به روز شده: 9 ساعت و 41 دقیقه قبل
کد مطلب: 27329
زمان انتشار: دوشنبه 13 شهریور 1391 - 10:51:09

نسخه‌های غربی برای حقوق زن را نمی‌پذیریم

زنان  - وزیر امور زنان افغانستان با اشاره به خواست زنان افغان برای اجرایی شدن حقوق زن مسلمان، نسخه‌های غربی حقوق زن را مناسب ندانست و بر ضرورت محو خشونت علیه زنان افغان تأکید کرد.

به گزارش فارس، "حسن‌بانو غضنفر" وزیر امور زنان افغانستان که برای بررسی مشکلات زنان "غزنی" به این ولایت سفر کرده است در دیداری که با مسئولان محلی و شماری از زنان این ولایت داشت، در سخنانی اظهار داشت: قوانین حقوقی غرب را برای زنان خود نمی‌پذیریم.

وی افزود: وزارت امور زنان خواستار حقوقی می‌باشد که دین مبین اسلام برای زنان قائل است و مبانی حقوقی که غرب برای زن تعیین نموده است، برای زنان افغان قابل پذیرش نیست.

به گفته غضنفر، وزارت امور زنان تنها متعلق به زنان نیست، بلکه مردان هم در مبانی حقوقی و قوانین آن سهم دارند و نظرات آنان در تعیین چهارچوب‌های این نهاد مؤثر است.

به نقل از "جمهور نیوز" وی تصریح کرد: وزارت امور زنان یک وزارت سیاست‌گذار و نظارت کننده است و اقدامات نهادهای مختلف در خصوص زنان را مورد بررسی و ارزیابی قرار می‌دهد.

غضنفر از علمای دینی غزنی خواست در زمینه محو خشونت علیه زنان در این ولایت تلاش کنند و حقوق زنان را از دیدگاه اسلام برای مردم و خانواده‌ها تشریح نمایند.

این فعال حقوق زن اظهار داشت: وزارت امور زنان تلاش خواهد کرد در همکاری با وزارت کار و امور اجتماعی، برنامه‌های آموزشی و حرفه‌ای را در زمینه اشتغال زنان غزنی اجرایی کند.

وزیر امور زنان در سفر خود به ولایت غزنی، شورای صلح زنان را در این ولایت افتتاح کرد.

به اعتقاد وی، ایجاد این شورا می‌تواند درهمکاری با شورای عالی صلح غزنی به طور مشترک فعالیت نموده و اقدامات مثبتی را انجام دهد.

"محمد موسی اکبرزاده" والی غزنی، تنها راه رسیدن به شکوفایی و ترقی افغانستان را آوردن صلح خواند و گفت: طالبان افغان به این نتیجه رسیده‌اند که جنگ افغانستان باید متوقف شود.

وی افزود: اما طالبان خارجی که توسط سازمان‌های استخباراتی منطقه حمایت می‌شوند اعتنایی به صلح و آرامش مردم افغانستان ندارند.

در این جلسه "حمیده گلستانی" عضو شورای ولایتی غزنی از افزایش خشونت علیه زنان ابراز نگرانی نموده و خواهان ایجاد خانه امن در غزنی شد.

در ماه‌های اخیر افزایش خشونت علیه زنان نگرانی‌ مقامات افغان و فعالان حقوق زن را برانگیخته است.

به اعتقاد برخی از کارشناسان، دلایل افزایش این خشونت‌ها فقر و تنگ‌دستی، عدم آگاهی خانواده‌ها از حقوق زنان و افزایش بی‌کاری و اعتیاد شوهران است.

کلید واژه: زنان - افغانستان
کد مطلب: 27329
زمان انتشار: دوشنبه 13 شهریور 1391 - 10:51:09
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 9+1

دیگر مطالب