به روز شده: 1 ساعت و 53 دقیقه قبل
کد مطلب: 29729
زمان انتشار: دوشنبه 4 دی 1391 - 15:29:10

اتحادیه اروپا از مهاجران سوری حمایت بیشتری کند

اتحادیه اروپا از مهاجران سوری حمایت بیشتری کند
اقلیت ها  -  دیده‌بان حقوق بشر از اتحادیه اروپا و کشورهای عضو آن خواست تا برای حمایت از پناهندگان سوری که در آستانه زمستان و فصل سرما به مرزهای اروپا روی می‌آورند، تلاش بیشتری کنند.


به گزارش ایسنا، در فاصله زمانی بین مارس 2011 تا سپتامبر 2012 نزدیک به 21 هزار مهاجر سوری از اتحادیه اروپا درخواست پناهندگی کرده‌اند که جز در چند کشور معدود، اغلب پناهندگان و کشورهای اروپایی با بازداشت، عدم حمایت و حتی استرداد اجباری مواجه شده‌اند.

جودیت ساندرلند، پژوهشگر ارشد دیده‌بان حقوق بشر در حوزه غرب اروپا در این باره گفت که این شانس مهاجران سوری است که به مرز کدام کشور روی بیاورند، چون تنها برخی از این کشورها امنیت را برای پناهندگان فراهم می‌کنند.

در هفدهم دسامبر 2012، 11 مرد سوری جوان پس از اینکه قاچاقچیان آنها را در آب‌های یونان رها کردند، تصمیم گرفتند تا خشکی شنا کنند. گفته می‌شود از ماه سپتامبر تاکنون حداقل 82 نفر که بسیاری‌شان سوری بودند در نتیجه سوانح دریایی در نزدیکی آب‌های ترکیه جان خود را از دست داده‌اند.

دیده‌بان حقوق بشر از کشورهای عضو اتحادیه اروپا خواست تا برای کاهش این فجایع دردناک، از این مهاجران محافظت و امکان دسترسی به مرز‌ کشورهای همسایه را آسان‌تر کند.

ساندرلند در ادامه بیان کرد: اتحادیه اروپا تاکنون رویکرد مناسبی در برخورد با مهاجران سوری اتخاذ نکرده و این سبب شده تا اعضای اتحادیه اروپا سوابق ناهمگونی را در این باره به خود اختصاص دهند. آلمان و سوئد بیشترین میزان مهاجر سوری مواجه بوده‌اند که در برخی موارد به نوعی از آنها حمایت کرده‌اند، اما در یونان که گفته می‌شود تقریبا 10 هزار سوری در طول این زمان به مرز‌های آن روی آورده‌اند تنها شش نفر توانسته‌اند از حمایت‌های این کشور برخودار شوند.

در کشورهای دیگری چون بلغارستان، بلژیک، قبرس، یونان و غیره مهاجران قربانی بازداشت‌های اجباری قرار می‌گیرند که از چند روز تا چندین ماه ممکن است به طول بینجامد. این در حالی است که اتحادیه اروپا در این باره سکوت اختیار کرده است.

براساس گزارش پایگاه اینترنتی دیده‌بان حقوق بشر، این سازمان در ادامه اعلام کرد کشورهای عضو اتحاد اروپا باید موارد زیر را در حمایت از مهاجران سوری به کار گیرند:

- فراهم کردن امکان دستیابی کامل، عادلانه و سریع به سیستم درخواست پناهندگی

- حمایت موقت ازمهاجران سوری امکان دسترسی آنها به مشاغل مختلف

- لغو دستور استرداد مهاجران سوری

- پایان بازداشت مهاجران سوری

 

کد مطلب: 29729
زمان انتشار: دوشنبه 4 دی 1391 - 15:29:10
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 6+2

دیگر مطالب