به روز شده: 1 ساعت و 27 دقیقه قبل
کد مطلب: 26755
زمان انتشار: دوشنبه 16 مرداد 1391 - 10:00:38

حذف نام فرمانده ارشد طالبان از لیست سیاه سازمان ملل

حذف نام فرمانده ارشد طالبان از لیست سیاه سازمان ملل
حقوق بشر  > جهان  - وزارت خارجه افغانستان از حذف نام یکی از رهبران ارشد طالبان از لیست سیاه سازمان ملل خبر داد که به گفته یکی از کارشناسان افغان قرار است جانشین "ملامحمد عمر" شود.

به گزارش فارس، "ملا آغا جان معتصم" یکی از رهبران ارشد طالبان است که چندی پیش به دنبال درگیری در پاکستان زخمی و پس از آن به ترکیه سفر کرد.

به تازگی خبرهایی مبنی بر حذف نام وی از لیست سیاه سازمان ملل منتشر شده که روز گذشته سخنگوی وزارت خارجه افغانستان در کنفرانس خبری خود این موضوع را تأیید کرد.

"جانان موسی‌زی" در کنفرانس هفتگی خود اظهار داشت که دولت افغانستان از سازمان ملل متحد درخواست حذف نام وی را از لیست سیاه کرد که شورای امنیت سازمان ملل به سرعت با این درخواست موافقت کرد.

به گفته سخنگوی وزارت خارجه افغانستان، کابل معتقد است که آغا جان معتصم می‌تواند در پیشبرد روند صلح افغانستان نقش فعال و موثری را ایفا کند.

وی همچنین از سفر رئیس شورای عالی صلح افغانستان در آینده‌ای نزدیک به اسلام آباد خبر داد و اظهار داشت که توقع داریم در جریان این سفر، گفت‌وگوی جدی و عملی با مقامات پاکستانی انجام شود تا شاهد پیشرفت عملی باشیم.

پیش از این "وحید مژده" کارشناس افغان در گفت‌وگویی که در بهمن ماه سال 90 با فارس داشت، اعلام کرده بود که آغا جان معتصم از گروه طالبان به رهبری "ملا محمد عمر" به دلیل اختلافاتی جدا شده است.

به گفته مژده، پاکستان در تلاش است تا گروهی دیگر را ضد آمریکا و در رقابت با ملاعمر به وجود آورد که رهبری آن را "ملا آغا جان معتصم" به عهده خواهد داشت که یکی از نزدیکان سیاسی ملاعمر در گذشته بود و در این اواخر از صفوف طالبان رانده شد.

وی گفت: اکنون این کودتا (تقسیم طالبان به 2 شاخه و تعیین جانشین برای ملاعمر) از سوی پاکستان به شکل جدی با کمک دولت افغانستان در دست است به همین جهت ملاعمر به جز مذاکره با آمریکا چاره‌ای برای خود ندیده و به همه هواداران خود دستور داده تا به قطر سفر کنند.

کد مطلب: 26755
زمان انتشار: دوشنبه 16 مرداد 1391 - 10:00:38
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 5-4

دیگر مطالب