به روز شده: 15 دقیقه قبل
کد مطلب: 30484
زمان انتشار: شنبه 5 اسفند 1391 - 12:03:32

ترسیم چهره‌ای خشن از اسلام

ترسیم چهره‌ای خشن از اسلام
بیداری اسلامی  - سیدصدرالدین موسوی

پس از سه روز اعتصاب و تظاهرات در اعتراض به حملۀ تروریستی در کویتۀ پاکستان که منجر به کشته شدن 84 نفر از شیعیان هزاره شد، دولت پاکستان از پیگیری برای بازداشت عاملان این اقدام تروریستی خبر داده است. شیعیان که با گذشت 3 روز از حملۀ تروریستی مذکور از دفن اجساد خود ممانعت کرده بودند، آرام آرام با فراخوان رهبران و ریش سفیدان به خانه‌های خود بازمی‌گردند، اما هنوز سایۀ وحشت و ارعاب از حمله‌ای دیگر همچنان در میان این اقلیت فراموش‌شده وجود دارد.
فارغ از همۀ ابعاد داخلی و دستهایی که درصدد ناتوان نشان دادن دولت مرکزی هستند، پرسش اینجاست عاملان این حملات در سطح منطقه‌ چه نفعی از ناامن کردن فضای داخلی پاکستان می‌برند و تبعات این حملات تروریستی برای کشورهای منطقه چه می‌تواند باشد؟
واقعیت اینست که بخش قابل توجهی از نیروهای تندرو اعم از القاعده و بازماندگان طالبان از کشورهای مختلف به منطقه هجوم آورده‌اند و دو هدف عمده و مهم را از حملات تروریستی و هدف گرفتن اقلیت‌ها دنبال می‌کنند: اول ترسیم چهره‌ای خشونت بار از اسلام و دوم تغییر جهت جنبش‌های بیداری اسلامی تا هدف مبارزه علیه دیکتاتوری را به هدف دیگری یعنی منازعۀ میان شیعه و سنی تبدیل کنند. متأسفانه در برخی کشورها به دلیل عدم توان دولتها در مدیریت بحران، افراطیون توانسته‌اند این خشونت را بسط و گسترش دهند که عراق، پاکستان، افغانستان و حتی سوریه نمونه‌هایی از همان کشورهاست. به نظر می‌رسد فارغ از همۀ حمایت‌های منطقه‌ای از گروهها و جریان‌های افراطی و تندرو، در پشت همۀ این تحرکات دست امپریالیسم و صهیونیسم بین‌الملل نیز باید دیده شود، قدرتهایی که می‌توانند با ناامن کردن محیط پیرامونی، اهداف خود را دنبال کنند.
از سویی با توجه به اینکه غالب جنبش‌های بیداری اسلامی در منطقه سعی داشته‌اند در سیستم حکومتی به سمت شریعتمداری حرکت کنند و شریعت را به عنوان اصلی مهم در قانون اساسی بگنجانند (همچون تونس و مصر) این رویکرد سبب شده تا دستهایی برای تضعیف پایگاه مردمی جنبش بیداری اسلامی فعال شده و ابزار اسلامِ خشونت آمیز را جایگزین اسلامِ بردبار معرفی کنند. از این رو شاهدیم که از نیروهای سلفی و القاعده حمایت می‌شود و مرتباً به منطقه اعزام و تسلیح و حمایت مالی می‌شوند.
شاید بتوان گفت نگرانی دیگری نیز از سیر تحولات درغرب وجود دارد؛ اگر حکومتهای منطقه که بر اثر بیداری اسلامی روی کار می‌آیند دست به استقرار نظام مردمسالاری دینی بر پایۀ شریعت اسلامی بزنند الگوی مناسبی برای سایر کشورهای منطقه خواهد بود که می‌تواند موجودیت نظام سیاسی دیکتاتوری حاکم و منافع غرب را تهدید کند. بالاخص حکومتهای خاندانی و موروثی در منطقه که دهه‌های متمادی با سیستم سنتی اداره شده‌اند و تغییرات دمکراتیک را برنمی‌تابند و حاضرند برای بقای خود به هر ابزاری متوسل شوند. از این رو به نظر می‌رسد به تصویر کشیدن چهره‌ای خشن از اسلام از سوی آمریکا فرضیه‌ای است که نباید آنرا از نظر دور داشت.
تضاد میان شیعه و سنی در پاکستان-کشوری که از زمان استقلال همواره شاهد منازعات میان این دو گروه بوده، متأسفانه پدیدۀ تازه‌ای نیست. اما در این میان نقش نیروهایی که می‌توانند در حل و مدیریت بحران نقش اساسی و عمده‌ای داشته باشند، مهمتر به نظر می‌رسد.
ارتش پاکستان از زمان استقلال تاکنون رابطۀ مثبت و خوبی با آمریکا داشته است. به استثنای تکروی ارتش در پناه دادن به بن لادن، رهبر القاعده، نظامیان همواره تعامل مثبتی با آمریکا داشته‌اند و همواره آن را تقویت کرده‌اند. به نظر می‌رسد با توجه به این نوع رابطه، آمریکا در برخورد با پاکستان سیاست "تفرقه بینداز و حکومت کن" را در پیش گرفته است که قطعاً دود آن بیش از همه به چشم ارتش پاکستان خواهد رفت.

کارشناس شبه‌قاره

کد مطلب: 30484
زمان انتشار: شنبه 5 اسفند 1391 - 12:03:32
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 6+3

یادداشت
۴۰ سال پیروزی
۴۰ سال پیروزی
سیدعبداله متولیان
نمایش اقتدار یمنی‌ها
نمایش اقتدار یمنی‌ها
سید هادی سیدافقهی
یمن، مرگ خاموش یک ملت
یمن، مرگ خاموش یک ملت
محسن پاک آئین