به روز شده: 10 ساعت و 45 دقیقه قبل
کد مطلب: 30474
زمان انتشار: شنبه 5 اسفند 1391 - 09:45:46

تلاش آمریکا برای گنجاندن نام حزب‌الله در فهرست تروریستی اتحادیه اروپا

تلاش آمریکا برای گنجاندن نام حزب‌الله در فهرست تروریستی اتحادیه اروپا
حقوق بشر  > جهان  -  هفت ماه پس از حمله انتحاری در بلغارستان که در آن انگشت اتهام صهیونیست‌ها به سوی حزب الله لبنان نشانه رفت، واشنگتن و تل آویو از اتحادیه اروپا خواستند که نام حزب الله را در لیست گروه‌های تروریستی خود قرار دهد.


به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری فرانس 24، اتحادیه اروپا که به منظور تحریم حزب الله لبنان و قرار دادن نام این حزب در لیست تحریم‌های خود، تحت فشار واشنگتن و تل آویو قرار گرفته است، در نشست روز دوشنبه وزرای امور خارجه خود به این مساله پرداخت.

نیکولای مادونف، وزیر امور خارجه بلغارستان، مسئول اعلام نتایج تحقیقاتش در این خصوص شده است. وی زمانی که به این نشست می‌رفت به مطبوعات اعلام کرد که اتحادیه اروپا باید اقدامی گروهی و کارآمد علیه حزب الله در دستور کار خود قرار دهند.

با این وجود کشورهای عضو اتحادیه اروپا باید زمانی برای فکر کردن راجع به این موضوع داشته باشند چرا که 27 کشور عضو این اتحادیه، به دو دسته تقسیم شده‌اند. گروهی همچون هلند و انگلستان با این اقدام موافق و گروهی همانند فرانسه و ایتالیا مخالف آن هستند چرا که پاریس و رم بر این باورند که چنین تصمیمی شرایط لبنان را بیش از پیش متزلزل می‌کند و واضح است که این اقدام جان نیرو‌های حافظ صلح اتحادیه اروپا (فینول) مستقر در جنوب لبنان را هم به خطر می‌اندازد.

فیلیپ لالیو، سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه نیز اذعان کرد: حتی اگر فرانسه یا ایتالیا نظر خود به این موضوع را علنی سازند، باید دید که بلغارستان چه مدارک مستدلی را می‌تواند در مورد اتهام‌های مطرح شده علیه حزب الله ارائه دهد.

آمریکا سعی دارد که شرکای اروپایی خود را راضی کند که با این مساله با جدیت برخورد کنند.

در ابتدای ماه فوریه جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا در تماسی با کاترین اشتون، رئیس سیاست خارجه اتحادیه اروپا خواستار اقدامی فوری جهت اعمال فشار بیشتر بر حزب الله بود.

همچنین در اواسط فوریه بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی به نوبه خود از اتحادیه اروپا خواست که تصمیم جدی و لازم را در مورد حزب الله بگیرد.

 

کد مطلب: 30474
زمان انتشار: شنبه 5 اسفند 1391 - 09:45:46
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 6+4

دیگر مطالب
گفتگو
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد