به روز شده: 49 دقیقه قبل
کد مطلب: 26895
زمان انتشار: یکشنبه 22 مرداد 1391 - 09:07:30

تله آمریکا برای فروش سلاح به اعراب

تله آمریکا برای فروش سلاح به اعراب
حقوق بشر  > جهان  - آمریکا در تلاش است با ارائه زنجیره‌ای از پیشنهادات فروش سلاح در سراسر منطقه، علاوه بر مقابله با گسترش نفوذ ایران، سود هنگفتی از این طریق عاید خود کند به ویژه اینکه مدت‌هاست گرفتار مشکلات اقتصادی متعددی است.

به گزارش فارس، با وجود بحران اقتصادی که طی سال‌های اخیر گریبان‌گیر دولتمردان آمریکایی شده،‌ ظاهرا تنها بازاری که تحت تاثیر این شرایط دشوار قرار نگرفته، بازار خرید و فروش اسلحه بوده است. در واقع، صنعت تسلیحات نظامی آمریکا، بند نافی است که اقتصاد این کشور را تغذیه می‌کند و در این میان، سیاستمداران آمریکایی به مدد تبلیغات گسترده درباره "تهدید هسته‌ای و نفوذ رو به رشد ایران در منطقه"، بازار فروش این سلاح‌ها را بیش از پیش داغ کرده‌اند.

آنها حتی به همین حد نیز بسنده نکرده و طی ماه‌های اخیر بحث "استقرار سپر دفاع موشکی در حاشیه خلیج فارس" را پیش کشیدند تا از این طریق بتوانند علاوه بر گسترش تسلط خود در منطقه، سود حاصل از فروش تسلیحات را دو چندان کنند. همین طرح مقدمه‌ای شد تا کشورهای عربی برای خرید تسلیحات پیشرفته نظامی آمریکا گوی سبقت را از یکدیگر بربایند.

تلاش عربستان برای تبدیل شدن به نیروی هوایی اول منطقه

در این میان، همچون همیشه، عربستان متحد دیرین واشنگتن، در صدر معاملات نظامی با آمریکا قرار دارد. اوایل سال 2012، سخنگوی کاخ سفید از اجرای یکی از بزرگ‌ترین قراردادهای نظامی آمریکا با عربستان سعودی خبر داد که ارزش آن بالغ بر 30 میلیارد دلار بود.

بالگرد اپاچی امریکایی

بالگرد جنگی آپاچی

بنا بر این قرارداد، ‌84 فروند جت جنگنده جدید اف 15 و همچنین قطعاتی برای تقویت و نوسازی هفتاد جنگنده اف 15 اس به عربستان تحویل داده خواهد شد. به گفته مقام‌های رسمی آمریکا، این قرارداد شامل تامین مهمات نظامی، قطعات یدکی جنگنده‌ها، آموزش، نگهداری و تدارکات لازم است. عربستان سعودی همچنین علاقه‌مند به خرید هفتاد فروند بالگرد جنگنده آپاچی در این معامله‌ 30 میلیارد دلاری است.

جالب اینکه بنا به گفته سخنگوی کاخ سفید، این قراداد از 50 هزار فرصت شغلی در آمریکا پشتیبانی و سالیانه سه و نیم میلیارد دلار به اقتصاد این کشور کمک می‌کند. شرکت بوئینگ که تولیدکننده جنگنده‌های اف 15 و بالگرد‌های آپاچی است نیز پیشتر اعلام کرده بود قرارداد تسلیحاتی با عربستان از 77 هزار فرصت شغلی در 44 ایالت آمریکا پشتیبانی می‌کند.

از طرفی، هزینه‌های نظامی عربستان در سال‌های 2000 تا 2005 به 11/2 میلیارد دلار رسیده بود و دولت عربستان قصد دارد با صرف ده‌ها میلیارد دلار تا سال 2020، نیروی هوایی خود را به نخستین نیروی منطقه تبدیل کند. نیروی هوایی عربستان سعودی دارای 18 هزار پرسنل و نزدیک 400 فروند هواپیمای جنگی است و زیر نظر آمریکایی‌ها بنیانگذاری شده است. 

امارات؛ اولین خریدار سیستم ضدموشک تاد

در سال‌های اخیر، امارات متحده عربی نیز پس از عربستان،‌ گوی سبقت را از بسیاری کشورهای خاورمیانه ربوده است. آمریکا یک قرارداد 3.5 میلیارد دلاری را برای تامین سیستم‌های ضد موشکی پیشرفته برای امارات به امضاء رسانده است که این اقدام بخشی از برنامه تقویت فوری نظامی کشورهای متحد آمریکا در همسایگی ایران به حساب می‌آید. از سوی دیگر، این اولین فروش خارجی سیستم‌های ضد موشکی معروف به تاد (سیستم دفاعی ارتفاع بالا) به شمار می‌آید. این سیستم برای نابود کردن موشک‌هایی با برد کوتاه و متوسط در داخل و خارج از جو زمین ساخته شده است.

موشک تاد آمریکایی

سیستم ضد موشک تاد

بر اساس این قرارداد آمریکا دو سیستم تاد را با 96 موشک، دو سیستم رادار «AN-2» و 30 سال قطعات یدکی در اختیار امارات قرار می‌دهد.

در حالی که بین سال‌های 1999 تا 2003، امارات در ردیف پانزدهمین وارد کننده بزرگ تسلیحات نظامی در جهان قرار داشت، بین سال‌های 2002 تا 2009، با بستن قراردادی، اقدام به خرید تسلیحات نظامی به ارزش 17. 3 میلیارد دلار از آمریکا کرد. این معامله امارات را سومین خریدار بزرگ اسلحه در میان کشور‌های در حال توسعه ساخت.

در این قرارداد، آمریکا موظف به تحویل اسلحه‌هایی شامل تانک، توپخانه خودرو، خودروهای زرهی، هواپیماهای جنگی مافوق صوت، بالگرد، موشک زمین به هوا، کشتی‌های جنگی، موشک‌های سطح به سطح و ضد کشتی و موشک‌های هدایت شونده کشتی شد.

قطر؛ مقر هوایی آمریکا

نیروی هوایی قطر دارای 12 فروند میراژ 2000 و 15 فروند میراژ اف-1 است. وزارت دفاع به دنبال کسب مجوز فروش بسته 6 میلیارد و 600 میلیون دلاری به قطر است که شامل 24 هلیکوپتر تهاجمی آپاچی مدل AH-64D، 12 بالگرد بلک هاوک (شاهین سیاه) و 22 بالگرد سی هاوک (شاهین دریا) می‌شود.

بالگردهای بلک هاوک

بالگردهای بلک هاوک

علاوه بر این موارد،‌ قطر با امضای قراردادی 130 میلیون دلاری با فرانسه، میراژهای اف-1 خود را به روز کرد. در آخرین اقدام، نیروی دریایی قطر درصدد تجهیز قایق‌های گشت زنی ویتا ـ کلاس با آخرین نسخه موشک ضدکشتی اکسولت است. آخرین نسخه از این سلاح، افزایش چشمگیری در شعاع عمل را نمایان می‌سازد. مبلغ این قرارداد تاکنون اعلام نشده است.

البته روابط نظامی آمریکا با قطر به پیش از جنگ خلیج فارس و حمله به عراق باز می‌گردد. مهمترین پایگاه نظامی آمریکا در حوزه خلیج فارس در این کشور قرار دارد. در سال 1996پایگاه عملیاتی هوایی العدید در 35 کیلومتری جنوب دوحه، پایتخت قطر و در 70 کیلومتری مرز مشترک این کشور با عربستان سعودی با هزینه‌ای بالغ بر یک میلیارد دلار ساخته شد. این پایگاه از سال 2001 به مهمترین مقر هوایی آمریکا در آسیا و خاورمیانه تبدیل شده است.

عمان، خریدار 86 میلیون دلاری تسلیحات آمریکا

سال 2011 وزارت دفاع آمریکا، از فروش احتمالی تسلیحات نظامی به ارزش 3/5 میلیارد دلار به عمان خبر داد. این قرارداد شامل فروش هجده فروند هواپیمای اف-16 بلاک 50/52 و تجهیزات مربوطه، قطعات یدکی، آموزش و پشتیبانی لجستیکی بود و باعث افزایش قابل ملاحظه توانایی نیروی هوایی عمان می شد. در سال 1993 عمان که با 780 میلیون دلار کسری بودجه روبه رو بود، 1/5 میلیارد دلار، معادل 30 درصد بودجه کشور را صرف خرید تسلیحات کرد.

علاوه بر این، عمان که در کنترل تنگه هرمز با ایران مشارکت دارد، به دنبال خرید بسته 86 میلیون دلاری از آمریکاست که شامل 55 موشک سایدویندر است تا از این طریق ناوگان هواپیماهای جنگنده F-16 خود را ارتقاء دهد.

کویت؛ خریدار هواپیماهای بدون سرنشین

وزارت دفاع آمریکا اخیرا نیز از طرح کنگره برای فروش جنگ افزارها به کویت به ارزش 2/4 میلیارد دلار خبر داد که شامل 60 فروند موشک پاتریوت پیشرفته، 20 سکوی پرتاب موشک و 4 رادار خواهد بود. این تجهیزات نظامی به 350 موشکی پاتریوتی افزوده خواهد شد که کویت بین سال های 2007 تا 2010 خریداری کرده است.

موشک‌ پاترویت

موشک‌ پاترویت

کویت همچنین می‌تواند مهمات 49 میلیون دلاری 300 موشک هلفایر2 که امکان شلیک شان از هیلکوپتر و هواپیماهای بدون سرنشین وجود دارد را خریداری کند. فروش این مهمات در انتظار تصویب کنگره است.

با توجه به حجم بالای مبادلات تسلیحاتی آمریکا با کشورهای مختلف به ویژه اعراب حاشیه خلیج فارس است که برخی ناظران بین‌المللی یکی از دلایل بحران آفرینی واشنگتن در خاورمیانه را در راستای حل بحران اقتصادی عنوان و فروش 60 میلیارد دلاری اسلحه به کشورهای منطقه را ناشی از همین سیاست قلمداد می‌کنند.

کد مطلب: 26895
زمان انتشار: یکشنبه 22 مرداد 1391 - 09:07:30
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 5+1

دیگر مطالب
گفتگو
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد