به روز شده: 11 ساعت و 46 دقیقه قبل
کد مطلب: 28200
زمان انتشار: سه شنبه 25 مهر 1391 - 08:24:23

جواد لاریجانی: ایران از حقوق بومیان کانادا دفاع می کند

جواد لاریجانی: ایران از حقوق بومیان کانادا دفاع می کند
اقلیت ها  - دبیرستاد حقوق بشر در دیدار با تری نلسون رهبر بومیان کانادا گفت: جمهوری اسلامی ایران در راستای حمایت از مظلومان جهان از حقوق از دست رفته بومیان کانادا دفاع خواهد کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، محمدجواد لاریجانی با اشاره به اینکه بومیان کانادا به جای اینکه بعنوان سرمایه های فرهنگی این کشور به حساب بیایند به حاشیه رانده شده اند گفت : ما همانگونه که از مردم مظلوم بحرین، عراق، افغانستان و فلسطین در مجامع جهانی دفاع می کنیم از بومیان مظلوم کانادا نیز با صدایی رسا و مستدل دفاع خواهیم کرد. 
مشاور اموربین الملل رئیس قوه قضائیه در ادامه گفت: متاسفانه غرب با استفاده از فناوری برتر رسانه ای قرائت خود را از جهانشمولی حقوق بشر در دینا تبلیغ می کند و در عمل در حال نابود کردن سایر فرهنگ های ملل دنیا است. این در حالی است که مراد از جهانشمولی حقوق بشر ایجاد فرصتی مناسب و برابر برای همه کشورها و فرهنگ ها است تا نقش خود را در ارتقاء مبانی حقوق بشر و تمدن بشری ایفا کنند.
لاریجانی با تاکید براینکه بومیان کانادا باید برای این کشور یک گنجینه فرهنگی به حساب بیایند گفت : متاسفانه کانادا به جای سرمایه گذاری بر روی این ذخیره ارزشمند فرهنگ و تمدن دست به حذف و بلکه نسل کشی سرکوب آنها زده است.
دبیرستاد حقوق بشر در ادامه گفت: نقطه درگیری و اختلاف ما با غرب درست در همین جاست. ما معتقدیم جهانشمولی حقوق بشر به معنی نابودی فرهنگ ها نیست. ما معتقدیم غرب حق ندارد برای اشاعه شیوه زندگی غربی و به حاشیه راندن سایر فرهنگ و روش ها با یکجانبه گرایی و خود محوری، دائما از منطق نفرت سازی استفاده کند و اهداف خود را با بکارگیری ابزارهای تبلیغاتی فشارهای اقتصادی، اهرم های تروریستیو به قول خودشان ایجاد نارضایتی در جوامع پیش ببرد چرا که این رفتارها خسارات عظیمی را به بشریت وارد می کنند.
در این دیدار تری نلسون رهبر بومیان کانادا ضمن قدردانی از مواضع ایران در حمایت از بومیان کانادا به گوشه ای از موارد نقض حقوق مردم خود توسط دولت حاکم بر این کشور که او آنها را دولت مهاجر می خواند اشاره کرد.
به گفته این فعال حقوق بشر جوانان بومی کانادا در فقر و بی سوادی نگه داشته شده اند، شرایطی برای آنها پدید آورده اند تا نتوانند در دانشگاه ها تحصیل کنند و از ابتدایی ترین حقوق شهروندی آنها را محروم نگه داشته اند.
نلسون خطاب به جواد لاریجانی گفت: آمریکا و شبکه صهیونی دست به دست هم داده اند و ملت ما را از همه حقوق اولیه انسانی خود محروم ساخته اند. با اینکه بومیان کانادا مالکان اصلی این کشور هستند از هیچ یک از 60 نوع مواد معدنی موجود در این کشور بهره ای ندارند و سهمی از نفت سرشاری که به آمریکا فروخته می شود ندارند.
او در ادامه به تبعیضی که نسبت به زنان بومی کانادا روا داشته می شود گفت : تجاوز به زنان بومی آمریکا در بالاترین سطح قرار دارد. ما لیستی از 600 زن بومی کانادایی داریم که در سالهای اخیر ناپدید شده اند و ما حتی نمی دانیم که آیا انها کشته شده اند یا اینکه به بردگی جنسی وادار شده اند.
تری نلسون در ادامه به اینکه محرومیت ها و محدودیت های بومیان کانادا بسیار بالاست و ظلمی که در حق آنها می شود براساس همه اسناد بین المللی معادل نسل کشی است گفت: ما از دولت و ملت ایران می خواهیم که صدای ما را به جهانیان برسانند و در مقابله با ظلمی که علیه ما می رود کاری انجام دهند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر بومیان کانادا که صاحبان اصلی این سرزمین هستند، سال‌ها است که برای احقاق حقوق از دست رفته خود تلاش و مبارزه می‌کنند. دولت کانادا علیرغم ادعای دموکراسی و حقوق بشر به شدت حقوق جامعه بومیان را نقض می‌کند و بومیان به عنوان شهروندان درجه دوم در شرایط اقتصادی، فرهنگی و آموزشی بسیار اسفباری زندگی می‌کنند. این در حالی است که بومیان کانادا در مناطق غنی و سرشار از منابع طبیعی و معدنی از جمله نفت و طلا زندگی می‌کنند

کد مطلب: 28200
زمان انتشار: سه شنبه 25 مهر 1391 - 08:24:23
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 9+1

دیگر مطالب