به روز شده: 11 ساعت و 46 دقیقه قبل
کد مطلب: 28125
زمان انتشار: شنبه 22 مهر 1391 - 14:08:56

بازهم گزارشی مغرضانه

بازهم گزارشی مغرضانه
حقوق بشر  > ایران  - مهدی دواتگری

احمد شهید گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل، سومین گزارش خود درباره ایران را در23 صفحه، در خصوص مباحثی چون حقوق شهروندی،سیاسی ، حقوق کودکان وزنان و برخی موارد دیگر منتشر کرد.

این گزارش نیز مانند گزارش های قبلی منتشر شده درباره ایران، نشان می دهد که حقوق بشر ابزاری است برای پیشبرد اهداف خاص که ازسوی برخی کشورها دنبال می شود. گزارش ارائه شده حاکی از جهت گیری های سیاسی و مغرضانه است. در این گزارش درباره حقوق کودکان و زنان به مواردی اشاره شده، در حالی که در کشور ما قوانین جامعی در خصوص زنان وکودکان وضع شده است. درقانون حمایت از کودکان وزنان بی سرپرست، بحث خدمات حمایتی برای کودکان در بهزیستی ، آموزش وپرورش و دستگاه های حاکمیتی وجود دارد.دربحث کودک آزاری، اگر والدین کودکی مانع تحصیل فرزند خود شوند ویا کودک مورد آزار واذیت جسمی و روانی قرار گیرد، در چارچوب قوانین حمایتی از کودکان ، این موارد پیگیری می شود. اگرشکایات ویا گزارشاتی مبنی بر نقض حقوق بشر در حوزه کودکان مطرح شود، دستگاه قضایی با قاطعیت برخورد می کند.

قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، منطبق با موازین شرع شکل گرفته است. در تمامی کشورها یک سری قوانین خاص مربوط به آن کشور وجود دارد. در کشور ما اصل برائت ، تاکید بر بیگناهی همه افراد دارد مگر اینکه گناه فردی اثبات شود.در اصل قانونی بودن جرم ومجازات، یعنی هر فعل یا ترک فعلی که در قانون برای آن مجازات تعیین شده باشد، جرم محسوب می شود. قوانین ما به تصویب مجلس رسیده ونمایندگان ملت آنها را تصویب کرده اند وشورای نگهبان نیزعدم مغایرت آن با شرع وقانون اساسی را مورد تایید قرار داده است. در برخی موارد ما مجازات اعدام داریم و بیشتر مربوط به قتل عمد است و این مجازات در تمام کشورها وجود دارد.حتی در آمریکا مجازات اعدام وجود دارد واخیرا نیزشاهد چندین مورد اعدام با تزریق سم در این کشور بودیم.

در قتل عمد، وقتی خون بیگناهی ریخته می شود، برای حفظ امنیت ونظم در جامعه تدابیری اندیشیده شده و موازین شرعی وقوانین ما نیز قصاص نفس را پیش بینی کرده است. ما برای قاچاقچیان مواد مخدر مجازات اعدام داریم . قانونی که برای مبارزه با مواد مخدر در سال 67 تصویب شده وهمه می دانند که اگر فردی بیش از 30 گرم هروئین و 5 کیلوگرم تریاک حمل کند، مجازاتش اعدام است. البته در بسیاری موارد، محاکم ما با اعمال ماده 22 مجازات اعدام را به حبس ابد تقلیل می دهند. به هر حال برای برقراری نظم عمومی در جامعه باید قانون اعمال شود.

در مورد برخورد با اقلیت های دینی، در مجلس شورای اسلامی 5 نفر نماینده اقلیت مذهبی داریم که در کنار 285 نماینده مجلس دارای رای هستند وحق اظهار نظر دارند ومسائل ومشکلات اقلیت ها را به خوبی پیگیری می کنند.

  در کشورهای اروپایی ویا آمریکا ، مسلمانان در اقلیت هستند، اما هیچ یک از امتیازاتی که در ایران برای اقلیت های مذهبی در نظر گرفته شده در آن کشورها نمی توانید، ببینید. درمجلس شورای اسلامی مسیحیان، یهودیان ، ارامنه و زرتشتیان دارای نماینده هستند و مطالباتشان را از طریق این نماینگان پیگیری می کنند. از نظر تحصیل، فرزندان اقلیت های مذهبی مدارس خاص خود را دارند و تعالیم دینی خودشان را فرا می گیرند. در آزمون سراسری سوالات کنکورمتناسب با تعالیم دینی آنها طرح می شود. مراسم دینی اقلیت های مذهبی، آزادانه در معابد و یا کلیساها برگزار می شود. هیچ تبعیضی درباره اقلیت های مذهبی در ایران وجود ندارد و پابه پای ملت ایران زندگی و حرکت می کنند.

 درباره زندانیان هم قانون مجازات اسلامی ، به بحث امنیت جامعه اشاره می کند. کسانی که امنیت جامعه را خدشه دار کنند طبیعتا با آنها برخورد می شود. در حوزه های امنیتی، سیاسی ، نظامی و اقتصادی هر کشوری تدابیرلازم را به کار می گیرد. کمااینکه، کشورهای اروپایی که داعیه حقوق بشر دارند،در موضوعات امنیتی شاهدیم که چگونه برخورد می کنند.

 زندان گوانتانامو یکی از نمونه های بارز جنایت های آمریکا علیه زندانیان است و جهانیان با این جنایت ها آشنا هستند، اما هیچ اقدامی درقبال این جنایت ها صورت نگرفت. جنایاتی که در سرزمین های اشغالی از سوی رژیم صهیونیستی رخ می دهد، جنایاتی که درقبال مسلمانان مظلوم و آواره میانمارصورت گرفت،مسلمانان میانماردارای هویت نیستند و حتی برای آنها شناسنامه صادر نمی شود، حق تحصیل ندارند، چرا درباره ظلم آشکار به این ملت ها هیچ اقدامی از سوی سازمان ملل صورت نمی گیرد؟

گزارش احمد شهید درباره ایران موضوع جدیدی نیست. غرب همواره در 33 سال اخیریعنی پس از پیروزی انقلاب اسلامی، با کشور ما دوگانه برخورد کرده و این موضوع جدیدی نیست. این برخوردها نشان می دهد حقوق بشر ابزاری است در دست قدرت های سلطه جو که تنها می خواهند اهداف خود را پیش ببرند.

 

کد مطلب: 28125
زمان انتشار: شنبه 22 مهر 1391 - 14:08:56
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 6+4

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد