به روز شده: 2 ساعت و 16 دقیقه قبل
کد مطلب: 26974
زمان انتشار: چهارشنبه 25 مرداد 1391 - 09:13:03

کودکان قربانی عامل نارنجی در ویتنام

 کودکان قربانی عامل نارنجی در ویتنام
کودکان  - با وجود آنکه سالها از جنگ ویتنام می گذرد اما عامل نارنجی در این کشور همچنان باعث می شود بسیاری از افراد از بیماری های مهلک رنج ببرند.

به گزارش واحد مرکزی خبر؛بسیاری از ساکنان منطقه ی نزدیک به فرودگاه بین المللی دانانگ در مرکز ویتنام به علت مسمومیت ناشی از عامل نارنجی ، که در زمان جنگ باعث خزان درختان در ویتنام شده بود ، رنج می بردند. آمریکا در جریان جنگ ویتنام به صورت گسترده از این ماده استفاده کرد تا جنگل های ویتنام را از بین ببرد.
آمریکا و ویتنام اکنون پروژه ی مشترکی را برای آلودگی زدایی از فرودگاه بین المللی دانانگ آغاز کرده اند و تلاش می کنند  به گفته ی سفیر آمریکا در ویتنام میراث به جا مانده از گذشته را  برای همیشه دفن کنند.
ساکنان محلی می گویند تولد نوزادان ناقص و بسیاری از معلولیت ها به همراه شیوع بیماری سرطان از عوارض مسمومیت ناشی از عامل نارنجی است.
دانشمندان ، سه نقطه ی اصلی آلودگی به این ماده را در ویتنام شناسایی کرده اند که فرودگاه بین المللی دانانگ یکی از آنها است.
در این مناطق میزان دیوکسین صدها برابر بیش از میزان نرمال است. در این منطقه سی کودک همچنان تحت تاثیر عوارض ناشی از این ماده ی شیمیایی هستند.
بسیاری از این کودکان نقایص مادرزادی دارند و باید دوره های توانبخشی را طی کنند. این کودکان هرگز نخواهند توانست به مانند کودکان سالم زندگی کنند.
بیش از پنج هزار قربانی ماده ی نارنجی در شهر دانانگ وجود دارند که بیشتر آنها از ساکنان محلی و نظامیان جنگ ویتنام هستند.
مدیر یک مرکز توانبخشی در این باره گفت:« این کودکان نوه های سربازانی هستند که در جنگ ویتنام شرکت کرده بودند. والدین این کودکان سالم به دنیا آمدند اما این نقایص به این کودکان به ارث رسید».
 دولت محلی منطقه هم تدابیری را در نظر گرفته است از جمله اینکه مردم از نوشیدن آب رودخانه ای واقع در منطقه خودداری کنند.
برخی از مردم همچنان از آب رودخانه ماهیگیری می کنند و برخی دیگر با پمپاژ کردن آب از رودخانه مزارع و باغات خود را آبیاری می کنند.

 
 
 

کلید واژه: کودکان
کد مطلب: 26974
زمان انتشار: چهارشنبه 25 مرداد 1391 - 09:13:03
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 8+1

دیگر مطالب