به روز شده: 5 ساعت و 38 دقیقه قبل
کد مطلب: 26914
زمان انتشار: یکشنبه 22 مرداد 1391 - 13:01:54

رئیس دیوان عالی کشور: عدالت شرط قضاوت است

رئیس دیوان عالی کشور: عدالت شرط قضاوت است
قوه قضائیه  - رئیس دیوان عالی کشور با لازم دانستن عدالت در قضاوت گفت: قضاوت قاضی، بدون عدالت بی ثمر بوده و اعتبار قانونی ندارد.

به گزارش فارس به نقل از روابط عمومی دیوان عالی کشور ،آیت الله محسنی گرکانی ضمن تسلیت ایام شهادت مولی الموحدین، امیرالمومنین امام علی (ع) در جمع نمازگزاران کاخ دادگستری، بر ضرورت بهره‌‌مندی از ایام و لیالی باقی مانده از ماه مبارک رمضان تاکید کرد.

وی بیان داشت: همه ما در ابتدای ماه رمضان، با توجه به طولانی بودن ساعات روزه داری در مورد آن صحبت می‌کردیم، اما اکنون با موفقیت، بیشتر ایام این ماه مبارک سپری شده است و به قول معروف با چشم بر هم زدنی ایام با برکت این ماه عظیم و شریف سپری شد. ماه رمضان ماه نور و برکات است، ماه عبادت و نیایش است و دارای فضایل بی‌شماری است.

محسنی گرکانی در بیان اهمیت و جایگاه شخصیت امام علی (ع) گفت: ما واقعاً نمی‌توانیم گوهر و جوهر انسانیت امام علی (ع) را که شخصیتی نمونه بعد از رسول الله (ص) است، درک کنیم. پیروی از مکتب امام علی (ع) همانند عزاداری آن حضرت باید با اهمیت و با ابهت باشد و همه ما باید به پیروی از آن حضرت افتخار کنیم.

وی افزود: البته این افتخار جهانی است و تنها مختص ما شیعیان نیست. در سراسر دنیا مقالات، کتاب‌ها و سخنرانی‌های بسیاری پیرامون شخصیت آن حضرت وجود دارد. توماس کارلایل فیلسوف شهیر انگلیسی در مورد آن حضرت جمله ای دارد که امام علی(ع) فرموده «ما را نمی رسد جز آنکه او را دوست بداریم و به او عشق بورزیم». چه او جوانمردی بس عالیقدر و بزرگ نفس بود، از سرچشمه وجدانش خیر و نیکی می‌جوشید. از دلش شعله شور و حماسه زبانه می‌کشید، شجاع تر از شیر ژیان بود ولی شجاعتش ممزوج با لطف و رحمت و عواطف رقیق و رأفت بود اما در کوفه با حیله کشته شد.

گرکانی افزود: شدت عدلش، موجب  این جنایت شد، حضرت علی پیش از شهادت درباره قاتل خود فرمود اگر زنده بمانم خود می‌دانم و اگر در گذشتم کار به دست شماست، اگر خواستید قصاص کنید، در برابر یک ضربت تنها یک ضربت بزنید، اگر در گذرید به تقوا نزدیک تر است.

وی تصریح کرد: بررسی نهج البلاغه نشان می‌دهد که از منظر امام علی (ع) عدالت در رأس ارزش‌های اسلامی است و تمام ارزش ها به عدالت باز می‌گردد. امام جمعه باید عادل باشد و گواهان در دادگاه‌ها، قضاوت قاضی، بدون عدالت بی ثمر بوده و اعتبار قانونی ندارد.

رئیس دیوان عالی کشور گفت: در اندیشه کشور داری هم اگر چراغ عدالت خاموش شود، اعتماد مردم از حکومت سلب می‌گردد.

وی در پایان خطاب به نمازگزاران افزود: اکثر شما نمازگزاران در مناصب عالی قضایی هستید و باید قدر این منصب را بدانید این پیروی از مکتب امیرالمومنین است. شرط قضاوت عدالت است و همه ما باید یکسان نگری داشته باشیم و از خداوند بخواهیم تا حق را به ما الهام کند و به حق حکم کنیم و در مقام حفظ حق مظلومان باشیم.

کلید واژه: قوه قضائیه
کد مطلب: 26914
زمان انتشار: یکشنبه 22 مرداد 1391 - 13:01:54
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 9-4

دیگر مطالب
یادداشت
تلگرام؛ گوساله سامری
تلگرام؛ گوساله سامری
حجت الاسلام و المسلمین شهریاری
واقعیت ها
واقعیت ها
حسام الدین برومند
مدرس، تاریخ و عدلّیه
مدرس، تاریخ و عدلّیه
سیدمحمد میرزمانی
گفتگو
دانشگاه علوم قضایی یکی ازمهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است/ پیشنهاد تأسیس مرکز آموزش مدیران قضایی
رئیس دانشگاه علوم قضایی در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر؛
دانشگاه علوم قضایی یکی ازمهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است/ پیشنهاد تأسیس مرکز آموزش مدیران قضایی
محمد جواد شریعت باقری