به روز شده: 39 دقیقه قبل
کد مطلب: 26672
زمان انتشار: شنبه 14 مرداد 1391 - 09:27:42
معاون نماینده ایران در سازمان ملل:

کشورهای غربی عامل شکست ماموریت کوفی عنان هستند

کشورهای غربی عامل شکست ماموریت کوفی عنان هستند
حقوق بشر  > جهان  - 'اسحاق آل حبیب' سفیر و معاون نماینده ایران در سازمان ملل برخی پیشنهاد دهندگان قطعنامه علیه سوریه را عاملان مسلح ساختن و فرستادن کمک مالی به گروه های تروریستی در سوریه و شکست ماموریت 'کوفی عنان' دانست.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر ،آل حبیب در جلسه جمعه شب مجمع عمومی سازمان ملل از تلاش کشورهای غربی برای به شکست کشانیدن ماموریت و طرح کوفی عنان انتقاد کرد.

وی تداوم مسیر طرح عنان و تلاش برای یافتن راه حلی بدون خشونت را تنها راه برون رفت از وضعیت کنونی در مورد سوریه دانست.

معاون نمایندگی ایران قطعنامه مطرح شده علیه سوریه را انحرافی از تلاش های بین المللی برای حل بحران سوریه و اصول مندرج در منشور ملل متحد و قوانین بین المللی خواند که مداخله در امور دولت های حاکم را منع می کند.

آل حبیب با اشاره به قطعنامه مطرح شده علیه سوریه تصریح کرد: این قطعنامه نمی تواند نتایج مصیبت بار انواع مداخله خارجی در سوریه را از بین ببرد و مداخله و ارسال سلاح و تجهیزات پیشرفته برای گروه های مخالف دولت سوریه ،بحران این کشور را تشدید می کند.

وی اضافه کرد: این قطعنامه همچنین نمی تواند گروه های مسلح و تروریست را پاسخگوی اعمالشان نماید، همچنین مداخله خارجی و اعمال خشونت توسط تروریست ها را محکوم نمی کند.

ال حبیب با بیان اینکه 'روشن است چه کسی در پشت تسلیح و تامین مالی گروه های مسلح و تروریست در سوریه قرار دارد'، تاکید کرد: برخی از این کشورها متاسفانه پیشنهاد دهندگان این قطعنامه علیه سوریه هستند.

وی نیاز مردم مناطق درگیری را تامین مایحتاج اولیه زندگی دانست و با انتقاد از اعمال تحریم ها علیه سوریه، تصریح کرد: این اقدام تنبیه دسته جمعی مردم سوریه محسوب می شود.

معاون نماینده ایران با ابراز تاسف از اعلام استعفای کوفی عنان تاکید کرد: البته ما دلایل این تصمیم و موقعیت سختی که وی در آن قرار داشت را درک می کنیم و این واقعیتی است که ظرف هفته های اخیر برخی از کشورهای غربی عضو شورای امنیت عجله داشتند اعلام کنند ماموریت فرستاده ویژه مرده است تا بتوانند راه هایی جز شورای امنیت را برای سرنگونی حکومت سوریه دنبال کنند.

وی افزود: این رویکرد ، مداخله بی شرمانه در امور داخلی سوریه محسوب می شود.

آل حبیب همچنین ابراز امیدواری کرد، جانشین عنان نیز در مسیر وی و در چارچوب دستور کار کوفی عنان که یافتن یک راه حل غیر خشونت امیز برای بحران سوریه است، عمل نماید.

وی تاکید کرد: فقط از طریق این روند است که مصالحه سیاسی وسیعتر، اتحاد ملی، نظم سیاسی، ثبات و موفقیت برای مردم سوریه محقق می شود .

معاون نماینده ایران با ابراز نگرانی از نتایج و عواقب منطقه ای تداوم خشونت و نقض تمامیت ارضی و حاکمیت سوریه اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران احزاب و طرف های سیاسی در سوریه را تشویق می کند با هدف یافتن یک روند سیاسی صلح امیز وارد گفت وگوی سیاسی با حکومت سوریه شوند و در این رابطه آمادگی ایران را برای میانجیگری بین حکومت سوریه و طرف های مخالف اعلام نموده است.

آل حبیب افزود: همانگونه که در مناسبت های دیگر نیز بیان کرده ایم، سوریه بطور تاریخی نقش مهمی را در خاورمیانه ایفا نموده و طولانی شدن بی ثباتی و آشوب در سوریه اثرات نامطلوبی بر صلح و ثبات خاورمیانه خواهد داشت.

وی تاکید کرد: قطعنامه مطرح شده علیه سوریه به رغم برخی تغییرات، نامتوازن و یکجانبه می باشد و پیام غلطی را به نام مجمع عمومی سازمان ملل منعکس می کند.

کلید واژه: سازمان ملل - سوریه
کد مطلب: 26672
زمان انتشار: شنبه 14 مرداد 1391 - 09:27:42
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 5+3

دیگر مطالب