به روز شده: 11 ساعت و 59 دقیقه قبل
کد مطلب: 27760
زمان انتشار: سه شنبه 4 مهر 1391 - 15:48:34

کنوانسیون حقوق کودک در ایران ۱۶ سال متولی نداشت

کنوانسیون حقوق کودک در ایران ۱۶ سال متولی نداشت
کودکان  -  مشاور وزیر دادگستری گفت: علی رغم تصویب کنوانسیون حقوق کودک در سال ۷۲ در مجلس و شورای نگهبان این کنوانسیون تا سال ۸۸ در کشور متولی نداشت.

به گزارش فارس، مظفر الوندی پیش از ظهر امروز در نشست خبری هفته جهانی کودک که با حضور سازمان‌های متولی سلامت کودک برگزار شد اظهار داشت: از سال 72 کنوانسیون حقوق کودک به تصویب مجلس رسید و پس از آن تائیدیه شورای نگهبان را هم گرفت.

وی ادامه داد: معمولاً وقتی کنوانسیونی تصویب می‌شود یک نهاد دولتی نظارت آن را برعهده می‌گیرد ولی از آنجایی که موضوع کودکان معمولاً آخر خط قرار می‌گیرد و مظلوم واقع می‌شود حدود 16 سال متولی مشخصی برای کنوانسیون حقوق کودک در کشور نداشتیم.

وی ادامه داد:‌ از سال 88 با تصویب هیئت وزیران وزارت دادگستری با توجه به ماهیت بین بخشی که دارد به عنوان مرجع کنوانسیون حقوق کودک تعیین شد که حدود 16 دستگاه دولتی و رسمی عضو شورای هماهنگی آن شدند.

به گفته مشاور وزیر دادگستری هر 45 روز یکبار متولیان دستگاه‌های مختلف طی یک جلسه رسمی مسائل و مشکلات حوزه حقوق کودک را رصد می‌کنند.

الوندی یکی از مهمترین وظایف این دستگاه را پایش وضعیت حقوق کودک در جمهوری اسلامی عنوان کرد و افزود: ما موظفیم تمام حوزه‌هایی که در بحث کودکان فعال هستند مورد پایش قرار دهیم و مشکلات را گوشزد کنیم و هر 5 سال مکلفیم گزارش ادواری کودک را به کمیته حقوق سازمان ملل اعلام کنیم.

وی به اصحاب رسانه توصیه کرد تا همواره پیگیر حقوق کودکان باشند و به ویژه موضوع لایحه‌ای که اکنون به عنوان حقوق کودک در مجلس در دست پیگیری است را واکاوی کنند.

الوندی در بخش دیگری از سخنان خود به جشنواره‌ای که توسط همکاران قوه قضائیه برگزار می‌شود اشاره کرد و گفت: برای نخستین بار جشنواره آراء قضات که با دانش جدید و توجه به کنوانسیون‌های بین‌المللی در مورد کودکان صادر می‌شود را برگزار می‌کنیم و بهترین رای قضایی که به این مسائل توجه شده انتخاب می‌شود.

 

کلید واژه: کودکان
کد مطلب: 27760
زمان انتشار: سه شنبه 4 مهر 1391 - 15:48:34
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 6+3

دیگر مطالب