به روز شده: 9 ساعت و 39 دقیقه قبل
کد مطلب: 27249
زمان انتشار: پنجشنبه 9 شهریور 1391 - 20:04:54

مالکی:اقدام مسلحانه در سوریه به جایی نمی‌رسد

مالکی:اقدام مسلحانه در سوریه به جایی نمی‌رسد
حقوق بشر  > جهان  - نخست وزیر عراق بر حل بحران سوریه از طریق سیاسی تأکید کرد و گفت: نباید زمینه مداخله خارجی در این کشور فراهم شود.

 نوری المالکی نخست وزیر عراق عصر امروز (پنجشنبه) در شانزدهمین اجلاس سران عدم تعهد از سوی خود و دولت و ملت عراق از ایران برای میزبانی این اجلاس قدردانی کرد و به احمدی نژاد ریاست سه ساله بر جنبش عدم تعهد را تبریک گفت.

وی از نقش آفرینی مصر در طول سه سال ریاستش بر جنبش نیز تقدیر کرد و با بیان اینکه عراق از موسسان جنبش و در بین 25 کشوری است که در این جنبش حرکت خود را آغاز کرده اظهار داشت: نشست تهران فرصتی را فراهم کرده تا بتوانیم دیدگاه‌ها و مواضع خود را در شرایط حساس کنونی اعلام کنیم.

نخست وزیر عراق گفت: ما دنبال تحقق اهداف و موفقیت نشست تهران هستیم که به آزادی و دموکراسی و عدالت دست یابیم و امیدواریم این اجلاس بتواند به بحران های موجود در منطقه که امنیت و ثبات در جهان را تهدید می‌کند بپردازد.

مالکی تحقق اهداف جنبش را منوط به همکاری و همبستگی بین کشورهای عضو دانست و افزود: جنبش عدم تعهد باید در راستای تغییر ساختار سازمان ملل و شورای امنیت تلاش کند.

نخست وزیر عراق به تحولات سوریه نیز اشاره و بر پرهیز از خشونت در مسئله سوریه تأکید کرد و گفت: مخالفان سوریه نباید وارد درگیری‌های مسلحانه شوند.

وی با بیان اینکه موضع دولت عراق در قبال مسئله سوریه هرگز تغییر نکرده، گفت: ما  دنبال حل بحران سوریه از طریق سیاسی و از راهکار توقف خشونت و جلوگیری از تسلیح دو طرف و همچنین مذاکره طرفین هستیم. نباید زمینه مداخله خارجی در سوریه فراهم شود.

نخست وزیر عراق از جنبش عدم تعهد خواست با همکاری سازمان ملل موضع واحدی را برای حل مشکل سوریه اتخاذ کنند و گفت:  ادامه نزاع و درگیری و اقدامات مسلحانه به جایی نمی رسد.

مالکی با اشاره به حمایت‌های کشورش از کوفی عنان در حل بحران سوریه، خاطرنشان کرد: به اعتقاد ما اخضر ابراهیمی باید به مأموریتش ادامه دهد و در کارش موفق باشد. از جنبش عدم تعهد می‌خواهیم موضع مشخصی در قبال تلاش های اخضر ابراهیمی داشته باشد. باید از برخوردهای مسلحانه پرهیز کرد.

وی بار دیگر خواستار ایفای نقش جنبش عدم تعهد برای حل مسالمت آمیز بحران سوریه شد.

نخست وزیر عراق به گام‌هایی که کشورش در راستای تثبیت دموکراسی و مقابله با تروریسم برداشته اشاره کرد و افزود: علی رغم رنج‌هایی که در این زمینه متحمل شدیم ولی توانستیم تروریست‌ها را سر جای خود بنشانیم. مالکی ضمن مطرود دانستن اندیشه سلفی و تکفیری که تشکیلات القاعده مروج آن هستند، این تفکرات را بزرگ ترین خطر برای آینده دانست.

حمایت از مبارزات مردم فلسطین و محکومیت تجاوزات رژیم صهیونیستی علیه ملت فلسطین بخش دیگر سخنان نوری المالکی بود و وی بار دیگر شهرک سازی صهیونیست‌ها را محکوم کرد و گفت: صلح عادلانه هرگز محقق نمی شود به جز پایان اشغالگری اسرائیل و دستیابی به راه حلی برای بازگشت آوارگان فلسطینی.

وی همچنین گفت: جهان امروز به اجلاس ما چشم دوخته که چه تصمیماتی را در مقابله با بحران های موجود اتخاذ می‌کنیم.

نخست وزیر عراق در بخش پایانی سخنانش منع گسترش سلاح هسته‌ای و ضرورت عاری سازی خاورمیانه از سلاح هسته‌ای را نیازمند گام های عملی دانست و سلاح های کشتار جمعی در خاورمیانه را مانعی بر سر راه تأمین منافع ملت های منطقه عنوان کرد.

کد مطلب: 27249
زمان انتشار: پنجشنبه 9 شهریور 1391 - 20:04:54
همچنین در ارتباط با این مطلب:
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 6-2

دیگر مطالب
گفتگو
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد