به روز شده: 2 ساعت و 44 دقیقه قبل
کد مطلب: 27670
زمان انتشار: شنبه 1 مهر 1391 - 09:05:30

صفاوردی: اشتغال تنها پشت میزنشینی نیست

صفاوردی: اشتغال تنها پشت میزنشینی نیست
زنان  - سخنگوی مرکز زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری گفت: بازنگری در موضوع اشتغال تنها خاص دختران نیست و این تفکر غالب که اشتغال تنها پشت میزنشینی است باید تغییر کند و تمام مشاغل باید ارزش‌گذاری شود.


سوسن صفاوردی در گفت‌وگو با ایسنا، افزود: اشتغال دختران یک مسئله فرهنگی است و لازم است نحوه اشتغال این دسته از دختران بازنگری شود، چون بسیاری از دختران می‌توانند در قالب مشاغل خانگی و یا فعالیت‌هایی مانند تعاونی‌های زنان و انجمن‌ها اشتغال داشته باشند و لازم نیست که در شرکتی مشغول به کار شوند.

وی تاکید کرد: لازم است در این زمینه تمهیدات لازم اندیشیده و آموزش‌های لازم به دختران و پسران داده شود. البته در زمینه اشتغال دختران، بحث بیمه و تامین اجتماعی نیز مطرح می‌شود. در حال حاضر تلاش‌هایی برای تحت پوشش بیمه قرار گرفتن مشاغل خانگی شده است.

صفاوردی افزود: جوامع مختلف به دنبال دستیابی به تعریف جدیدی در زمینه اشتغال زنان به عنوان یکی ازعوامل توانمندسازی آنان هستند و لازم است هر امتیازی که شغل اجتماعی می‌تواند برای زن به همراه داشته باشد، در مشاغل خانگی نیز برای او فراهم شود و امیدواریم تلاش‌های سیاست‌گذاران در این زمینه به نتیجه برسد تا بتوانیم تصمیمات خود را به عنوان الگوی مناسبی برای جوامع دیگر ارائه کنیم.

سخنگوی مرکز امور زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری با بیان اینکه بیشتر چالش‌های دختران در زمینه ازدواج، فرهنگی است، اظهارکرد: اگرچه باید تمهیداتی از طرف نظام‌ها اندیشیده شود، ولی در بسیاری از موارد ریشه مشکلات ازدواج دختران، فرهنگی است و این مورد بیشتر ازبرنامه‌های منسجم و عوامل اقتصادی برای حمایت از دختران در ازدواج آنان نقش دارد.

وی در ادامه گفت: متاسفانه دیدگاه ما به شرایط ازدواج دختران در حال حاضر مبتنی بر ارزش‌های دینی نیست و نگاه و ارزش‌های مادی حاکم شده است و همین امر موجب بروز مشکلاتی برای جامعه شده است. به همین خاطر سن ازدواج در ایران بسیار افزایش پیدا کرده است.معاون هماهنگی و امور بین الملل مرکز امور زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری با اشاره به تبعات افزایش سن ازدواج در ایران، اظهار کرد: این امر باعث بروز مشکلاتی مانند افزایش آسیب‌های اجتماعی شده است.

صفاوردی با تاکید بر ضرورت تغییر دیدگاه مادی به ازدواج، گفت: هم باید دیدگاه نسل جوان از جمله دختران به شرایط ازدواج و هم ارزش‌هایی که از طرف خانواده در این زمینه ترویج می‌شود تغییر کند، این در حالیست که در حال حاضر مادیات به جای ارزش‌های معنوی به عنوان عوامل خوشبختی دختران در زندگی مشترک از سوی خانواده‌ها تلقی و بیش از حد به مادیاتی مانند مهریه، جهیزیه و شیربها توجه می‌شود.

سخنگوی مرکز زنان ریاست جمهوری، تاکید کرد: مواردی مانند مهریه، جهیزیه و شیربها در دستورات دینی ما به منظور تامین امنیت روانی و اقتصادی زن مطرح شده است، اما باید در حد دستورات دینی به این موضوعات پرداخت و از آن حمایت کرد. این در حالی است که امروز ازدواج به نوعی تجارت و داد و ستد تبدیل شده است و باید جلوی این وضعیت گرفته شود.

وی تصریح کرد: در بسیاری از جوامع دختر و پسر بر اساس توانایی‌های خود ازدواج می‌کنند این در حالیست که در حال حاضر در ایران خانواده‌ها برای تامین شرایط مادی ازدواج متحمل سختی‌های زیادی می‌شوند و برای دختران امکاناتی فراهم می‌شود که مادران آنها حدود 40 - 50 سال برای به دست آوردن آن تلاش کرده‌اند. همین امر باعث ایجاد چالش‌هایی در زندگی آنان می‌شود.

صفاوردی در پایان با تاکید بر ضرورت تغییر ارزش‌های مادی به ارزش‌های اخلاقی و معنوی در زمینه ازدواج دختران، گفت: اگر این باورها اصلاح نشود، جوانان دچار مشکل می‌شوند. در نتیجه خانواده به عنوان هسته‌ اصلی جامعه و اجتماع نیز با چالش‌هایی روبرو می‌شود.

 

کد مطلب: 27670
زمان انتشار: شنبه 1 مهر 1391 - 09:05:30
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 7-1

دیگر مطالب