به روز شده: 2 ساعت و 26 دقیقه قبل
کد مطلب: 27240
زمان انتشار: پنجشنبه 9 شهریور 1391 - 15:29:35

شورای امنیت مستقل نیست/ مردم آمریکا اسیر چند حزب سلطه‌طلبند

شورای امنیت مستقل نیست/ مردم آمریکا اسیر چند حزب سلطه‌طلبند
حقوق بشر  > جهان  -  رییس جمهور گفت: چگونه می‌توان تصور کرد که با وجود امتیاز انحصاری وتو در دست دولت‌هایی مثل آمریکا و انگلیس که همواره یک طرف تمام مناقشات بوده‌اند، امکان عمل مستقل و عدالت‌مدار برای شورای امنیت باقی بماند.

‌محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهور پیش از ظهر امروز (پنجشنبه) در افتتاحیه شانزدهمین اجلاس سران جنبش عدم تعهد، با بیان اینکه در این مکان گرد هم آمده‌ایم تا با بررسی شرایط و روند تحولات به منظور ساختن آینده بهتر برای ملت‌هایمان و برای جامعه بشری هم‌اندیشی و اقدام کنیم، گفت: شک نداریم که همه ما و بلکه همه ملت‌ها از وضع موجود ناراضی‌اند و هنوز آرزوها و آرمان‌های تاریخی و مشترک بشری یعنی رفع فقر، تبعیض، تهدید، تحقیر، جنگ و کینه‌ورزی و استقرار زندگی سعادتمند سرشار از زیبایی و عشق و نشاط و سلامت در سایه عدالت و آزادی و کرامت و صلح پایدار فرصت تحقق مناسب پیدا نکرده است.

رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه صدها سال پی در پی، رنج نوع انسان و ملت‌ها ادامه یافته است و در دوره اخیر پس از عبور از برده‌داری و استعمار، مشابه همان شرایط اما به شکلی دیگر بر سر ملت‌ها سایه انداخته است، افزود: بخش عمده ثروت و مراکز اصلی اقتصادی جهان در اختیار چند گروه سرمایه‌دار از چند دولت قرار دارد و اکثریت ملت‌ها ضمن اینکه در فقر به سر می‌برند و باید تاوان سوء‌استفاده‌ها و سوء مدیریت‌های آنان را نیز بپردازند.

*اکثر کشورهای سرمایه‌داری ورشکسته‌اند

وی ادامه داد: قریب به اتفاق کشورهای سرمایه‌داری، دارای بدهی‌های خارجی بیش از تولید ناخالص داخلی‌اند و این یعنی اینکه در واقع ورشکسته‌اند و به طور گسترده و بدون اجازه از منابع سایر ملت‌ها استفاده می‌کنند در حالی که خود آن ملت‌ها به این منابع نیازمندترند و با خلق دارائی‌های کاغذی، تورم مستمر را به همه ملت‌ها تحمیل و بدون زحمت ثروت آنها را تصاحب می‌کنند؛ برخی گزارش‌ها از 32 هزار میلیارد دلار دارائی کاغذی خلق شده توسط دولت آمریکا حکایت دارد.

احمدی‌نژاد با اشاره به اینکه اکثر معادن غنی و اصلی افریقا و آمریکای لاتین در اختیار چند شرکت وابسته به سرمایه‌داران جهانی است، در حالی که مردم این مناطق از حداقل منافع این ثروت خدادادی نیز برخوردار نیستند، گفت: ساز و کار اقتصادی حاکم بر جهان به گونه‌ای است که به طور سیستماتیک دائماً مشکلات چند دولت سرمایه‌داری به سایر کشورها و در مقابل ثروت آنان به آن چند کشور منتقل می‌شود.

*هجوم گسترده گروهی خاص برای انهدام شخصیت زن و خانواده

رئیس‌جمهور اضافه کرد: علوم و فنآوری‌های پیشرفته به صورت انحصاری در اختیار گروهی خاص است و در بسیاری مواقع به ابزار تحمیل اهداف سیاسی مبدل شده است و فرهنگ‌های بومی و انسانی که حاصل هزاران سال تلاش و مبتنی بر فطرت الهی انسان‌ها و در عمق و مبانی، مشترک بین همه ملت‌ها و از زیبایی‌های جامعه بشری‌است، به طور سازمان یافته مورد هجوم گسترده قرار دارد تا با تحمیل بی‌هویتی زمینه تسلط بر ملت‌ها فراهم شود.

وی با اشاره به اینکه در همین راستا، شخصیت زن و بنیاد خانواده در معرض انهدام قرار دارد و تلاش گسترده‌ای برای تحمیل نوع خاصی از زندگی بی‌هویت فردی و اجتماعی به همه ملت‌ها در جریان است، گفت: به لحاظ سیاسی نیز، حقوق اساسی و استقلال ملت‌ها دائماً در معرض تهدید است و به بهانه‌های گوناگون کشورها اشغال می‌شوند و آشکارا با پیشرفت و اقتدار ملت‌های مستقل دشمنی و در برابر آن مانع تراشی می‌شود.

احمدی‌نژاد تبدیل فروش سلاح به عنوان تجارتی پردرآمد، به امری عادی و تحمیل جنگ‌ها و اختلافات به ملت‌ها و کشورها برای پر رونق باقی ماندن بازار سلاح را مورد اشاره قرار داد و افزود: قاچاق انسان، کشت و توزیع مواد مخدر و تروریسم، آشکارا مورد حمایت و تقویت و گسترش قرار می‌گیرند و بدین ترتیب صلح و امنیت پایدار را به آرزوی دست نیافتی مبدل کرده‌اند؛ روشن است که برای تشریح ابعاد خسارت‌ها و مشکلات و نابسامانی‌ها به وقت بیشتری نیاز هست.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه برای اصلاح این روند، بارها و بارها، عدالت‌طلبان و آزادی‌خواهان و مصلحان از جمله رهبران فقید جنبش عدم تعهد قیام کرده‌اند و خیزش‌های متعدد برپا شده و تلاش‌های فراوانی انجام گرفته است، اظهار داشت: علیرغم آثار بسیار ارزشمند و مثبت این تلاش‌های مقدس، هنوز روند امور به طور اساسی به نفع ملت‌ها و در جهت عدالت و صلح پایدار تغییر نکرده است.

وی با طرح این سئوال که علت این رخدادها چیست؟ تصریح کرد: برخی اصرار دارند که فریبکارانه علت را به ضعف ملت‌ها نسبت دهند، اما آیا غیر از این است که علت عدم تحقق صلح پایدار و آرمان‌های بشری را باید در مبانی اندیشه و عملکرد مدیریت حاکم بر جهان جستجو کرد.

احمدی‌نژاد خاطرنشان کرد: علیرغم تشکیل سازمان ملل که امیدهای فراوانی ایجاد کرد و همچنین تلاش‌های گسترده دلسوزان، مدیریت حاکم بر جهان مانع از آن بوده است که شرایط بهبود یابد و با استقرار صلح و امنیت پایدار زندگی بهتری برای مردم دنیا فراهم شود.

*توجیه اجباری بانک جهانی از سیاست‌های سودجویانه برخی دولت‌ها

 رئیس‌جمهور مدیریت حاکم بر دنیا به عنوان عامل اصلی وضع موجود جهان را، در سده اخیر دارای دو ویژگی بسیار مهم و اثر گذار انحصاری بودن و خودخواهی و سلطه طلبی دانست و گفت: بسیار روشن است که انحصار مدیریت بر مراکز اصلی قدرت و اقتصاد جهان در اختیار چند دولت خاص و بلکه چند گروه سرمایه‌دار است و به طور مثال علیرغم حضور همه کشورها در صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی، فشارها و تحمیلات چند دولت خاص مانع از اعمال نظرات عادلانه و کارشناسیِ مدیران و کارشناسان مستقل این دو نهاد مهم می شود به طوری که در عمل در بسیاری مواقع صندوق و بانک جهانی بالاجبار توجیه کننده سیاست‌های یک جانبه و سودجویانه همان دولت‌ها می‌شوند.

*انحصار در مدیریت شورای امنیت کاملاً روشن است

احمدی‌نژاد با اشاره به اینکه انحصار در مدیریت شورای امنیت نیز کاملاً روشن است، افزود: بعد از 65 سال و علیرغم اذعان همه ملت‌ها به حقوق حقه ملت فلسطین، رفتار شورای امنیت در عمل به تثبیت و گسترش اشغالگری و ظلم و جنایات رژیم جعلی و تحمیلی صهیونیستی منجر شده است.

*کشته‌شدن سازمان‌یافته مردم در عراق، افغانستان و پاکستان و توجیه سازمان ملل

رئیس‌جمهور اظهار داشت: در افغانستان و عراق و پاکستان مردم به طور گسترده و سازمان یافته کشته می‌شوند و شورای امنیت سازمان ملل متحد فقط توجیه کننده این وضع است، چرا که طرف اصلی این حوادث، عضو دائم شورای امنیت با امتیاز ناعادلانة وتو است.

* با وجود آمریکا و انگلیس امکان عمل مستقل برای شورای امنیت نیست

وی با طرح این سوال که کدام ملت مستقل توانسته است بدون نگرانی و یا دادن امتیاز، حقوق اساسی خود را با اتکاء‌ به شورای امنیت استیفا نماید، تصریح کرد: اصولاً چگونه می‌توان تصور کرد که با وجود امتیاز انحصاری وتو در دست دولت‌هایی مثل آمریکا و انگلیس که همواره یک طرف تمام مناقشات بوده‌اند، امکان عمل مستقل و عدالت‌مدار برای شورای امنیت باقی بماند. دولت‌ها و ملت‌های مستقل مرجعی برای احقاق حق خود ندارند و شورای امنیت حتی اختیارات مجمع عمومی را نیز تصاحب کرده و سلطه خود را بر آن تحمیل نموده است.

احمدی‌نژاد با بیان اینکه همه می‌دانیم که حاکمان امروز بر امور جهان، همان برده‌داران و استعمارگران دیروزند که با روش و شعارهای جدید بر مراکز قدرت و ثروت جهان مسلط شده‌اند بدون اینکه برنامه‌ها و روحیه سلطه طلبی و خودخواهی آنان تغییر کرده باشد، خاطرنشان کرد: مستکبران خود را اصل و نژاد برتر و دیگر ملت‌ها را برده و نژادِ پست می‌شمارند و به خود اجازه می‌دهند با ایجاد اختلافات و درگیریهای قومی، نژادی و مذهبی منابع ملت‌ها را نابود و زمینه سلطه خود را بر آنان فراهم نمایند.

رئیس‌جمهور اضافه کرد: حاکمان امروز جهان خود را مجاز می‌دانند ملت‌ها را تحقیر و حقوق آنان را تضییع کنند و برای حل مشکلات اقتصادی خود جنگ راه بیندازند و کثیری از مردم جهان را قتل عام نمایند، همچنین به خود حق می‌دهند مانع پیشرفت سایر جوامع شوند، ثروت ملت‌ها را تصاحب کنند و شخصیت و استقلال آنان را لگدمال نمایند.

*مردم آمریکا اسیر چند حزب انحصاری و سلطه‌طلبند

وی با بیان اینکه کسانی که امروز بر امور جهان مسلط هستند، حتی به مردم خود نیز رحم نمی‌کنند، گفت: با نگاهی به وضعیت مردم آمریکای شمالی و اروپا می‌بینیم که مردم در این کشورها اسیر چند حزب انحصاری و سلطه‌طلبند و فریاد آنها در اعتراض به مدیریت‌های انحصاری و سلطه‌طلب به جایی نمی‌رسد.

احمدی‌نژاد با اشاره به اینکه مبنای مدیریت مستکبران به جای گسترش محبت و عشق و علاقه به انسان‌ها و ملت‌ها، کینه‌ورزی بر آمده از خودخواهی و ترویج اختلاف و دشمنی در جهان است، ادامه داد: اینان فقط و فقط به منافع مشروع و نامشروع خود می‌اندیشند و در اندیشه آنان ارزش‌های الهی و انسانی و از جمله عدالت، آزادی، کرامت انسانی و حقوق اساسی ملت‌ها فاقد اصالت و جایگاهی بوده و باید قربانی سود و منافع نامحدود آنها شوند.

رئیس جمهور با بیان اینکه معلوم است که این مدیریت به ضرر همه ملت‌ها و حتی خود آنان و ادامة‌ آن قطعاً ناممکن است، اظهار داشت: باید تغییر مهمی اتفاق بیفتد و شرایط به نفع انسان تغییر کند، باید برای برپایی دنیای جدید با سازوکارهای منصفانه، منطق فراگیر برمبنای همزیستی مسالمت‌آمیز و از طریق تفاهم و همکاری و مشارکت در تصمیمات مهم جهانی همگی بپا خیزیم.

وی مهمترین موضوع و مسئله اصلی، در این راستا را مدیریت جهانی عنوان کرد که باید به طور مبنایی و اصولی اصلاح شود و تصریح کرد: اگر سال‌ها همگی بنشینیم و بدون اصلاح اساسی مدیریت حاکم بر جهان هزاران تصمیم کوچک و بزرگ خوب بگیریم و برای اجرای آنها تلاش نمائیم، دوره ما هم به سر خواهد رسید، بدون آنکه تغییری اساسی و تعیین کننده اتفاق بیفتد.

احمدی‌نژاد خاطرنشان کرد: باید در مدیریت جهانی به نفع ملت‌ها و در جهت عدالت تغییرات اساسی صورت پذیرد و روشن است که مدیریت آینده باید حائز دو ویژگی اساسی یعنی عشق به ارزش‌های مشترک الهی و انسانی مانند عدالت، آزادی، کرامت انسانی، احقاق حق، احترام متقابل و مهرورزی به نوع انسان در سراسر جهان باشد.

* بدون مبنا قرار دادن دوستی به جای سلطه‌طلبی امکان استقرار صلح نیست

رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه بدون ترویج محبت و بدون مبنا قرار دادن عشق و جایگزینی دوستی به جای خودخواهی و سلطه طلبی در روابط بین انسان‌ها، امکان استقرار صلح، آرامش، پیشرفت و رفاه وجود ندارد، گفت: برده‌داری، استعمار، چپاول و سلطه طلبی و جنگ افروزی حاصل خالی شدن قلب‌های عده‌ای معدود لکن قدرتمند از محبت و جایگزینی کینه و خودخواهی است.

وی افزود: همه باید به دنبال ترویج دوستی و عشق باشیم و مدیریت جهانی باید در دست انسان‌هایی باشد که قلب آنان سرشار از عشق به انسان‌ها و خوبی‌ها و عدالت و آزادی و کرامت انسانی است؛ کسانی که با غم ملت‌ها غمگین و با شادی آنان شاد باشند، همه را دوست بدارند و همه نیز آنان را دوست بدارند و به دنبال منافع شخصی و گروهی و حزبی و تسلط بر دیگران نباشند، بلکه حقوق و منافع انسان‌ها را بر هر امری ترجیح دهند.

*لزوم مشارکت همگانی در مدیریت جهان

احمدی‌نژاد نکته مهم دیگر را مشارکت همگانی در مدیریت جهان عنوان کرد و اظهار داشت: تجربه نشان داده است انحصار در هر امری و مهمتر از همه در مدیریت جهانی فسادآور است. باید ساز و کاری طراحی شود که همگان در فضایی عادلانه و دلسوزانه و بر مبنای محبت و عشق در مدیریت جهان مشارکت نمایند؛ انحصار در مدیریت جهانی باید در هم شکسته شود.

احمدی‌نژاد تصریح کرد: اگر همه در مدیریت جهان مشارکت فعال داشته باشند، امکان و فرصت تبعیض، تحمیل و سلطه‌گری به حداقل می‌رسد و فرصت برخورداری از امکانات برای همگان فراهم می‌آید.

*تعامل بر پایه عدالت مأموریت اعضای جنبش عدم‌تعهد است

رئیس‌جمهور با بیان اینکه واضح است که باید مبانی اندیشه و تعاملات اجتماعی، از خودخواهی و سلطه جویی به عشق و محبت و تعامل بر پایه عدالت و احترام تغییر یابد، تحقق این آرمان بزرگ انسانی را ماموریت همگانی و به ویژه اعضای جنبش عدم تعهد به عنوان سردمداران استقلال طلبی جهان توصیف و خاطرنشان کرد: این در واقع درمان ریشه‌ای دردهای چند صد ساله جامعه بشری و البته امری شدنی است.

وی با اشاره به اینکه کشورهای عضو این جنبش دارای توانمندی‌های فراوان هستند، گفت: می‌توانیم با مشارکت همگانی، سازوکارهای لازم از جمله مرجع داوری سیاسی، صندوق پول، بانک، بیمه و ساختارهای اقتصادی مستقل داشته باشیم و با ابداع روش‌های جدیدی از تجارت، مانند تهاتر، مبادله با ارزهای ملی و حذف سلطه یک واحد ارزی خاص از مبادلات جهانی، شرایط بهتری برای ملت‌هایمان فراهم نمائیم و بر سازوکارهای مدیریت جهانی تاثیر بیشتر و سازنده‌تری داشته باشیم.

*جنبش عدم‌تعهد نهادهایی را برای استفاده از ظرفیت جوانان و زنان برای شکوفایی جهانی این جنبش تأسیس کند

احمدی‌نژاد با تاکید بر اینکه می‌توانیم در صیانت از فرهنگ‌مان و برای بالندگی جوانان و زنانمان برنامه‌های بهتری را به موقع اجرا بگذاریم، ادامه داد: جنبش عدم تعهد برای تضمین استمرار وجودی و برای تسریع در دستیابی به اهداف بلند خود باید با بنیانگذاری و تاسیس نهادهایی از ظرفیت‌های جوانان و زنان برای شکوفایی جهانی جنبش بهره برداری کند.

رئیس‌جمهور تاکید کرد: باور من این است که تحقق مدیریت مشترک جهانی که تضمین صلح پایدار بر اساس عدالت، آزادی و کرامت انسانی است، خلاصة آرزوهای بنیانگذاران فقید جنبش عدم تعهد است؛ مسئولیت خطیری که اینک بر دوش یکایک ما سنگینی می‌کند.

*نقش تعیین‌کننده جنبش عدم‌تعهد در مناسبات جهانی

وی با اشاره به اینکه ظرفیت جنبش عدم تعهد و کشورهای عضو و ناظر بسیار گسترده است، اظهار داشت: جنبش عدم تعهد می‌تواند نقشی تعیین کننده در مناسبات جهانی به نفع اعضا و به نفع صلح و عدالت ایفا نماید.

احمدی‌نژاد تصریح کرد: می‌توان با راه‌اندازی دبیرخانه موقت، نهادهای لازم برای سازماندهی و هم‌افزایی توان اعضا در زمینه‌های گوناگون سیاسی، اقتصادی و فرهنگی و همکاری‌های دو و چند جانبه برای ساختن دنیایی بهتر و استقرار صلح پایدار ایجاد نمود.

* به‌کارگیری همه ظرفیت‌های ایران برای مشارکت در اصلاح مدیریت جهانی

رئیس‌جمهور با بیان اینکه جنبش عدم تعهد می‌تواند به طور سازمان یافته، به سازمان ملل و نهادهای وابسته در جهت اصلاح ساختار و رویکرد مدیریتی کمک شایانی بنماید، خاطرنشان کرد: ملت بزرگ ایران با تجربیات فراوان تاریخی و توفیقات بزرگ در مواجهه با مشکلات و فشارهای ستمکارانة‌ قدرت‌ها آمادگی دارد تا در کنار اعضای جنبش و با مشارکت آنان برای اصلاح مدیریت جهانی و استقرار مدیریت صالح در جهان همة ظرفیت‌های خود را بکار گیرد.

وی گفت: خوشبختانه امروز در نقطه عطف تاریخی قرار داریم؛ نظام مارکسیستی برچیده شده و نظام سرمایه‌داری سلطه گر نیز به پایان راه خود رسیده و دوره تاریخی آن به سر آمده است. این حقیقت نشان از درستی تصمیم ملت‌های غیر متعهد است که با پیوستن به این جنبش انحراف تاریخی نظام‌های لجام گسیخته مذکور را تشخیص داده و مطرود دانستند.

احمدی‌نژاد با بیان اینکه امروز روز ملت‌ها و روز باز تعریف و پیگیری آرمان‌های اصلی جنبش عدم تعهد و برنامه ریزی برای تحقق همه آرمانها و اهداف انسانی است، افزود: بی‌تردید اگر از ظرفیت‌های این جنبش عظیم جهانی بهره کافی برده شود، می‌توان روند گذر از شرایط موجود به دورة‌ جدید را با عافیت بیشتر، خسارت کمتر و مدت کمتری تدبیر کرد و فصل تازة‌ زیبایی را در افق جهانی پیش روی بشریت گشود.

رئیس‌جمهور اظهار داشت: خوشبختانه اهداف ما در مدیریت مشترک جهانی، همان آرمان مشترک انبیاء‌الهی و صالحان در استقرار عدالت، عشق و صلح پایدار در تمام گیتی است. خداوند بزرگ وعده داده است، روزی که ملت‌ها آماده بشوند و اراده کنند، این آرمان بزرگ توسط موعود ملل، عاشق حقیقی انسانها و عدالت‌گستر حقیقی حضرت مهدی(عج) با همراهی حضرت عیسی (ع) و همه صالحان و عدالت طلبان و آزادی خواهان در جهان مستقر خواهد شد.

وی لازمه رسیدن به دوران مذکور را، عشق و همدلی، نگاه جهانی و همکاری و مدیریت مشترک و فعال همه ملتها دانست و تصریح کرد: این راه درست و در واقع تنها راه پیش پای بشریت امروز برای آزادی از دوران ستم و تباهی و درک روزگار رهایی و فردای روشن بشری است؛ راهی که صد البته مردان و زنان جهان به موازات فزونی آگاهی‌ها، مشتاقانه‌تر و استوارتر در آن گام خواهند گذاشت، اکنون سرآغاز راه است.

احمدی‌نژاد در ابتدای سخنان خود خطاب به حضار و میهمانان اجلاس گفت: از جانب ملت ایران حضور شما را در خانه خودتان، ایران گرامی می‌دارم و از حسن اعتماد شما به ملت و دولت ایران و برادرتان قدردانی می‌نمایم.

رئیس‌جمهور با گرامیداشت یاد و خاطره بنیانگذاران فقید جنبش عدم تعهد مرحوم جواهر لعل نهرو از هند، جمال عبدالناصر از مصر، تیتو از یوگوسلاوی سابق، احمد سوکارنو از اندونزی و نکروما از غنا و همچنین رؤسای جمهور فیلیپین، نیجریه، غنا و رهبر کره شمالی، رییس جمهور اسبق الجزایر و همچنین رییس جمهور و نخست وزیر شهید ایران، آقایان رجایی و باهنر که 31 سال قبل در چنین روزهایی، توسط تروریست‌ها به شهادت رسیدند، از حضار خواست که ایستاده و با یک دقیقه سکوت برای آرامش روح آنان دعا کنند.

وی با تشکر از حضور و سخنرانی ارزشمند مقام معظم رهبری در اجلاس، از کشور مصر و محمد مرسی رئیس‌جمهور این کشور به خاطر تلاش‌های سازنده در دوره مدیریت جنبش صمیمانه سپاسگزاری کرد.

احمدی‌نژاد همچنین از همه کسانی که تلاش کردند تا این نشست برپا و موفق شود، سپاسگزاری کرد و گفت: دست همکاری و برادری همه شما را به گرمی می فشارم و امیدوار به پشتیبانی و همکاری همه شما هستم.

رئیس‌جمهور همچنین برای هوگو چاوز و ونزوئلا که ریاست دوره بعدی اجلاس سران جنبش عدم تعهد را بر عهده دارند، آرزوی موفقیت کرد.

کد مطلب: 27240
زمان انتشار: پنجشنبه 9 شهریور 1391 - 15:29:35
همچنین در ارتباط با این مطلب:
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 9+2

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد