به روز شده: 5 ساعت و 16 دقیقه قبل
کد مطلب: 30072
زمان انتشار: یکشنبه 24 دی 1391 - 14:46:28

تلاش برای افزایش حمایت های قانونی از زنان بدسرپرست

تلاش برای افزایش حمایت های قانونی از زنان بدسرپرست
زنان  -  معاون سرمایه‌های اجتماعی مرکز امور زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری گفت: زنان بدسرپرست در بیشتر قوانین استخدامی مانند عائله مندی، تبدیل وضعیت استخدامی، حق اولاد، تسهیلات مسکن، تعریف نشده‌اند و زنان بی سرپرست مشمول این قوانین هستند، بنابراین زنان بدسرپرست نمی‌توانند از امتیازات و تسهیلات استخدامی بدلیل تصریح قانونگذار استفاده کنند.


به گزارش ایسنا، پروین هدایتی  افزود: با توجه به قانون، مرکز امور زنان و خانواده با معاونت توسعه منابع انسانی رییس جمهور و معاونت حقوقی مکاتباتی در خصوص اصلاح تعریف زن سرپرست خانوار و موضوع عائله مندی داشته که تا کنون نتیجه‌ای حاصل نشده است.

وی در ادامه گفت: زنان بد سرپرست به گروهی از زنان گفته می‌شود که از سوی همسرشان ترک شده‌اند و در بلاتکلیفی به سر می‌برند. آنان به طور دائم یا موقت بدون سرپرست هستند.

هدایتی افزود: طبق بند 3 ماده 2 قانون تامین زنان و کودکان بی‌سرپرست مصوب 24 آبان سال 71، زنان و دخترانی که بطور دائم یا موقت بدون سرپرست می‌باشند تحت حمایت‌های مالی و خدمات آموزشی، کاریابی، حرفه و فن و خدمات مشاوره‌ای و پرداخت مقرری نقدی در صورت احراز و عدم تمکن مالی از سوی سازمان بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی(ره) که سازمان حمایتی از افراد بی سرپرست است، قرار می‌گیرند.

وی در ادامه گفت: مرکز امور زنان وظیفه اجرایی و حمایتی ندارد؛ لذا اقدامات اجرایی نیز برای این گروه انجام نمی‌دهد و تنها در خصوص اقدامات سیاستگذاری و اصلاح قوانین و مقررات می‌تواند عمل کند کما اینکه در صورت مراجعه حضوری این افراد نسبت به معرفی به سازمانهای حمایتی و یا تشکل مردمی فعال در این زمینه و یا کمک به توانمندسازی و خود اشتغالی آنان به طور مستقیم و از طریق معرفی به سازمان‌های حمایتی اقدام می‌کند.

زنان بدسرپرست به دلیل آسیب پذیری باید مورد توجه قرار گیرند

معاون سرمایه‌های اجتماعی مرکز امور زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری تاکید کرد: زنان بدسرپرست به دلیل آسیب پذیری باید مورد توجه قرار گیرند از آنجا که بیشترین خدمات به زنان بی سرپرست تعلق می‌گیرد کمک نکردن به زنان بدسرپرست - که دارای شرایط خاص هستند- به دلیل محدودیت‌های قانونی ممکن است باعث تشویق آنان به طلاق از همسر بدلیل استفاده از حمایت‌های قانونی شود.

هدایتی در پایان گفت: برای جلوگیری از تمایل زنان به طلاق، زنانی که واقعا فرد بد سرپرست هستند و توسط همسر ترک شده اما حفاظت و نگهداری فرزندان خود را عهده دارند و به دلایل مختلف حاضر به طلاق نیستند و شرایط بد سرپرستی را تحمل می‌کنند باید مورد حمایت‌های قانونی قرار گیرند.

 

کد مطلب: 30072
زمان انتشار: یکشنبه 24 دی 1391 - 14:46:28
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 5+1

دیگر مطالب