به روز شده: 3 ساعت و 13 دقیقه قبل
کد مطلب: 26934
زمان انتشار: دوشنبه 23 مرداد 1391 - 10:07:55

به فکر سایر زندانیان ایرانی در امریکا هستیم؟

 به فکر سایر زندانیان ایرانی در امریکا هستیم؟
حقوق بشر  > ایران  - نصرت اله تاجیک

  ما برای آنکه ایران گوهری تابان شود خون دلها خورده ایم

در ایام ماه مبارک رمضان و  شبهای قدر مناسب است به نام و یاد شهدای راه آزادی و استقلال ایران و نیز درگذشتگان زلزله اخیر آذربایجان سلام و درود بفرستیم و با ذکر این مصرع یادی کنم از مرحوم محمد نوری و تمام کسانیکه با صدای رسای خود حماسه های جاویدان فرزندان این مرز وبوم را در برگهای زرین تاریخ این اب خاک ثبت و ضبط کرده اند. همه ایرانیان با شنیدن خبر ازادی خانم شهرزاد میرقلی خانی و بازگشت وی به کانون گرم خانوادگی اش و میهن اسلامی خوشحال شدند و خود را در شادی خانواده وی و مخصوصا پدر و مادر و دو دختر دوقلویش شریک میدانند. افکار عمومی در ایران همواره اخبار مربوط به دستگیری ناجوانمردانه و پنجسال زندان نابحق وی و نیز رنج و ملالتی که وی در زندان و تحت شرایط سخت بیماری برای اعتلای نام و استقلال ایران متحمل شده بود و نیز استقامت خانواده وی در دوری اش از وطن را از طریق رسانه ها با نگرانی دنبال میکردند و وی را به عنوان یک زن مقاوم که نتیجه مبارزه اش کسب ازادی نه تنها از زندانهای آمریکا بلکه رهائی از غرور و نخوت خوی استکباری آمریکا می ستایند.

اگرچه نگهداری وی در زندانهای آمریکا و به دور از خانواده و دختران معصومش با هیچ یک از معیارهای حقوق بشری منطبق نبود ولی همین روش آمریکا نیز نشات گرفته از خوی استکباریش و عقده گشائی در روابطش با ایران است. تندخوئی و سوء ظن بیش از حد آمریکا در روابطش با ایران و عدم وجود بردباری و صداقت در گردن نهادن به واقعیتهای بین المللی در تولد یک قدرت جدید مردمی در خاورمیانه توسط ایران شرایطی بوجود اورده است که کانال ارتباطی مطمئنی بین دولتها برای حل مشکلات شهروندانشان که وظیفه اساسی دولتهاست، از بین رفته است.

هم اکنون نیز امیدوارم ضمن آنکه این عمل قهرمانانه خانم میر قلی خانی مورد قدر شناسی مردم و مسئولین ایران قرار گیرد عزم همه را در پیگیری افراد باقیمانده در زندانهای آمریکا دو چندان بکند. مشقاتی که وی در پنجسال زندانی و نیز آقای امیر حسین اردبیلی که در سال 2007 در گرجستان دستگیر و نا جوانمردانه تحویل مقامات آمریکائی شد و بعد از تحمل دو سال زندان انفرادی تا چند ماه پیش که دوران محکومیت پنجساله اش تمام شد در زندان آمریکا بسر برد نشاندهنده شرایط سخت زیستی این افراد در زندانهای آمریکا و در کنار افراد جنایتکار است. به دلیل عدم رابطه کنسولی و عدم اجرای حق دسترسی کنسولی اخبار دقیقی از مشکلات این افراد تا زمان آزادیشان به بیرون درز نکرده است و اطلاع رسانی جامعی در مورد دلایل و شرایط نگهداری آنان در این شرایط نشده است. آنچه که از به مطبوعات راه یافته است وضعیت اسفناک نگهداری خانم شهرزاد میر قلیخانی است و هنوز هیچ خبری در مورد آقایان علیرضا عسگری- محسن افراسیابی (افشاری) - محمود یادگاری- بکتاش فتاحی- امیر امیر زمانی- حسن سعید کشاری- علی امیر نظمی و پرویز خاکی و نحوه نگهداری آنان در رسانه ها وجود ندارد.

اگرچه فعلا یک نفر از چندین نفر زندانی در آمریکا که در اثر سیاستهای کینه توزانه آمریکا نسبت به ایران با تله گذاری و روشهای نامشروع حقوقی و عرف بین الملل در اقصی نقاط دنیا دستگیر و به آمریکا برده شده اند آزاد شده ولی لازم است افکار عمومی مردم ایران متوجه این نکته باشد و رسانه ها نیز تا ازادی تمامی آنها همچنان از هر روش مشروعی با مطرح و دنبال کردن این موضوع باعث آزادی هر چه زودتر آنان شود. متاسفانه برخورد مناسبی با مسئله زندانیان ایرانی که به نوعی گروگان بدبینی مفرط مسئولین آمریکایی به ایران و نیز اعمال تحریمهای یکجانبه کشورمان است، صورت نگرفته و فقط هر از چند گاهی این مطلب بدون نتیجه ملموس رسانه ائی میشود.

پیشنهاد من به خانم میرقلی خانی اینست که بعد از یک استراحت و سر و سامان دادن به زندگی خصوصی اش این پرونده را رها نکند و بدنبال احقاق حق خود باشد. از بین بردن پنجسال از بهترین دوران زندگی و جوانی یک فرد نباید به راحتی از ان گذشت شود. ممکن است گوش شنوائی در ابتدا وجود نداشته باشد ولی حق گرفتنی است. پیگیری این امر را به دستگاه دولتی نباید واگذار کرد. دولت به اندازه کافی خودش مشکل دارد. البته طبعا مسئولین دولتی باید از انجام کمکهای مبنائی دریغ نکنند تا خود افراد تمایل بیشتری در احقاق حقوق خود از آمریکا پیدا کنند. مسئولین دولتی و مخصوصا انانکه سکان سیاست خارجی را در دست دارند از این ببعد در اینگونه مسائل پای خود را در جای محکمی بگذارند و به قولهای مقامات آمریکائی اعتماد نکنند. آمریکا صحنه پیچیده ائی است و معلوم نیست به قولهایشان عمل کنند. و اگر اهرمی دارند و یا امدادهای غیبی امتیازی نصیبشان کرد به راحتی از دست ندهند.

 

کلید واژه: حقوق بشر ایران
کد مطلب: 26934
زمان انتشار: دوشنبه 23 مرداد 1391 - 10:07:55
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 7-2

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد