به روز شده: 12 ساعت و 5 دقیقه قبل
کد مطلب: 28096
زمان انتشار: جمعه 21 مهر 1391 - 19:51:02

ایران بر اساس حقوق خود رفتار می کند

ایران بر اساس حقوق خود رفتار می کند
حقوق بشر  > ایران  - سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت: ما آمادگی داریم تا برای رفع نگرانی کشورهایی که مدعی اند از خود انعطاف نشان دهیم و این نگرانی ها را درچارچوب قانونی رفع کنیم اما این اقدامات باید متقابل و هم وزن باشد و در قبال آن طرف مقابل نیزاقداماتی انجام دهد.

به گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا به قزاقستان، رامین مهمانپرست در دهمین نشست رسانه ای اوراسیا و کارگروهی تحت عنوان فعالیت های هسته ای در شهر آستانه پایتخت قزاقستان افزود: در قبال اقدامات ایران برای رفع نگرانی مدعیان، باید طرف مقابل اقداماتی انجام دهد تا حقوق هسته ای و غنی سازی در جهت اهداف صلح آمیز ایران، به طور کامل به رسمیت شناخته شود.

وی اظهار داشت: در مذاکراتی که با گروه 1+5 داشتیم، اعلام آمادگی کردیم که گام به گام و در چارچوب مورد توافق طرفین همه نگرانی هایی که مطرح می شود را حل کنیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: اگر تضمینی برای تامین سوخت 20 درصد رآکتور تحقیقاتی تهران داده شود مسوولان ما آمادگی ورود به بحث و گفت و گو درباره غنی سازی 20 درصد را دارند اما این بدان معنا نیست که ما حق غنی سازی برای 20 درصد را نداریم این حق برای همه کشورهای مختلف وجود دارد.

وی به جنبه اقتصادی غنی سازی اشاره کرد و گفت: به عنوان مثال در مقطعی می خواهید غنی سازی 5 درصد را به دلیل نیاز جدی و صرفه اقتصادی خود انجام دهید، اما گاهی برای غنی سازی 20 درصد چون نیاز کم است و تولید آن صرفه اقتصادی نیز ندارد، اگر تامین سوخت رآکتور تحقیقاتی تهران را تضمین کنند، این موضوع قابل مذاکره خواهد بود.

رییس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه ای وزارت امور خارجه ادامه داد: فعالیت هسته ای جمهوری اسلامی ایران بر اساس معاهده ان. پی. تی است و ما ضمن اینکه این معاهده را امضا کرده ایم، با ساخت سلاح های هسته ای مخالفیم.

مهمانپرست با بیان اینکه مهمترین مرجع دینی و مذهبی ما استفاده از سلاح های هسته ای و ساخت و تولید آن را از نظر شرعی حرام اعلام کرده اند، گفت: ارزش این فتوا برای ما از تمام مسایل سیاسی بالاتر است و ما حرکتی را برای مقابله با سلاح های هسته ای آغاز کرده ایم.

 

ایران بر اساس حقوق خود رفتار می کند

سخنگوی وزارت امور خارجه با تاکید بر اینکه ما بر اساس حقوق خود رفتار می کنیم، گفت: هیچ تخلفی تاکنون صورت نگرفته وعکس العملی که اکنون نسبت به فعالیت هسته ای ایران، انجام می شود را عکس العمل جامعه جهانی نمی دانیم چرا که چند کشورادعاهایی را درباره فعالیت ما مطرح می کنند و آنها فعالیت های هسته ای ایران را در جهت منافع خود نمی دانند.

وی با یادآوری اینکه کشورهای یادشده بیشترین سلاح های هسته ای را دارند، توضیح داد:دراین میان آمریکا که بیشترین فشار را به ایران وارد می کند تنها کشوری است که از سلاح هسته ای استفاده کرده و اکنون هم اعلام می کند که اگر لازم باشد از این سلاح ها استفاده خواهد کرد.

مهمانپرست یادآورشد: تنها این چند کشور نسبت به فعالیت هسته ای ایران نظر دارند، چند کشور خاص که خودشان متهم به داشتن بیشترین سلاح ها هستند و هیچ اقدامی نیزدر جهت از بین بردن سلاح ها انجام نداده اند.

 

چرا آمریکا تمایلی به حل بحث هسته ای ایران ندارد؟

رییس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه ای وزارت امور خارجه افزود: اما این موضوع برای ما سوال است که چرا هر گاه فضا به سمت رفع مسایل می رود، با مخالفت های بیشتر از سوی دولت آمریکا روبه رو می شویم؟

مهمانپرست دراین مورد به کارشکنی آمریکایی ها در مورد تامین سوخت مورد نیاز راکتور تحقیقاتی تهران اشاره کرد و گفت: ما به هیچ وجه انگیزه ای برای تولید سوخت 20 درصد نداشتیم، اما به دلیل تامین نکردن آن از سوی غرب برای تولید رادیوداروها و رفع نیاز بیماران سرطانی اقدام به تولید سوخت 20 درصد کردیم.

وی تاکید کرد که رفتار آمریکایی ها نشان می دهد که آنها به دنبال حل مساله نیستند.

مهمانپرست در مورد افزایش تحریم های آمریکا علیه ملت ایران با یادآوری اینکه ایران 32 سال تحت فشار و تحریم های آمریکا است، اظهار داشت: موضوع هسته ای تنها از چند سال قبل مطرح شده و در گذشته که بحث هسته ای مطرح نبود آنها به بهانه های دیگر ایران را تحریم کرده بودند.

 

ادعاهای رژیم صهیونیستی اهمیتی ندارد

سخنگوی وزارت خارجه همچنین درباره تهدیدات رژیم صهیونیستی علیه ملت ایران گفت: ماهیت این رژیم به جنگ افروزی، تنش ، تهدید و تجاوزگره خورده و برای ما ادعاهای این رژیم اهمیتی ندارد.

مهمانپرست با تاکید بر اینکه رژیم صهیونیستی در شرایط سختی به سر می برد، گفت: این موضوع به ویژه پس از بیداری اسلامی کشورهای منطقه تشدید شده است.

وی گفت: ادعاها و تهدیدات این رژیم برای این است که بگوید وجود و تاثیر دارد اما کسی به این ادعاها و تهدیدات توجه جدی ندارد.

کد مطلب: 28096
زمان انتشار: جمعه 21 مهر 1391 - 19:51:02
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 6-4

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد