به روز شده: 3 ساعت و 53 دقیقه قبل
کد مطلب: 29455
زمان انتشار: سه شنبه 21 آذر 1391 - 15:37:36

طرح ملاله برای فرستادن همه دختران به مدرسه

طرح ملاله برای فرستادن همه دختران به مدرسه
کودکان  - پاکستان و یونسکو از طرح خود برای فرستادن تمام دختران به مدرسه تا پایان سال ۲۰۱۵ خبر داده‌اند.
به گزارش پرس تی وی ،سازمان دهندگان این طرح آن را «طرح ملاله» نامیدند. ملاله یوسف زای نهم اکتبر، به دلیل مخالفت صریح با افراط ‌گرایان و تشویق دختران و زنان پاکستانی به تحصیل در دره سوات در ایالت خیبر پختونخوا، در شهر «مینگورا»هدف شلیک گلوله مبارزان «تحریک طالبان پاکستان» قرار گرفت.

ضیاء‌الدین یوسف زی، پدر ملاله همراه با آصف علی زرداری، رئیس‌جمهور پاکستان در مراسمی که این طرح اعلام شد حضور داشت. این مراسم که «به احترام ملاله بایستید» نام داشت، در مقر سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد (UNESCO) در پاریس برگزار شد.

زرداری در این مراسم اعلام کرد که ۱۰ میلیون دلار برای تامین بودجه طرح یونسکو اختصاص داده خواهد شد، وی هم‌چنین اظهار داشت که فرستادن دختران به مدرسه بهترین راه مبارزه با تندروها است. با وجود این وی درباره اینکه این مبلغ از کجا فراهم خواهد شد سخنی نگفت.

رئیس‌جمهور پاکستان گفت که با دیدار ملاله در بیمارستان انگلیسی که در آن تحت درمان است «عمیقا تحت تاثیر قرار گرفت.»

زرداری اظهار کرد: «هیچ شکی ندارم که تصمیم ما برای فراهم آوردن زمینه تحصیل برای همگان، به ویژه میلیون‌ها تن از دختران مدرسه‌ای، بهترین راهبرد برای مقابله با نیروهای خشونت طلب است.»

«ملاله یوسف زی»، در تاریخ ۱۵ اکتبر، پس از گفته پزشکان پاکستانی مبنی بر اینکه وی در ناحیه جمجمه به درمان بیشتر و همچنین به «توان‌بخشی عصبی شدید» نیاز دارد، برای معالجه تخصصی از پاکستان به انگلیس انتقال یافت و در بیمارستان «کوئین الیزابت» در برمینگهام بستری شد.

گوردون براون، نخست وزیر پیشین انگلیس، که فرستاده ویژه سازمان ملل در امور آموزش جهانی است، پدر ملاله را به عنوان مشاور ویژه سازمان ملل در امور آموزش جهانی منصوب کرد.

براون اظهار کرد ضیاءالدین برای ایفای نقش مشاور در کمپین وی عالی است.

وی گفت: «ویژگی های منحصر به فرد ضیاءالدین- به عنوان معلم، مدیر و همچنین پدری که به تلاش بر ضد مخالفت با تحصیل دختران و تعطیلی مدارس وادار شده است- وی را به فردی بسیار مناسب برای رهبری تلاش‌های آموزشی ما برای فرستادن همه افراد به مدرسه، تبدیل می‌کند.»

نخست وزیر پیشین انگلیس گفت: «ملاله قبل از آنکه مورد اصابت گلوله قرار گیرد در مقابل طالبانی که ۶۰۰ مدرسه را تعطیل و ویران کرده است، از انگیزه دختران برای تحصیل دفاع می‌کرد.»

وی در ادامه گفت: «اگر طالبان سعی کرد که یک بار و برای همیشه صدای ملاله را خفه کند، شکست خورد»

«امروز خواسته و رویای مصرانه ملاله برای رفتن همه کودکان به مدرسه، در دنیا پیچیده است، هر دختری که پس از دیگری می‌خواهد همه دختران حق رفتن به مدرسه داشته باشند با هویت ملاله شناخته می‌شود.»

براون در ادامه سخنان خود گفت: «در این برهه زمانی ملاله خود مصم است که به کمپینِ حق تحصیل برای تمام دختران بپیوندد و هنگامی که بهبود یافت این کار را خواهد کرد و به یکی از رهبران این کمپین بدل خواهد شد.»

ملاله هنوز در بیمارستان به سر می‌برد، با وجود این یک دختر بچه مدرسه‎ای از کشور یمن روز دوشنبه (۲۰ آذر، ۱۰ دسامبر) در مراسم «به احترام ملاله بایستید» متنی که خودِ ملاله نوشته بود را خواند.

متن پیام ملاله یوسف زی به شرح زیر است:

«از تمامی مردمم درپاکستان و تمام دنیا به دلیل حمایت از من و هدف بزرگِ تحصیل کردن که من بر آن استوار هستم تشکر می‌کنم.»

«من از تمامی پرستاران و پزشکان بیمارستان کوئین الیزابت در بیرمنگهام به دلیل مراقبت های بی‌وقفه‌ شان که به من کمک کرد روز به روز بهتر شوم، تشکر می‌کنم»

«مردم پاکستان و مردم سراسر جهان برای زندگی من دعا کردند و خداوند به من جانی دوباره بخشید.»

«رویای من این است که همه کودکان، به ویژه دختران به مدرسه بروند و تحصیل کنند. من رویای جهانی آرام را در سر دارم، جایی که تمامی انسان‌ها در آن یاری رسان و صبور باشند. من برقرای برابری و عدالت برای تمام مردان و زنان را آرزو دارم.»

«من در حال سفر به سرزمین رویاهایم هستم. اگر بیفتم مهم نیست؛ برمی‌خیزم، راه می‌روم و تلاش می‌کنم.»

«امروز بهترین روز زندگی من است چرا که رئیس‌جمهور محترم پاکستان و یونسکو اینجا هستند تا به کودکان فقیر و تحصیل نکرده کمک کنند.»

«من هزاران کارت و هدیه دریافت کردم، این باعث افتخار من است، اما اگر شما به دیگران کمک کنید و کاری برای تحصیل دختران انجام دهید، این بزرگترین افتخار برای من و بهترین روز زندگی‌‌ام خواهد بود. هرچه زودتر کودکان محروم به مدرسه بروند، من زودتر خوب می‌شوم.»

کد مطلب: 29455
زمان انتشار: سه شنبه 21 آذر 1391 - 15:37:36
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 5-1

دیگر مطالب