به روز شده: 9 ساعت و 10 دقیقه قبل
کد مطلب: 27459
زمان انتشار: دوشنبه 20 شهریور 1391 - 08:09:15

افزایش امکان دورکاری زنان؟

افزایش امکان دورکاری زنان؟
زنان  - نایب رییس فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی، گفت: لازم است دولت برنامه‌ریزی‌های لازم در زمینه افزایش امکان دورکاری زنان را انجام دهد، چرا که هدف اصلی از اشتغال زنان استفاده از تخصص آنهاست.

شهلا میرگلوبیات در گفت‌وگو با ایسنا، افزود: اگر شغل زنان به گونه‌ای است که آنان می‌توانند در منزل کار کنند لازم است زمینه دورکاری آنان بیش از پیش از سوی دولت فراهم شود. به عنوان نمونه حسابداری شغلی است که نیازمند حضور فیزیکی در محل کار نیست، بنابراین زنان می‌توانند در منزل کار کنند و بر کار آنان نظارت کرد.

نایب رییس فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی ادامه داد: برخی مشاغل مانند پزشکی نیازمند حضور شخص در محل کار است، در نتیجه زن باید برای معالجه بیماران به مطب یا بیمارستان برود البته در این شرایط نیز لازم است بین فعالیت اجتماعی و رسیدگی به امور منزل توازن به وجود آورد، از سوی دیگر برخی مردان آنقدر درگیر وظایف خارج از منزل می شوند که نمی توانند وظایف خود را در خانه انجام دهند.

وی تصریح کرد: هر انسانی ظرفیت و توانایی مشخصی دارد و اگر قصد داشته باشد در زمینه‌ای زیاد فعالیت کند مطمئنا نمی‌تواند در موقعیت‌های دیگر نقش خود را به خوبی ایفا کند. زنی که به طور مداوم بیرون از منزل کار می‌کند نمی‌تواند وظایف مادری و همسری خود را به گونه‌ای مطلوب انجام دهد، بنابراین باید راهکارهایی بیندیشیم تا زنان در عین اینکه نقش اصلی خود را در ارتباط با خانواده به خوبی ایفا می‌کنند بتوانند در عرصه‌های سیاسی و اجتماعی نیز شرکت داشته باشند. چرا که کار زنان مکمل کار مردان است و به علت خصلت‌های زنانه خیلی مواقع ظریف تر و کارشناسانه تر از مردان کار می‌کنند.

میرگلوبیات درباره ضرورت فرهنگ سازی در زمینه دستمزد زنان اظهارکرد: لازم است زن و شوهر به خوبی با یکدیگر تعامل داشته باشند و مهم نیست که کارت حقوق دست کدامیک از آنان باشد بلکه باید بین آنان همکاری وجود داشته باشد.

نایب رییس فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی افزود: لازم است به گونه‌ای فرهنگ سازی شود که زن و شوهر خود را یک روح در قالب دو جسم ببینند و روابط آنان بر مبنای همکاری و دوستی باشد. در این شرایط هیچ وقت مسائل مالی باعث اختلاف آنها نمی‌شود، در حالیکه متاسفانه در جامعه مشکلاتی این چنینی وجود دارد.

میرگلوبیات درباره تقلیل ساعت کاری زنان شاغل اظهار کرد: دولت باید در این زمینه مساعدت کند تا کارفرمایان نسبت به بکارگیری زنان بی رغبت نشوند در این راستا می‌تواند پرداخت قسمتی از دستمزد زنان را به عهده بگیرد و یارانه‌هایی را به کارفرمایان در این زمینه پرداخت کند.

نایب رییس فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی با ادامه به شرکت دختران در کنکور اشاره کرد و گفت: تعداد داوطلبان دختر در کنکور هم در دانشگاه‌های دولتی و هم خصوصی افزایش پیدا کرده و از پسران بیشتر است و همین امر نشان دهنده آن است که دوره جدیدی از حضور زنان در صحنه‌های اجتماعی و اقتصادی در حال شکل گیری است البته باید به حفظ کیان خانواده نیز توجه شود.

میرگلوبیات در پایان اظهارکرد: زن، محور اصلی خانواده محسوب می‌شود و لازم است به این موضوع از نظر فرهنگی توجه زیادی شود چون در غیر این صورت مشکلات زیادی در خانواده‌ها به وجود می‌آید، در این شرایط باید به گونه‌ای برنامه ریزی شود که هم زنان بتوانند در عرصه‌های سیاسی اقتصادی و اجتماعی شرکت کنند و هم به تحکیم خانواده لطمه‌ای وارد نشود.

کلید واژه: زنان - مجلس
کد مطلب: 27459
زمان انتشار: دوشنبه 20 شهریور 1391 - 08:09:15
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 9-4

دیگر مطالب