به روز شده: چند لحظه قبل
کد مطلب: 26776
زمان انتشار: سه شنبه 17 مرداد 1391 - 07:57:48

فراخوان بان کی مون در سالگرد بمباران اتمی هیروشیما

فراخوان بان کی مون در سالگرد بمباران اتمی هیروشیما
حقوق بشر  > جهان  - بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد روز دوشنبه به مناسبت شصت و هفتمین سالگرد بمباران اتمی شهر هیروشیمای ژاپن توسط امریکا جامعه بین المللی را به همکاری در خصوص از بین بردن سلاحهای هسته ای در جهان ترغیب کرد.

وی در پیامی به مراسم یابود صلح هیروشیما با ادای احترام به قربانیان و بازماندگان بمباران اتمی آمریکا در ششم اوت در سال هزار و نهصد و چهل و پنج در شهر هیروشیما و سه روز پس از آن در شهر ناکازاکی، گفت :« ده ها سال بعد از فاجعه هیروشیما، این فاجعه همچنان طنین انداز است.»
آنگلا کانه Angela Kane نماینده عالی رتبه سازمان ملل در امور خلع سلاح پیام بان کی مون را در این مراسم قرائت کرد. بان کی مون تصریح کرد :« دیگر هرگز نباید شاهد حمله هسته ای بود.حذف چنین سلاحی نباید یک هدف فرضی بلکه باید ابزاری مطمئن برای جلوگیری از توسل به آن در آینده باشد.»
بیش از چهارصد هزار نفر در بمباران اتمی هیروشیما و ناکازاکی کشته شدند.
به گزارش خبرگزاری شین‌هوا از نیویورک،، دبیر کل سازمان ملل افزود:« همه می دانند که سلاح هسته ای نمی تواند بدون داشتن تاثیرات مخرب بر روی غیر نظامیان مورد استفاده قرار گیرد. چنین سلاحی جایگاه قانونی در جهان ما ندارد. نابودی چنین سلاحی هم یک نیاز اخلاقی و هم یک ضرورت عملی برای حفاظت از بشریت است.»
بان کی مون بر اهمیت انتشار داستان هیباکوشاها -نامی که به قربانیان بمب در هیروشیما اطلاق می شود- برای حساس سازی افکار عمومی نسبت به اثرات مخرب سلاح هسته ای و لزوم از بین بردن آنها تاکید کرد.
وی همچنین در پیام دیگری به کنفرانس جهانی مبارزه با بمب های هیدروژنی و اتمی ،که همزمان با این یابود برگزار می شود، خاطر نشان کرد تحقق آینده عاری از سلاح هسته ای همکاری بین المللی از جمله همکاری کشورهای عضو و نیز همکاری گسترده تمام مردم جهان را می طلبد.
دبیر کل سازمان ملل تصریح کرد:« مسئولیت خلع سلاح هسته ای را نمی توان فقط بر دوش گروه های صلح طلب فرض کرد. هرکس با هر سن، درآمد ، شغل ، جنسیت و ملیتی ، منفعتی در این خصوص دارد.»

کد مطلب: 26776
زمان انتشار: سه شنبه 17 مرداد 1391 - 07:57:48
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 8-4

دیگر مطالب