به روز شده: 18 ساعت و 55 دقیقه قبل
کد مطلب: 26696
زمان انتشار: شنبه 14 مرداد 1391 - 14:09:21

عفو بین‌الملل: اعدام محکوم روانی در آمریکا متوقف شود

عفو بین‌الملل: اعدام محکوم روانی در آمریکا متوقف شود
حقوق بشر  > جهان  -  سازمان عفو بین‌الملل اعلام کرد که مسوولان ایالت تگزاس آمریکا باید اجرای حکم اعدام یک زندانی را که مبتلا به ناتوانی‌های روانی است را متوقف کرده و در مجازات این محکوم تخفیف دهند.


به گزارش ایسنا، ماروین ویلسون 50 ساله، یک شهروند آمریکایی- آفریقایی است که قرار است تا چند روز آینده در هفتم آگوست به جرم قتل به مجازات اعدام برسد. وی در 1992 مرتکب قتل شد و قرار است به روش تزریق سم اعدام شود.

یک دهه پیش دیوان عالی آمریکا اعدام محکومان مبتلا به بیماری‌های روانی را ممنوع اعلام کرد اما به دادگاه‌های ایالاتی این اجازه را داد که خود در مورد این قانون و اعدام این افراد تصمیم‌گیری کنند.

 راب فری‌یر، پژوهشگر حوزه آمریکا در عفوبین‌الملل در این باره گفت: «در حالی که بسیاری از کشورهای دنیا از اعدام بیماران روانی امتناع می‌ورزند اما آمریکا هنوز به طور سراسری به این کار خود ادامه می‌دهد. بویژه تگزاس که تعداد زیادی از اعدام‌ها را به خود اختصاص داده است.»

 وکلای مدافع ویلسون در سال 2003 حکم اعدام وی را به چالش کشیده و مدعی شدند که ویلسون از ناتوانی‌های روانی رنج می‌‌برد. متخصصان در این زمینه بیماری او تأیید کردند اما ایالت تگزاس این ادعا را رد کرد.

به نقل از پایگاه اینترنتی عفو بین‌الملل، این سازمان مجازان اعدام را در هر شرایطی غیرانسانی خواند و تاکید کرد آمریکا با گرایش‌های تبعیض نژادی و با خطاهای فراوان اقدام به اعدام مجرمان می‌کند.

از آغاز سال جاری تاکنون در ایالت تگزاس 7 نفر اعدام شده‌اند که در صورت مجازات ویلسون شمار اعدامی‌ها در آمریکا به 25 نفر می‌رسد.

هم‌چنین از زمان تصویب دوباره مجازات اعدام در 1977 تا به حال 1301 نفر در آمریکا اعدام شده‌اند. تگزاس تقریباً یک سوم این تعداد، یعنی 483 مورد را به خود اختصاص داده است.

 

کلید واژه: حقوق بشر آمریکا
کد مطلب: 26696
زمان انتشار: شنبه 14 مرداد 1391 - 14:09:21
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 9-3

دیگر مطالب
گفتگو
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد