به روز شده: 29 دقیقه قبل
کد مطلب: 27176
زمان انتشار: یکشنبه 5 شهریور 1391 - 09:23:17

صالحی :سازمان ملل باید به دست همه اعضایش رهبری شود

صالحی :سازمان ملل باید به دست همه اعضایش رهبری شود
حقوق بشر  > جهان  - شانزدهمین اجلاس جنبش غیرمتعهدها در سطح کارشناسان رسما با سخنان وزیر امور خارجه کشورمان در مرکز همایش های بین المللی صداوسیما آغاز شد.

وزیر امور خارجه کشورمان در ابتدای سخنان خود ضمن خوشآمد گویی به مهمانان گفت: مفتخریم که مسئولیت میزبانی سران جنبش عدم تعهد و ریاست آن در این شرایط پرچالش و تاریخی به ما سپرده شده است.

صالحی افزود: احراز میزبانی اجلاس سران توسط جمهوری اسلامی ایران نشان‌دهنده عضویت فعال ما در جنبش طی سه دهه گذشته است.

وی گفت: ما در این برهه تمام مساعی خود را برای ارتقای اهداف کلی جنبش از جمله از طریق تحکیم همبستگی میان اعضای آن که لازمه اصلی یک جنبش متنفذ و کارآمد است به کار بستیم.

وزیر امور خارجه کشورمان افزود: جمهوری اسلامی ایران در دوره ریاست خود در صدد تقویت جنبش و کمک به تجدید حیات آن خواهد بود تا جنبش بتواند به وظایف تاریخی خود جامه عمل بپوشاند.

وی ادامه داد: در این مسیر کار ما به واسطه اهتمام روسای قبلی به ویژه کشور دوست و برادر مصر در خلال سه سال گذشته در زمینه رهبری و هماهنگی که صورت داده‌اند تسهیل شده است.

وزیر امور خارجه در ادامه گفت: باید از دولت و از مردم عزیز مصر برای هدایت عالی فعالیت های جنبش در دوره دشوار  و پر اهمیتی که ریاست آن را بر عهده داشتند صمیمانه قدردانی کنم.
علی اکبر صالحی افزود: بسیار خرسندیم که به عنوان اعضای جنبش عدم تعهد بار دیگر در جریان اجلاس مقامات ارشد گرد هم آمده ایم تا در خصوص تحولات جدیدی که جهان ما را تحت تأثیر قرار داده است مشورت و بررسی کنیم.
وی گفت: این نشانه آشکاری از عزم ما برای حمایت و تقویت جنبش و تبدیل آن به ابزاری کارآمدتر برای حفاظت از منافع کشورهای عضو است.
صالحی افزود: رجای واثق داریم که به رغم تحولات عظیم دهه های گذشته جنبش همچنان کاملاً موضوعیت داشته و نهادی بسیار ارزنده است.
وی گفت: بر ماست جنبشی را که بنیان گذاران دوراندیش و مقاوم آن در مقابل چالش های پنج دهه گذشته برای ما به ارث گذاشته اند تقویت کنیم.
وزیر امور خارجه کشورمان افزود: ما در مقابله با چالش های سهمناک موجود و پیش رو باید ظرفیت های کامل جنبش را به منظور کمک به استقرار صلح و عدالت در سراسر جهان به کار گیریم.

وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه گفت:‌اگر بپذیریم که چندجانبه گرایی محور سازمان ملل است این سازمان باید سازمانی بین الدولی تلقی و به دست همه اعضایش  هدایت و رهبری شود و این موضوع به خوبی در روش کار مجمع عمومی منعکس است.

در شانزدهمین اجلاس جنبش غیرمتعهدها 118 هیئت شرکت دارند .
در این نشست 27 رئیس جمهور، 2 پادشاه ، 8 نخست وزیر، 2 رئیس جمهور ، 9 معاون رئیس جمهور، 6 فرستاده ویژه سران، 25 وزیر خارجه و 5 وزیر غیر از وزیر خارجه شرکت می کنند.

کد مطلب: 27176
زمان انتشار: یکشنبه 5 شهریور 1391 - 09:23:17
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 6-3

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد