به روز شده: 1 دقیقه قبل
کد مطلب: 26872
زمان انتشار: شنبه 21 مرداد 1391 - 09:39:41

آمریکا برای حمله نظامی به سوریه دنبال بهانه است

 آمریکا برای حمله نظامی به سوریه دنبال بهانه است
حقوق بشر  > جهان  - یک تحلیلگر سیاسی به پرس تی‌وی گفته است، با وجود آن‌که اکنون عامل بالقوه برای یک سیاست بهتر وجود دارد، امریکا و هم پیمانانش قصد دارند دولت سوریه را سرنگون کنند.


رژیم‌های ضد سوری غربی برکناری بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه را خواستار شده‌اند، در حالی که روسیه و چین قویا با کناره‌گیری وی مخالفت می‌کنند.

شبکه پرس تی‌وی مصاحبه‌ای در رابطه با ناآرامی‌های سوریه با لارنس فریمن، عضو بررسی اطلاعات اجرایی در واشنگتن ترتیب داده است. در زیر برگردان این مصاحبه را می‌خوانید.

پرس تی‌وی: اجازه دهید نگاهی به وقایع اخیر بیاندازیم، دستگیری گروهی از افسران ترک و سعودی در حلب. نظر شما در این باره چیست؟ آیا این به آن معنی است که ترکیه و سوریه به عنوان همسایه یکدیگر، یه قدم تا جنگ فاصله دارند؟ منظورم این است که آیا اساسا ترکیه و ناتو فعالانه در سوریه درگیر جنگ خواهند شد؟

فریمن: خب، باید به سیاست جاری امریکا و باراک اوباما، رئیس‌جمهور این کشور و حمایتی که از سمت انگلیس و فرانسه می شود نگاهی بیاندازید. امریکا اکنون در تلاش است تا یک «منطقه پرواز ممنوع» در سوریه ایجاد کند.

این یکی از چیزهایی است که آن‌ها به عنوان یک طرح شدنی رویش کار کرده‌اند، و البته می‌دانیم که نتیجه این کار در لیبی به کجا رسید. بنابراین دولت ترکیه با هم سو کردن خود با این سیاست غربی مرتکب کار بسیار احمقانه‌ای می‌شود و اکنون نیز در موقعیت خطرناکی قرار دارد، چرا که ممکن است با تمامی منطقه کردنشین که علیه آن‌ها صف کشیده‌اند رو‌به‌رو شود.

بنابراین مشکل کار جهت‌گیری امریکا است، امریکا خواهان تغییر رژیم است. این چیزی است که از اوباما، تونی بلر (نخست وزیر سابق انگلیس) و سوزان رایس (سفیر امریکا در سازمان ملل متحد) می‌بینیم. آن‌ها می‌خواهند حکومت سوریه سرنگون شود، با وجود آن‌که اکنون نیروی بالفعل یک سیاست بهتر وجود دارد.

فکر می‌کنم اکنون با این شکست در حلب به لحظه‌ای رسیدیم که ممکن است چندین انتخاب داشته باشیم، چیزهایی که ممکن است در اجلاس (مشورتی بین‌المللی سوریه) در ایران مورد بحث قرار گیرد. با توجه به این نکته، این روسیه است که سرسختانه ایستاده و اجازه نمی‌دهد یک لیبی دیگر اتفاق بیفتد.

ما باید فراتر از این‌ها برویم و به نتیجه‌ای برسیم که با تغییر رژیم و یا سرنگونی دولت سوریه حاصل نمی‌شود.

پرس تی‌وی: افراد زیادی هستند که از نقش ایران در هر شکل و قالبی استقبال نمی‌کنند، سرسخت‌ترین و سلطه‌جو‌ترین آن‌ها امریکایی‌ها هستند. آن‌ها از چه می‌ترسند؟ این تنها ایران نیست که در این گردهمایی شرکت می‌کند. آن‌ها ابتکار عمل را به دست گرفته‌اند تا به نوعی برای کنفرانس‌های آتی که به لحاظ سیاسی بر روی مردم سوریه تاکید دارند، واسطه باشند.

فریمن: خب اگر به ترکیب ایران و سوریه نگاه کنید می‌بینید این‌ها کشورهایی هستند که اکنون هدف قرار گرفته‌اند. به سخنی که یفگنی پریماکوف، وزیر خارجه پیشین روسیه روز گذشته گفت توجه کنید، وی گفت احتمالا به جنگ می‌نگریم. به احتمال حمله دیوانه‌وار نتانیاهو( نخست‌وزیر رژیم اسرائیل) علیه مردم و دولت خود و حمله به ایران در زمانی بین ماه سپتامبر و ماه اکتبر.

بحث‌هایی وجود دارند که امریکا پیش از سپتامبر یک مبارزه نظامی در سوریه به راه خواهد انداخت. بنابراین این دو کشور را با یک چشم بنگرید. بازی‌ای که در جریان است برای تهدید کردن جهان است، برای تهدید کردن روسیه و چین، این دو قدرت جهانی که در مسیری مخالف با غرب گام برداشته‌اند، مسیری که اکنون به لحاظ مالی متلاشی شده است، آن‌ها به پذیرش برتری قدرت ناتو تهدید شده‌اند. و اکنون نیز روسیه با این مساله کنار نیامده است و همین امر سبب متوقف شدن عملیات آن‌ها شده است. آن‌ها می‌خواهند یک حکومت ویران شده را در ایران و سوریه ببینند.

و فکر می‌کنم اجلاس (مشورتی بین‌المللی درباره سوریه) تهران راه مناسبی است تا کشورها را در این منطقه گردهم آورد و اعلام کند که ما با تغییر رژیم در سوریه موافق نیستیم، و به دنبال راهی باشد تا بار دیگر نظم را به سوریه بازگرداند.

اما در مورد امریکا، تنها چیزی که اکنون درباره آن صحبت می‌شود این است که « قرار است پس از رفتن اسد چه کنیم؟» یکی از نکات خطرناک این است که اگر آرزوی آن‌ها تحقق یابد چه خواهد شد؟ نمایش هولناکی به پا خواهد شد، چرا که در آن‌جا القاعده و دیگر گروه‌ها را داریم و دولت (احتمالی آتی) نمی‌تواند نماینده خوبی برای مردم سوریه باشد و آنگاه است که یک حمام خون تمام عیار به راه خواهد افتاد.

بنابراین، هرج و مرجی که برای تغییر رژیم از سوی انگلیسی‌ها و افرادی مثل رایس و اوباما می‌بینید از سوی افراد خطرناکی همچون خود آن‌ها تحمیل می‌شود.

 

کلید واژه: سوریه
کد مطلب: 26872
زمان انتشار: شنبه 21 مرداد 1391 - 09:39:41
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 7+4

دیگر مطالب