به روز شده: 10 دقیقه قبل
کد مطلب: 27579
زمان انتشار: یکشنبه 26 شهریور 1391 - 10:23:39
/یادداشت اختصاصی/

قوانین موجود در زمینه حمایت از کودکان آزار دیده

قوانین موجود در زمینه حمایت از کودکان آزار دیده
کودکان  - *آمنه خدادادی

کودک آزاری:

هرگونه آسیب جسمی ، فکری ، جنسی ، سوء استفاده و بی توجهی و بدرفتاری با کودکان زیر سنین 18 سال توسط فردی که حضانت و سرپرستی کودک را بر عهده دارد کودک آزاری است این تعریف کلاسیک  از طرف لقوس سیگل و فاستر (1993)

کودک آزاری پدیده ای است نسبی که در فرهنگ های مختلف دارای مفاهیم متفاوتی است در قانون حمورابی یعنی چهار هزار سال قبل توجه به پدیده کودک آزاری شده که درآن علاوه بر ذکر جرائم علیه کودکان از جرائمی که به وسیله خود اطفال صورت می گیرد نیز نام برده شده است.

 انواع کودک آزاری 

1- غفلت و بی توجهی:

عبارت است از حذف و نادیده گرفتن کودک که ممکن است با آزار بدنی همراه باشد. غفلت به منزله الگوی پایداری است که بیانگر رابطه متقابل و اندک مراقبان با کودک حذف  و عدم تأمین نیازهای اولیه جسمی کودک مثل تغذیه ، بهداشت ، پوشاک ، نظافت و تربیت و ابراز عشق و علاقه می باشد.

2-آزار جسمی:

آسیبی است که مواردی چون ضربه زدن ، داغ کردن ، شکستگی ها ، زخمی کردن یا هرنوع آسیب رسانی جسمی را شامل می شود.

3-آزار عاطفی:

آسیب اساسی وقابل توجهی است که کارکردهای روان شناختی و رفتار و رشد کودک را به شدت تحت تأثیر قرار می دهد و طرد ، محرومیت عاطفی ، برخورد خشونت آمیز خانواده ، انتقاد ، تحقیر و انتظارات نا مناسب از کودک ، کودک آزاری عاطفی تلقی می شود . این بد رفتاری معمولاً با آزار جسمی همراه است.

4-سوء استفاده جنسی ، موادمخدر:

تماس جنسی بین کودک و بزرگسال هنگامی که کودک برای تحریک جنسی شخص مرتکب استفاده شود. کودک آزاری جنسی دامنه وسیعی را در بر می گیرد ، از کودکان برای هرزه گری و روسپی گری استفاده می کنند.

بهره کشی اقتصادی در زمینه کار نیز نوعی کودک آزاری است همچنین استفاده کودک در حمل مواد مخدر ، تکدی گری و برخی اعمال مجرمانه ، در این موارد فشار زیادی به کودک تحمیل می شود بدون اینکه منفعت مالی یا اقتصادی به او برسد.

 پیامدهای آزار به کودکان 

  پیامد های کودک آزاری خیلی زود آشکار می شوند . کودکان آزار دیده  در مقایسه با کودکان معمولی هنگام کنش متقابل با مادرشان رفتار اجتنابی و همراه با نا فرمانی از خود نشان می دهند.

1-پیامدهای عاطفی - روانی :

اختلالات شناختی ، شخصیتی ، تجربه ای ، اضطرابی ، اشکالات کلامی ، کاهش اعتماد به نفس ، افسردگی ، افکار خود کشی و عقب ماندگی رشد اجتماعی.

2- پیامدهای فیزیو لوژیک :

اختلالات شناختی ، شنوایی ، پارگی و صدمات ارگانهای داخلی ، خونریزی داخلی ناشی از صدمات فیزیکی وارده ، معلولیت و گاهاً صدمات منجر به مرگ کودک می شود.

3- پیامدهای اجتماعی:

1- خانه گریزی 2- فرار از مدرسه 3- خودکشی 4- خشونت درون و برون از محیط 5-اعتیاد 6- انحرافات جنسی 7- طلاق (در بزگسالی)

 قوانین موجود در زمینه حمایت از کودکان آزار دیده 

الف : قانون حمایت از کودکان و نوجوانان مصوب 25/9/1381

  • 1- کلیه اشخاصی که به سن 18 سال تمام هجری شمسی نرسیده اند از حمایت های قانونی مذکور در این قانون بهره مند می شوند.
  • 2- هر نوع اذیت و آزار کودکان و نوجوانان که موجب می شود به آنان صدمه جسمانی یا روانی و یا اخلاقی وارد شود و سلامت جسم یا روان آنان را به مخاطره اندازد ممنوع است.

ب : قانون تشدید مجازات به کار گماردن افراد کمتر از 12 سال در کارگاههای فرشبافی م 14/11/1347

ج : قانون تأمین وسایل و امکانات تحصیل اطفال و جوانان ایرانی م 30/4/1353

د : قانون حمایت از کودکان بدون سرپرست مصوب 29/12/1353

ه : قانون تأمین زنان و کودکان بی سرپرست مصوب 24/8/1371

ز : قانون آئین دادرسی کیفری مصوب 28/6/1378

ماده 72 : در مواردی که تعقیب امر جزایی منوط به شکایت شاکی خصوصی است و متضرر از جرم محجور (صغیر ، غیر رشید یا مجنون) بوده و دسترسی به ولی یا قیم او نباشد یا مجنی علیه ولی یا قیم نداشته باشد و نصب قیم موجب فوت وقت یا توجه ضرر به محجور شود ، تا حضور و مداخله ولی یا قیم یا نصب قیم و همچنین در صورتی که ولی یا قیم خود مرتکب جرم شده یا مداخله در آن داشته باشد ، دادگاه شخص دیگری را به عنوان قیم موقت تعیین می کند و یا خود امر جزایی را تعقیب نموده و اقدامات ضروری را برای حفظ و جمع آوری دلایل جرم و جلوگیری از فرار متهم به عمل می آورد.                                     

*دفتر حمایت از حقوق زنان و کودکان دادگستری کل استان ایلام

کلید واژه: کودکان
کد مطلب: 27579
زمان انتشار: یکشنبه 26 شهریور 1391 - 10:23:39
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 6-3

دیگر مطالب