به روز شده: 38 دقیقه قبل
کد مطلب: 29136
زمان انتشار: سه شنبه 7 آذر 1391 - 14:15:07

دیدگاه حجت‌الاسلام هاشمی و رهبر زرتشتیان و کلیمیان در مورد حقوق کودک

دیدگاه حجت‌الاسلام هاشمی و رهبر زرتشتیان و کلیمیان در مورد حقوق کودک
کودکان  - نشست رهبران دینی اقلیت‌های مذهبی با اعضای شورای هماهنگی آیین‌نامه مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک در وزارت دادگستری برگزار شد.


به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر هاشمی نماینده حوزه علمیه قم در شورای هماهنگی مرجع ملی حقوق کودک که با حضور وزیر دادگستری در این وزارتخانه برگزار شد، گفت: در یکی از فرازهای نامه‌ حضرت علی(ع) به مالک اشتر آمده است قلبت را از محبت و رحمت به مردم پر کن.

وی در ادامه با طرح این سوال که چرا یک حاکم اسلامی باید به مردم عشق بورزد؟ گفت: زیرا آنها یا با یکدیگر برادر دینی هستند یا این که در خلقت با سایر انسانها برابرند و این امر نشان می دهد یک حاکم اسلامی نه تنها به مسلمانان بلکه به غیرمسلمانان باید عشق بورزد.

وی افزود: در روایتی پیامبر اکرم(ص) فرموده است کودکان خود را به خاطر گریه نزنید؛ زیرا گریه آنان تا چهارماه شهادت به وحدانیت خداوند است. در طفولیت بچه‌ها اراده‌ای از خود ندارند و شاید بسیاری از خشونت ها از همین گریه‌ها شروع می‌شود.

هاشمی در ادامه سخنان خود یادآور شد: ما نه تنها توهین به مقدسات را نمی‌پسندیم، بلکه اهانت به مقدسات سایر ادیان را نیز ناروا می‌دانیم، خلاف بعضی از کشورها که فقط ازمقدسات خود حمایت می‌کنند.

نماینده حوزه علمیه قم در شورای هماهنگی مرجع ملی حقوق کودک گفت: در جنگ‌های که رخ می دهد کودکان و زنان قربانی هستند، کنوانسیون‌های بین‌المللی قواعدی را برای پرهیز از خشونت تدوین کرده است و در اسلام نیز به این امر تاکید شده است. از جمله آنها کلام و روایات علمای شیعه وسنی است که به شدت خشونت نسبت به کودکان را در درگیری‌های مسلحانه ممنوع کرده است.

در ادامه موبد هنگامی رهبر زرتشتیان ایران، اظهار کرد: در جامعه ما زمانی مرد سالاری‌، زن سالاری و فرزند سالاری بود و متاسفانه هنوز هم در خانواده‌هایی مردسالاری وجود دارد و کودکانی هستند که به همین دلیل مورد آزار و اذیت واقع می‌شوند.

وی گفت: می‌توان گفت: کسانی که اهل ایمان باشند اقدام به چنین کاری نمی‌کنند و کسی که وجدان داشته باشد نمی‌تواند فرزند آزاری کند. آرزوی من جهانی عاری از هرگونه آزار بویژه کودک آزاری است.

در ادامه گلستان‌نژاد رهبر کلیمیان ایران نیز یادآور شد: همانطور که در تورات آمده است خداوند هنگامی که انسان را آفرید به او دستور داد بارور شود. یعنی انسان زمانی که فرزند به دنیا می‌آورد تازه کارش شروع می‌شود؛ زیرا باید او را تربیت و آگاه کند.

 رهبر کلیمیان ایران خاطرنشان کرد: ما در سه نماز روزانه خود تاکید می‌کنیم که به فرزندانت آموزش بده و با آنها با آرامش صحبت کن. بارها و بارها در تورات تاکید شده که نسبت به کودکان خود خشونت نداشته باشید.

 گلستان‌نژاد یادآور شد: در تورات بیان شده که به کودک یتیم و زن بی‌سرپرست رنج ندهید و این نشان‌دهنده این است که باید به آنها توجه کرد و از نظر من یکی از مولفه‌های مهم در کشورداری آموزش و پرورش کودکان است.

 

کد مطلب: 29136
زمان انتشار: سه شنبه 7 آذر 1391 - 14:15:07
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 5-4

دیگر مطالب