به روز شده: 13 ساعت و 30 دقیقه قبل
کد مطلب: 26922
زمان انتشار: دوشنبه 23 مرداد 1391 - 08:35:42

واکنش ایران به آزادی شهرزاد میرقلی خانی

واکنش ایران به آزادی شهرزاد میرقلی خانی
حقوق بشر  > ایران  - 'رامین مهمانپرست' سخنگوی وزارت امور خارجه ایران با انتقاد از رفتار آمریکا در بازداشت غیر قانونی 'شهرزاد میرقلی‌خان'، باز گشت این زن قهرمان ایرانی را به وطن تبریک گفت.

به گزارش ایرنا، سخنگوی وزارت امور خارجه، یکشنبه شب با تقدیر از مقاومت خانم شهرزاد میرقلی خان در دوران بازداشت در امریکا، اظهار داشت، بازداشت این شهروند بیگناه در راستای روند غیرانسانی، دام گذاری و ارعاب شهروندان ایران در خارج از کشور از سوی دولت آمریکا انجام شده است.

وی تاکید کرد که جمهوری اسلامی ایران بارها این امر را قویا محکوم کرده و نسبت به پیامدهای آن به شهروندان ایرانی عازم مسافرت به آمریکا هشدار داده است.

مهمانپرست با تاکید بر اینکه بازداشت و محاکمه میرقلی خان بر اساس اتهامات بی اساس و نقض اصول بدیهی حقوقی بوده است، تصریح کرد: وزارت امورخارجه همواره به شرایط نگهداری او در طول دوران بازداشت و فشارهای روحی وارده به ایشان از طرق مختلف به دولت آمریکا اعتراض کرده است.

وی افزود: ایران، دولت آمریکا را مسوول تالمات وارده به ایشان دانسته و حق شخصی و رسمی حقوقی آن را برای ایشان و دولت جمهوری اسلامی ایران محفوظ می داند.

مهمانپرست ضمن تقدیر از حسن نیت دولت عمان برای تسهیل در بازگشت خانم میرقلی خان، از عدم توجه مقامات امریکایی به تقاضاهای مکرر برای آزادی فوری وی بر اساس ملاحظات انسانی ابراز تاسف نموده و آنرا انعکاسی از رویکرد خصمانه دولت آمریکا علیه ملت ایران می داند.

وی از وساطت برخی شخصیت های برجسته بین المللی و مقامات برخی کشورهای دوست برای آزادی خانم میرقلی خان و سایر زندانیان بی گناه در آمریکا سپاسگزاری نمود و بازگشت خانم میرقلی خان در پایان دوران محکومیت را نمادی از بی احترامی دولت آمریکا به ارزش های مشترک انسانی و تلاش های یاد شده دانست.

مهمانپرست تاکید کرد، وزارت امور خارجه همچنان به تلاش های همه جانبه خود برای آزادی دیگر زندانیان بیگناه ایران در زندان های آمریکا و بهبود شرایط نگهداری آنها ادامه می دهد و از شخصیت های مستقل بین المللی انتظار دارد در این راستا به دولت آمریکا فشار وارد آورند.

کد مطلب: 26922
زمان انتشار: دوشنبه 23 مرداد 1391 - 08:35:42
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 7-1

دیگر مطالب