریکا تبدیل شده بود.
در آن روز بیش از دویست معترض بازداشت شدند.
 این رخداد یکی از بدترین موارد خشونت و وحشیگری پلیس علیه تظاهرکنندگان جنبش تسخیر از آغاز این جنبش در سپتامبر آن سال بود.
به تازگی یک گروه از وکلا با انتشار گزارشی پلیس نیویورک را به ارتکاب جرائمی از جمله استفاده بیش از حد از زور علیه معترضان و خبرنگاران و ناظران حقوقی ، بستن غیرقابل توجیه و خشونت آمیز یک مکان عمومی و پراکندن اجباری و با خشونت تظاهرات مسالمت آمیز معترضان، جاسوسی گسترده از فعالیتهای سیاسی صلح آمیز و نقض حقوق معترضان متهم کرد.
کالب ماپین فعال حقوق بشر گفت: این گزارش 130 مورد نقض قانون را درباره پلیس نیویورک وارد دانسته است.
تا کنون در جریان تظاهرات ضد سرمایه داری در سراسر آمریکا بیش از7 هزار نفر بازداشت شده اند اما این مسئله تاثیر چندانی بر عزم تظاهرکنندگان برای ادامه اعتراضاتشان به منظور رسیدن به زندگی شرافتمندانه در جامعه ای خالی از زیاده خواهی شرکتها نداشته است. این گزارش خواستار انتصاب بازرس ویژه مستقل و محاکمه کسانی است که به مردم حمله کرده اند، اما بسیاری بر این باورند دستگاه قضایی آمریکا علیه مجریان قانون اقدام نمی کند و تنها راه رسیدن به عدالت تداوم اعتراضات خیابانی است.
کالب ماپین گفت: دادگاههای آمریکا فاسد هستند و عدالت فقط با ادامه تظاهرات در خیابانها اجرا می شود، مردم نباید تسلیم شوند و نباید ساکت بنشینند و باید آنقدر در خیابانها راهپیمایی کنند که نظام حاکم احساس خطر کند و مجبور شود عدالت را اجرا کند.

کد مطلب: 26482
زمان انتشار: پنجشنبه 5 مرداد 1391 - 14:16:02
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 5-1

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد