به روز شده: 6 دقیقه قبل
کد مطلب: 28140
زمان انتشار: یکشنبه 23 مهر 1391 - 09:07:47

کانادا نسبت به حقوق بومیان کانادا بی اعتنا است

کانادا نسبت به حقوق بومیان کانادا بی اعتنا است
اقلیت ها  - فعال حقوق بومیان کانادا می گوید: دولت مرکزی این کشور به طور گسترده حقوق اقلیت‌های بومی در کانادا را نقض کرده است.
قانون انگلیسی اتحاد کانادا بیش از یک صد سال است که مردم بومی را که در مناطق بومی نشین تحت تملک دولت زندگی می‌کنند، از نظر حقوقی بی کفایت و غیرصالح قلمداد کرده است. بنابراین، آن‌ها هیچ گونه دسترسی به بانک‌ها و وام‌های شخصی مسکن ندارند. حدود 80 هزار خانه در ملت نخستین (مناطق بومی) مورد نیاز است و این فهرست همچنان ادامه دارد."

فعال حقوق بومیان کانادا به پرس تی‌وی گفت، دولت مرکزی این کشور به طور گسترده حقوق اقلیت‌های بومی در کانادا را نقض کرده است.

تری نلسون دولت ایران را به دلیل محکوم کردن بدرفتاری کانادا در قبال مردم بومی ستود و گفت، تنها سفارت ایران در کانادا به شکایت‌های ما پاسخ داد.

شبکه پرس تی‌وی با تری نلسون، رهبر سابق ملت‌های نخستین (نام قبایل بومی در کانادا) مصاحبه‌ای را ترتیب داده است که متن آن در زیر می‌آید:

پرس تی‌وی: قبل از هر چیز، شما خودتان گفتید که سفرتان به ایران با هدف شنیده شدن صدای بومیان و به عبارت دیگر تعالی و حمایت از حقوق آن‌ها صورت گرفته است.به ما بگویید که چرا تصمیم گرفتید که دست به چنین سفری بزنید و قصد دارید چگونه از حقوق آن‌ها در این سفر حمایت کنید؟

نلسون: خوب غربی‌ها با مردم ایران بسیار بدرفتاری کرده و ایرانیان اساسا در رسانه‌های غربی اهریمنی جلوه داده شده‌اند و بسیاری به ما می‌گویند، که ما نباید به اینجا (ایران) بیاییم زیرا زندگیمان به خطر می‌افتاد. این پیامی روشن از سوی ماست که بگوییم به هر جا که لازم باشد می‌رویم تا بتوانیم صدای ملت‌های نخستین را به گوش همه برسانیم.

۶۰۰ زن بومی کشته شده یا مفقود در کانادا وجود دارد. حدود ۳۰ هزار کودک تحت حمایت مراکز مراقبت وجود دارند که بسیاری از آن‌ها از ملت‌های نخستین هستند. نرخ بیکاری در بین ملت‌های نخستین ۶۰ تا ۹۵ درصد است؛ بنابراین، تحریم‌های اقتصادی علیه ملت‌های نخستین در جریان است.

قانون انگلیسی اتحاد کانادا بیش از یک صد سال است که مردم بومی را که در مناطق بومی نشین تحت تملک دولت زندگی می‌کنند، از نظر حقوقی بی کفایت و غیرصالح قلمداد کرده است. بنابراین، آن‌ها هیچ گونه دسترسی به بانک‌ها و وام‌های شخصی مسکن ندارند. حدود ۸۰ هزار خانه در ملت نخستین (مناطق بومی) مورد نیاز است و این فهرست همچنان ادامه دارد.

پرس تی‌وی: شما گفتید که از سوی بخش عمده‌ای از رسانه‌ها به دلیل این سفر مورد انتقاد قرار گرفتید و در یکی از اظهارات خود، از رسانه‌ها به دلیل پوشش منفی سفرتان انتقاد کردید. در واکنش به انتقادات شما، افرادی شما را متهم به تضعیف تلاش‌ها در حمایت از بومیان کانادا کردند. نظر شما در مورد این پوشش منفی رسانه‌ای و پاسخ شما به این انتقادات چیست؟

نلسون: خوب، ما خیلی خیلی تلاش کردیم تا مسئله حقوق بشر را مطرح کنیم و اسناد فراوانی به بسیاری از سفارت‌‌خانه‌ها در کانادا فرستادیم از جمله به سفارت ایران قبل از این‌که تعطیل شود. سفارت ایران یکی از تنها سفارت‌خانه‌هایی بود که به ما پاسخ داد و ما با آن‌ها دیدار کردیم. اما ما اطلاعات خود را به امریکایی‌ها، انگلیسی‌ها، فرانسوی‌ها، ایتالیایی‌ها و ... فرستادیم و هیچ کدام از آن‌ها به ما پاسخ ندادند و ابدا کوچک‌ترین تمایلی از خود برای روبرو شدن با حقوق مردم بومی نشان ندادند.

یک هیات از رهبران ملت‌های نخستین ۱۲ روز قبل از مراسم تحلیف اوباما در واشنگتن حضور داشت و ما به عنوان افراد بومی در آنجا در مورد نفت صحبت کردیم. ما روزانه دو و نیم میلیون بشکه نفت به امریکا می‌فرستیم؛ بنابراین منابع طبیعی ما اقتصاد کانادا و امریکا را تقویت می‌کند. دو میلیارد دلار در روز بین امریکا و کانادا تجارت می‌شود.

بنابراین این مسئله حقوق بشر مردم بومی و فقیرترین بودن آن‌ها در سرزمین‌های ما، من را عصبانی می‌کند.

پرس تی‌وی: شما به مسئله نفت اشاره کردید. سوال بعدی این است که طرح نفتی عظیم اویل سندز (Oil Sands) کانادا در ایالت آلبرتا، چه اثری روی زندگی ملت‌های نخستین داشته است؟

نلسون: منطقه‌ای به وسعت فرانسه از نظر زیست محیطی ویران شده است. در سال ۲۰۰۸، نفت ۱۴۷ دلار برای هر بشکه بود. به مردم بومی حتی ده سنت هم در ازای هر بشکه نفت تعلق نگرفت. بنابراین، مردم بومی کانادا مانند بومیان آفریقا، جایی که نفت وجود دارد، نهایتا به حمل چمدان‌های کارکنان نفتی می‌پردازند.

این اساسا جایگاهی است که به بومیان کانادا داده شده است؛ این‌که پادو شرکت‌های نفتی باشند. و من فکر می‌کنم یکی از چیزهایی که ارزش گفتن دارد این است که رهبران ملت‌های نخستین آماده سفر به ایران هستند و قصد ما در اینجا این است که از ایران بخواهیم درهای کشورهای عضو اوپک را به روی ما باز کند زیرا ما روزانه دو و نیم میلیون بشکه نفت به امریکا می‌فرستیم.

ما خواستار این هستیم که به ما اجازه داده شود اطلاعات خود را به کشورهای اوپک ارائه دهیم.

پرس تی‌وی: شما بار دیگر به مسئله حقوق بشر جوامع بومی کانادا اشاره کردید. شما گفتید که تلاش کردید در مورد این مسئله با سفارت امریکا، فرانسه و دیگر کشورهای اروپایی گفت‌وگو کنید اما نتیجه‌ای حاصل نشد. انتظارات اساسی شما از جامعه جهانی در قبال این مسئله چیست و به نظر شما چرا این مسئله همانطور که خودتان گفتید مورد بی‌اعتنایی قرار می‌گیرد؟ بویژه این‌که مربوط به وضعیت کلی حقوق بشر در کانادا است و بسیاری از سازمان‌های حقوق بشری آن را مطرح نکرده‌اند.

نلسون: خوب مردم امریکا افراد بسیار بسیار خوبی هستند و من می‌خواهم روشن کنم که آن‌ها خود گروگان چهار دلار در ازای هر گالن بنزین هستند. مردم مقصر نیستند، حقیقت این است که دولت حقوق بشر را نادیده می‌گیرد.

امریکا مسئله حقوق بشر در کشورهایی را که به این کشور نفت صادر می‌کنند نادیده می‌گیرد و سابقه و کارنامه کانادا در زمینه حقوق بشر در آنجا مطرح نمی‌شود و امریکا هرگز آن را بررسی نمی‌کند؛ با وجود این، موارد نقض حقوق بشر اکنون در حال مطرح شدن در خارج از کشور کانادا است و مردم به آن‌چه که در این کشور در جریان است، پی می‌برند.

من فکر می‌کنم یکی از چیزهایی که ما به روشنی به میت رامنی می‌توانیم بگوییم این است که وی می‌تواند بگوید روزی که رئیس جمهور شد، به مسئله خط لوله تحقق خواهد بخشید اما حقیقت این است که وی ابدا کوچکترین دانشی در مورد وضعیت در کانادا ندارد.

پرس تی وی: بنابر این برای آن دسته از بینندگان ما که با آن چه گرفتاری جوامع بومی در کانادا نامیده می شود، آشنا نیستند، درباره مستنداتی که در ارتباط با این موضوع در اختیار دارید بگویید؛ مستنداتی که شما می‌توانستید برای پیگیری در سازمان‌های بین‌المللی از آن‌ها استفاده کنید؛ چه مدت این روند در کانادا ادامه داشته است؟

نلسون: می‌دانید که دولت کانادا، نفت کانادا، نفت انگلیس، شرکت‌های نفتی امریکا، شرکت‌های نفتی هلند و اکنون شرکت‌های نفتی چین در حال بهره‌برداری از نفت در کانادا هستند.

آن‌ها همگی با سرمایه‌گذاری به این حیطه وارد شده‌ند، گرچه، هیچ‌یک از آن‌ها پرداختی به مردم بومی نداشته‌اند. هیچ پرداختی به مردم بومی در ازای نفت صورت نگرفته است.

بنابر این هر بشکه نفت که در کانادا تولید می‌شود، در اصل از مردم بومی این کشور سرقت شده است و مردم بومی که صاحب اویل سندز (Oil Sands ماسه‌های نفتی) هستند، بسیار واضح گفته‌اند که آن‌ها خواهان سهم ثروت خود هستند؛ آن‌ها از سفیدپوستان خیرات نمی‌خواهند، آن‌ها سهمی از ثروت خود را طلب می کنند...

۶۰ نوع فلز و مواد معدنی مختلف در کانادا تولید می‌شود، [آن‌ها] همگی بدون هیچ‌گونه پرداختی به مردم بومی، گرفته می‌شوند و همه آن چیزی که ما خواهان آن هستیم، سهمی از ثروت خودمان است و به این خاطر است که ما به تهران آمده و از دولت ایران، ملت ایران می‌خواهیم واقف باشند که ما نیز در تحریم‌های اقتصادی، تاریخ مشترک یکسانی داشته‌ایم؛ ما نیز با جنگ صلیبی مواجه بوده‌ایم.

پرس تی وی: به عنوان رئیس سابق «ملل نخستین» (First Nations)، گمان می‌کنم شما نیز هر زمان که موضوع درخواست از دولت کانادا برای اقدام جهت برآوردن مطالبات شما مطرح می‌شود، به نوعی دخیل هستید.درباره نحوه پاسخ‌گویی مقامات دولت فدرال کانادا به درخواست‌های این جامعه چه می‌توانید بگویید؟

نلسون: برای جامعه روسیو ریور Roseau River ، جایی که من رئیس بودم، رابطه کاری ما با دولت هارپر نسبتا خوب بوده است و فکر می‌کنم که دولت هارپر بسیار رو راست است، می‌توان با آن کار کرد، اما به نظر من یکی از مسائل آشکار، لزوم استقلال اقتصادی ماست، چرا که رهبریت، چه سازمان ملی سیاسی، مجمع ملل نخستین یا سازمان‌های سیاسی منطقه‌ای، سازمان‌های ایالتی، همگی با کاهش بودجه مواجه شده‌اند.

در استان مانیتوبا که من در آن هستم، ۸۱ درصد از بودجه برای سازمان‌های سیاسی، مجمع رؤسای مانیتوبا قطع خواهد شد. بنابر این تلاش است صدای رهبری «ملل نخستین» خاموش شود.

بنابر این، این سفر همچنین برای من و همکارم، پیامد دارد.

پرس تی وی: منظور شما چه نوع پیامدی است؟

نلسون: خب، کاملا واضح است که آن‌ها سعی دارند ما را منزوی کنند، آن‌ها سعی خواهند کرد به ما بگویند که ما یک گروه حاشیه‌ای هستیم، اما پیام بسیار شفاف از سوی رؤسایی که من نماینده آن‌ها هستم، رؤسایی که با ما دوست هستند، می‌گویند اگر دستور کاری وجود داشته باشد، اگر مسائل روشن باشد، اگر بدانند با کدام مقام ملاقات خواهند کرد، به تهران خواهند آمد؛ هدف ما کاملا روشن است.

ما نفت بیشتری ارسال می‌کنیم، ما نسبت به سعودی‌ها، دو برابر نفت به امریکا ارسال می‌کنیم؛ از زمان ریاست جمهوری فرانکلین روزولت، هر یک از رؤسای جمهور امریکا با سران سعودی دیدار کرده اند، اما هیچ یک از آن‌ها حتی به ما نگاه هم نکرده‌اند.

پرس تی وی: بنابر این شما می‌گویید که پیامدهایی وجود خواهد داشت. ممکن است آن چه می‌توانید درباره این موضوع به ما بگویید؟

نلسون: خب، قطعا. اهریمن‌سازی از مردم ایران، هراس هر کسی را در کانادا بر انگیخته است. شما می دانید، اهریمن سازی دائمی رسانه‌های غربی از مردم ایران و هر کسی که با این تحریم‌های اقتصادی مخالف باشد، باعث می‌شود هنگامی که ما به این‌جا می‌آییم نه تنها به عنوان رهبر مردممان منزوی شویم، بلکه اساسا به ما گفته می‌شود، اعدام خواهیم شد یا چیزی برایمان اتفاق خواهد افتاد.

پرس تی وی : بنابر این اساسا به عنوان بخشی از ماموریت شما، همان گونه که تشریح کردید، یا اساسا ماموریت مردم بومی در کانادا، آیا شما فکر می‌کنید آن‌ها تا آن‌جا پیش خواهند رفت که به عنوان مثال علیه دولت کانادا در دادگاه های بین‌المللی، موضوع نقض حقوق بشر را پیگیری کنند؟

نلسون: ما اقتصاد بسیار بسیار محدودی داریم . همان طور که گفتم، ۶۰ تا ۹۵ درصد بیکاری به بیشتر «ملل نخستین» مربوط می‌شود، همان‌طور که بیشتر زندان‌ها از مردم ما پر شده‌اند.

در حقیقت در برخی از زندان‌های زنان، ۹۵ تا ۱۰۰ درصد مردم بومی هستند.

۱۰ هزار کودک تحت مراقبت در استان مانیتوبا به زور از این جوامع به خانه های غیر بومی انتقال یافته‌اند.

بنابر این رؤسا، خودشان به طور کل به بودجه دولت وابسته‌اند. از این رو آن‌ها هیچ ابزار مستقل مالی ندارند. بنابر این اگر آن‌ها پا را از خط فراتر نهند، جامعه آن‌ها از نظر مالی هدف قرار خواهد گرفت.

پرس تی وی: درست. ما همچنین درباره گزارش‌هایی مبنی بر ناپدید شدن صدها زن «ملل نخستین»، بسیار شنیده‌ایم . درباره این گزارش‌ها چه می‌توانید بگویید؟

نلسون: آن ها کاملا درست هستند. این موضوع همچنین به منزل شخصی من نیز رسیده است، همسر سابق من نیز یکی از آنانی است که از دست کم ۲ و نیم سال قبل ناپدید شده است، بنابر این، این موضوع فرزندان مرا تحت تاثیر قرار داده است.

فکر می‌کنم یکی از مسائل آشکار این است که بیش از ۶۰۰ زن مفقود و مقتول وجود دارد و در حقیقت قاتلان زنجیره‌ای مانند پیکتون در کلمبیای انگلیسی قادر بودند به کشتار خود ادامه دهند.

وی ۴۰ زن را کشت و علت این که توانست به این کار ادامه دهد این بود که بسیاری از قربانیان زنان بومی بودند و پلیس اهمیتی نمی‌داد.

پرس تی وی: بنابر این شما می‌گویید دولت هیچ کاری در ارتباط با این موضوع انجام نمی‌دهد؟

نلسون: خب آن‌ها می‌گویند سعی دارند کاری صورت دهند، اما اقدام واقعی وجود ندارد...

در حقیقت کشتار در وینیپگ یا شهر ما ادامه دارد.

ا ف/ن م/ا فاشتراک: آخرین اخباراخبار پر بازدیدتظاهرات علیه سیاست ریاضتی در پرتغال«هیستری اردوغان از ناکامی در سوریه»تظاهرات مردم عربستان برای آزادی یک شاعربی‌اعتنایی کانادا به حقوق بومیانانتقاد رهبر بومیان کانادا از نقض حقوق بشرسوءقصد به جان رئیس پلیس لیبی مسلمانان امریکا هدف حمله قرار دارند«سلول‌ انفرادی، سودجویی از کودکان است»اعتراض بحرینی‌ها به سرکوب تظاهراتدفتر تبلیغاتی اوباما؛ هدف شلیک گلوله پخش فیلم شبیه‌سازی پرواز پهپاد حزب‌اللهتاکید بر خروج نظامی انگلیس از افغانستان»بیشترشبکه های اجتماعیRSSآر.اس.اس اخبار را به فیدخوان خود افزوده و کلیه اخبار و مطالب را در هر زمان در دسترس داشته باشید.کلیک کنیدخبرنامهبا عضویت در خبرنامه ی پرس تی وی، اخبار مورد نظر خود را از طریق پست الکترونیک دریافت کنید.کلیک کنیدایرانعراقامریکافلسطینپاکستانافغانستانجهانخاورمیانهدرباره ماتماس با مافرکانس هاحفظ اطلاعات

کد مطلب: 28140
زمان انتشار: یکشنبه 23 مهر 1391 - 09:07:47
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 7+4

دیگر مطالب