به روز شده: 8 دقیقه قبل
کد مطلب: 30453
زمان انتشار: سه شنبه 1 اسفند 1391 - 15:09:53

تروریسم دارویی علیه ایران

تروریسم دارویی علیه ایران
حقوق بشر  > ایران  - تیموتی گایتنر، وزیر دارایی امریکا گفته است: «سیاست‌هایی که ایران در پی آن است پذیرفتنی نیست و تا زمانی که رهبریت این کشور این رویه خطرناک را متوقف نکند، ما همچنان به استفاده از راهکارهای محکم برای تحمیل عواقب مالی و اقتصادی شدید بر ایران ادامه خواهیم داد.»

به گزارش پرس تی وی ، امریکا علیه ایران اعلان جنگ کرده است، جنگی اقتصادی که با تحریم‌های تحمیل شده به این کشور جان بیماران ایرانی را که برای مبارزه با سرطان و دیگر امراض خطرناک ناچارا به داروهای ساخته شده در غرب وابسته هستند، به خطر میاندازد. هدف از تحریم‌های فزاینده امریکا علیه ایران به احتمال خیلی زیاد ممکن است درگیری نظامی باشد، همانطور که هنری استیمسون، وزیر جنگ امریکا گفته است که تحریم‌ها صرفا روشی برای آن است که «چگونه ما (امریکا) آنان را به جایگاهی بکشانیم که اولین گلوله جنگ را شلیک کنند.»

تحریم‌های امریکایی که در سال ۱۹۹۵ از سوی لابی صهیونیستی آیپک (AIPAC) ابداع شده و مسلما به چشم اقدامی جنگ طلبانه نگریسته می‌شوند، تحت نظر معاونت وزارت دارایی امریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی (TFI) قرار دارد؛ سازمانی که اساسا در دولت بوش و برای مبارزه با تروریسم مالی تشکیل شد. تحریم‌ها اکنون به دست دیوید کوهن، معاون وزارت دارایی امریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی، دنیل گلاسر، دستیار معاون وزیر دارایی امریکا در امور مالی تروریسم و آدام جی ژوبین، رئیس اداره کنترل دارایی‌های خارجی مدیریت می‌شود که دوره خدمت این افراد نیز در دولت چندتن از روسای جمهور امریکا به طول انجامیده است. این سه‌گانه ظلم موسوم به «ماموران تحریم‌های امریکایی» نزدیک به ۱۰ سال است که تحت فشار مداوم رژیم صهیونیستی برای طراحی تحریم‌هایی حتی سخت‌تر از آنچه اکنون هست، با کنگره امریکا کار می‌کنند.

به گفته گایتنر: «عواقب ناخوشایند تامین منابع مالی تروریسم توانسته است عاملان این کار در سراسر جهان را از عملشان باز دارد». متاسفانه، این تحریم‌ها شرکت‌های داروسازی غرب را نیز از انجام معاملات تجاری برای تامین داروهایی که به شدت در ایران نیاز است، بازداشته است، با وجود این، مقامات رژیم واشنگتن به لفاظی‌هایی خلاف آنچه هست ادامه می‌دهند:

وزارت دارایی امریکا در امور کنترل دارایی‌های خارجی اعلام کرده است: «تعهد دولت امریکا برای تسهیل تعامل انسان دوستانه با مردم ایران برای صدور مجوز صادرات و یا صادرات مجدد کالاهای انسان دوستانه از جمله تجهیزات کشاورزی، دارو و لوازم پزشکی به ایران در سیاست دیرینه این کشور مشهود است.»

در حقیقت از دیدگاه حقوقی، قانون ضد ایرانی امریکا موسوم به «آزادی ایران و مبارزه با گسترش تسلیحات هسته‌ای» (IFCPA) به لحاظ استثنای بشردوستانه‌ای که برای دارو قائل شده، کاملا روشن به نظر می‌رسد:

«برپایه بخشی از این قانون کسانی که قصد انجام و یا تسهیل فروش کالاهای مربوط به کشاورزی، غذا، دارو و یا تجهیزات پزشکی به ایران و یا کمک انسان‌دوستانه به این کشور را دارند، شامل تحریم نمی‌شوند.»

با وجود این در واقع غامض بودن تحریم‌های امریکایی و همینطور شدت مجازات که پرداخت ۱ میلیون دلار و حبس تا مدت ۲۰ سال را شامل می‌شود، داروسازانِ کم سودِ امریکایی را از خطر کردن برای انجام کاری که به لحاظ اخلاق درست است، بازداشته است. یک بار نماینده‌ای از یک شرکت دارویی ایرانی همراه با مستنداتی برای نشان دادن قانونی بودن معامله خود به پاریس رفت و با این گفته بانکدار فرانسوی رو به رو شد که «شما حتی اگر نامه‌ای از خود رئیس‌جمهور فرانسه بیاورید که در آن انجام این کار را بلامانع خوانده باشد، ما باز هم خطر نخواهیم کرد.»

ایران که هزینه بخش دارویی آن هر ساله به ارزشی بالغ بر ۳ میلیارد دلار می‌رسد، تقریبا ۳۰ درصد از داروهای خود را وارد می‌کند، جمهوری اسلامی از زمانی که تحریم‌های واشنگتن در سال ۲۰۱۲ راه را برای معامله با شرکت‌های دارویی امریکایی و اروپایی سد کرده، به طور فزاینده‌ای در این زمینه به چین و هند متکی شده است. در برخی از موارد یافتن داروهای جایگزین برای مبارزه با بیماری‌های خاصی همچون هموفیلی، سرطان و یا مولتیپل اسکلروزیس غیرممکن است، چرا که مخترعین این داروها تنها آنها را در اختیار منابع غربی قرار می‌دهند. بیماران ایرانی تقریبا هیچ راهی برای دستیابی به داروها حیاتی ندارند و این بدان معنا است که تحریم‌های امریکایی آنان را محکوم به مرگ کرده است.

منوچهر اسماعیلی لیوسی، نوجوان ۱۵ ساله دزفولی و مبتلا به بیماری هموفیلی اولین کسی بود که به دلیل عدم دسترسی به دارو و آن هم به سبب تحریم‌های امریکایی قربانی شد. احمد قویدل، مدیرعامل کانون هموفیلی ایران ضمن محکوم کردن این تحریم‌ها گفت: «تحریم‌های دارویی در یک جنگ خاموش اعلام نشده سلامت بیماران، زنان و کودکان ایرانی را به خطر انداخته‌اند، کاری که حتی در جنگ‌های کلاسیک نظامی هم ممنوع است.» ناصر نقدی، مدیرعامل شرکت داروپخش، بزرگترین شرکت دارویی ایران به صراحت گفت: «دسترسی به دارو برای بعضی از بیماران مساله مرگ و زندگی است... اگر شما سرطان داشته باشید و داروی شیمی‌درمانی پیدا نکنید، مرگِ شما خیلی زود سرمی‌رسد؛ به همین سادگی.» برد شرمن، یکی از نمایندگان امریکایی تصدیق کرده است که مرگ و سختی‌هایی که به سبب این تحریم‌ها بر مردم ایران تحمیل شده، عمدی است. وی گفت: «منتقدان عقیده دارند که این اقدامات به مردم ایران آسیب خواهد رساند. اگر بخواهم رو راست باشم، ما دقیقا همین را می‌خواهیم.»

برخی از افراد بدبین که استدلالی در راستای ادامه این تحریم‌های غیرانسانی دارند انگشت اتهام خود را به سوی نقاط ضعف «انسان دوستانه» می‌گیرند و گاهی از آن نیز فراتر رفته و ایران و قربانیانش را به سبب سوء مدیریتِ نیازهای دارویی سرزنش می‌کنند. حتی باراک اوباما، رئیس‌جمهور امریکا نیز با قساوت تمام اظهار کرد که مردم ایران باید مسولان اداره کشور خود را برای کمبود فراورده‌های دارویی مقصر بدانند. این در حالی است که سیامک نمازی، مشاور و محقق سابق وودرو ویلسون، به حق تقصیر را به گردن امریکا انداخته و می‌گوید: «اما هیچ شکی نیست که کمیابی دارو و تجهیزات پزشکی در ایران از زمان تشدید تحریم‌ها آغاز شد.... کمبود دارو از زمانی آغاز شد که تشدید مداوم تحریم‌ها در نهایت راه را برای معاملات بشردوستانه مسدود کرد.»

اجازه دهید رفتار امریکا را برپایه تعریف خود این کشور از تروریسم بین المللی تشریح کنم. بر پایه قانون تحریم ایران در سال ۱۹۹۶، بخش ۱۴، فصل ۳۵، قسمت ۱۷۰۱:

«لفظ «اقدام به تروریسم بین‌المللی» یعنی اقدامی که: (الف) برای زندگی بشر خطرناک و همچنین ناقض قوانین جنایی امریکا یا نظام قضایی هر کشور دیگری باشد،(ب) اقدامی که به نظر عمدی برسد، (ج) اقدامی که سبب رعب و وحشت مردم را پدید آورد، (د) اقدامی که به سبب رعب و وحشت بر سیاست دولت تاثیر بگذارد و یا (ه) اقدامی که با ترور و یا ربایش افراد بر عملکرد دولت تاثیر بگذارد.»

با توجه به بند (الف)، تحریم‌های امریکا یقینا با دریغ داشتن دارو از بیماران جان انسانها را به خطر می‌اندازد و این اقدام ناقض قوانینی است که نظام قضایی امریکا به آن تعهد دارد، پس این تروریسم بین‌المللی است. با توجه به بند (ب) و با درنظر گرفتن گفته‌های شرمن، هدف از این تحریم‌ها آسیب رساندن به مردم و ارعاب آنان است، پس این یک تروریسم بین‌المللی است. و مطمئنا همانگونه که از گفته‌های تیموتی گایتنر، وزیر دارایی امریکا در آغاز این مقاله پیدا است، هدف از این تحریم‌ها ایجاد رعب و وحشت در ایران برای سر تعظیم فرود آوردن در مقابل خواسته‌هایِ امریکا درباره برنامه صلح آمیز هسته‌ای جمهوری اسلامی است، بنابراین مسلما این یک تروریسم بین‌المللی است.

نتیجه منطقی اجتناب ناپذیر به نظر می‌رسد. طبق تعاریفی که بر پایه قوانین ِخود واشنگتن ارائه شد، امریکا با تحمیل تحریم‌های ضد ایرانی که صهیونیست مبدع آن بوده ، مرتکب تروریسم دارویی بین‌المللی شده است. والدین منوچهر همچون ۸ هزار بیمار دیگری که به امراض خونی مشابه دچار هستند و همچنین میلیون‌ها تن از ایرانی‌هایی که از بیماری‌های کلیوی، سرطان، مولتیپل اسکلروزیس و ده‌ها بیماری صعب العلاج دیگر رنج می‌برند، از جنایتی که امریکا مرتکب می‌شود، آگاه هستند.

کد مطلب: 30453
زمان انتشار: سه شنبه 1 اسفند 1391 - 15:09:53
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 7-1

دیگر مطالب
گفتگو
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد