به روز شده: 1 ساعت و 7 دقیقه قبل
کد مطلب: 29751
زمان انتشار: سه شنبه 5 دی 1391 - 10:24:11

منامه به پناهندگان سنی سوری تابعیت بحرینی می دهد

منامه به پناهندگان سنی سوری تابعیت بحرینی می دهد
حقوق بشر  -  منابع خبری عربی اعلام کردند که بحرین به منظور تغییر بافت جمعیتی شیعه خود به پنج هزارپناهنده سنی سوری مقیم اردن تابعیت بحرینی می دهد.

به گزارش ایرنا به نقل از آژانس خبری ˈنونˈ و پایگاه خبری ˈموسوعه النهرینˈ ،مرکز مطالعات راهبردی و امنیتی ˈاستراتفورˈ در گزارشی اعلام کرده است که نظام آل خلیفه در بحرین تلاش می کند با حمایت عربستان سعودی به پنج هزار پناهنده سوری اهل سنت که اکنون در اردوگاه الزعتری اردن به سر می برند، تابعیت بحرینی بدهد تا با تغییر بافت جمعیتی بحرین که شیعیان اکثریت جمعیت آن را تشکیل می دهند، حاکمیت بر بحرین را ادامه دهد.

این مرکز ضمن ابراز نگرانی از اوضاع امنیتی جاری در بحرین، پیش بینی کرد که اقدام منامه برای تغییر بافت جمعیتی در چند سال آینده تاثیر مهمی بر ترکیب جمعیتی اهل سنت بحرین نخواهد داشت.

بر اساس قانون، شرط اعطای تابعیت بحرینی به عرب ها اقامت 15 ساله وغیر عرب ها اقامت 25 ساله در بحرین است، اما همین قانون به خاندان آل خلیفه اجازه می دهد به هر یک از عرب هایی که خدمات شایان وقابل توجهی در بحرین انجام دهند، تابعیت بحرینی بدهند.

شیعیان بحرین، رژیم آل خلیفه را به دادن تابعیت به ده ها هزار تن از عرب های سنی به منظور تغییر بافت جمعیتی این کشور متهم می کنند.

برپایه این گزارش، مرکز مطالعات استراتفور به نقل از یک منبع آگاه اعلام کرده است که رژیم آل خلیفه همچنین با ایجاد یک مرکز فرهنگی در اردوگاه الزعتری اردن، فرهنگ بحرین را به پناهجویانی که قرار است تابعیت این کشور را داشته باشند، آموزش می دهد.

مرکز مطالعات استراتفور درباره خطرات و نتایج ناشی از این اقدام می گوید که تابعیت دادن به پنج هزار سوری اهل سنت شاید در دراز مدت به اقلیت اهل سنت در بحرین کمک کند، اما مانع از خطرات و مشکلات امنیتی در کوتاه مدت نخواهد شد.

این مرکز می افزاید: جذب هزاران تن از پناهندگانی که دارایی های خود را از دست داده اند ، برای دولت بحرین مشکلات اقتصادی به همراه خواهد داشت چون ابتدا باید آنان را از اردن به بحرین انتقال دهد و به محض ورود به این کشور برای آنان خانه و کار فراهم کند.

مرکز یاد شده در عین حال افزود که حمایت اقتصادی عربستان برای اجرای این ابتکار، بحرین را برای گذر از این شکاف اقتصادی کمک خواهد کرد.

این مرکز مطالعاتی درباره خطرات منطقه ای این اقدام هشدار می دهد که احتمالا برخی از این پناهندگان به گروه های ˈاسلامیˈ و یا ˈسلفی جهادیˈ مرتبط و یا حتی عضو آنها باشند.


 

کلید واژه: مهاجران - بحرین - سوریه
کد مطلب: 29751
زمان انتشار: سه شنبه 5 دی 1391 - 10:24:11
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 9+1

دیگر مطالب
گفتگو
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد