به روز شده: 1 ساعت و 53 دقیقه قبل
کد مطلب: 30447
زمان انتشار: سه شنبه 1 اسفند 1391 - 12:09:55

ایجاد پایگاه‌های خدمات اجتماعی ویژه کودکان خیابانی

ایجاد پایگاه‌های خدمات اجتماعی ویژه کودکان خیابانی
کودکان  -  معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی از ایجاد «پایگاه‌های خدمات اجتماعی ویژه کودکان خیابانی» در سطح کشور خبر داد و گفت: این پایگاه‌ها در شهرهایی که بیشترین کودکان خیابانی از آنجا به تهران و شهرهای بزرگ می‌روند، ایجاد می‌شود.

به گزارش ایسنا، محمد نفریه در جلسه کمیته کشوری پیشگیری و کاهش آسیب‌های اجتماعی که با حضور اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی و اعضای سازمان بهزیستی کشور برگزار شد، عنوان کرد: در ابتدا رویکرد نسبت به کودکان خیابانی جنبه جمع‌آوری داشت، اما اکنون همانند مراکز کاهش آسیب اعتیاد با ارایه خدمات و ایجاد مشوق‌ها، رویکرد حمایتی در دستور قرار گرفته و طبق آمار، مراکز حمایت‌های اجتماعی همانند اورژانس‌های اجتماعی به صورت انفجاری افزایش یافته است.

افزایش تعداد مراجعان به مراکز حمایت اجتماعی از 3000 به 25 هزار نفر

وی ادامه داد: تعداد مراکز حمایت اجتماعی در کشور به 160 مرکز رسیده و تعداد مراجعین به این مراکز از دو تا سه هزار نفر به 25 هزار نفر افزایش یافته است و این در حالی است که مرکز جمع‌آوری و نگهداری ما رشد محسوسی نداشته است و با رشد اندک افزایش یافته است.

نفریه در ادامه‌ صحبت‌هایش در این نشست به ارائه‌ گزارشی در مورد دفتر امور اجتماعی سازمان بهزیستی پرداخت و بیان کرد: 16 هزار مهد کودک در کشور وجود دارد که 600 هزار کودک را تحت پوشش قرار می‌دهند که از این تعداد 7500 مهدکودک در روستاها قرار دارند.

پوشش 9000 کودک توسط شیرخوارگاه‌ها و مراکز شبه خانواده

وی هم‌چنین به بحث شبه خانواده‌ها در این سازمان اشاره کرد و گفت: 600 مرکز شبه خانواده در کشور وجود دارد که 9000 فرزند از شیرخوار تا 18 سال در این مراکز نگهداری می‌شوند و جزو جامعه هدف ما هستند.

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی به دفتر امور آسیب‌دیدگان این سازمان نیز اشاره کرد و گفت:بیشترین خدمت این دفتر مربوط به مسائل ثانویه است و برنامه اورژانس‌های اجتماعی شامل چهار بخش، از جمله موضوعات مورد توجه در این دفتر است.

نفریه افزود: 163 مرکز مداخله بحران در برنامه اورژانس‌های اجتماعی وجود دارد که آمار ورودی این مراکز بیش از 25 هزار نفر است و این تعداد یا در معرض آسیب بوده و یا آسیب دیده‌اند و تا به مرز توانمندی برسند در این مرکز نگهداری می‌شوند.

وی به خدمات سیار اورژانس‌های اجتماعی نیز اشاره و اعلام کرد: در کل کشور 198 خودرو سیار فعال است و 44 هزار مراجعه را به این خودروها داشته‌ایم.

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی در مورد خط تلفن 123 این سازمان نیز عنوان کرد: مسائل مربوط به کودک‌آزاری و همسرآزاری و غیره به این خط تلفن مربوط می‌شود که 97 هزار و 169 تماس مرتبط و بیش از 2 برابر این رقم تماس غیرمرتبط با این خط تلفنی را داشته‌ایم.

نفریه تعداد پایگاه‌های خدمات اجتماعی را 123 پایگاه اعلام کرد که 20 هزار مورد را تحت پوشش قرار داده‌اند.

وی در ارتباط با کودکان خیابانی نیز بیان کرد: 37 مرکز مشاوره در کشور وجود دارد که 3800 کودک وارد این مراکز شده‌اند.

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی نیز به خدمات دیگر این سازمان اشاره کرد و گفت: اسکان موقت زنان، مراکز بازپروری و خانه‌های سلامت برای دختران فراری که به ترتیب دارای 31 ، 15 و 37 مرکز هستند از دیگر موضوعات مرتبط با این معاونت است.

 

کد مطلب: 30447
زمان انتشار: سه شنبه 1 اسفند 1391 - 12:09:55
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 7-1

دیگر مطالب