به روز شده: 11 ساعت و 13 دقیقه قبل
کد مطلب: 29057
زمان انتشار: سه شنبه 30 آبان 1391 - 13:13:13

قانون حمایت از کودکان نیازمند بازنگری/ 6 ماه حبس برای فرد کودک‌آزار کافی نیست

قانون حمایت از کودکان نیازمند بازنگری/ 6 ماه حبس برای فرد کودک‌آزار کافی نیست
کودکان  - یک عضو کمیسیون قضایی مجلس هشتم با بیان اینکه ایران عضو کنوانسیون جهانی حقوق کودک است، گفت: قانون فعلی برای حمایت از کودکان جامع نبوده و نیاز به بازنگری دارد.


به گزارش باشگاه خبرنگاران  جوان ،حجت‌الاسلام محمدتقی رهبر با اشاره به ماده 220 قانون مجازات اسلامی اظهار داشت: پدر یا جد پدری که فرزند خود را بکشد قصاص نمی‌شود و تنها به پرداخت دیه قتل به ورثه مقتول و تعزیر محکوم خواهد شد که این امر نقض حقوق فرزند است.

این حقوقدان ادامه داد: در فقه همانطور که برای قتل عمد قصاص معین شده  موانعی هم تحت عنوان شرایط قصاص مطرح می‌شود که یکی از شرایط این است که قاتل، پدر مقتول نباشد.

وی در رابطه با عدم قصاص پدر در قتل فرزند، اظهار داشت: پدر به دلیل سرپرستی خانواده و ولی دم بودن قصاص نمی‌شود و این امر ریشه در مباحث فقهی دارد.حجت‌الاسلام رهبر با بیان اینکه ایران عضو کنوانسیون جهانی حقوق کودک است، تصریح کرد: قانون فعلی برای حمایت از کودکان جامع نبوده و نیاز به بازنگری دارد، چرا که قانون کودک‌آزاری در ایران کامل نبوده و برای مجازات آن که 6 ماه حبس و جریمه نقدی برای فرد خاطی در نظر گرفته شده کافی که نیست.

عضو کمیسیون قضایی مجلس هشتم با اشاره به اینکه باید راهکارهای جدی در زمینه جلوگیری از کوودک‌آزاری ارائه شود، خاطرنشان کرد: دستگاه قضا باید در این زمینه سخت‌گیری بیشتری نسبت به فرد کودک‌آزار که موجب ضرب و شتم کودک، محرومیت از تحصیل و تحمیل کار اجباری بر این قشر بی‌پناه می‌شود را اعمال و مجازات وی را تشدید کنند.

کلید واژه: کودکان - زندان
کد مطلب: 29057
زمان انتشار: سه شنبه 30 آبان 1391 - 13:13:13
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 7-1

دیگر مطالب