به روز شده: 1 ساعت و 57 دقیقه قبل
کد مطلب: 30646
زمان انتشار: دوشنبه 14 اسفند 1391 - 14:55:45

گزارش تکان دهنده فرانس 24 از کودکان افغان

گزارش تکان دهنده فرانس 24 از کودکان افغان
کودکان  - معضل اعتیاد گریبانگیر بسیاری از کودکان افغان شده است.

به گزارش شبکه تلویزیونی فرانس24، اعتیاد به مواد مخدر در افغانستان از معضلات بزرگ در این کشور به شمار می رود. نود درصد از تریاک جهان در افغانستان تولید می شود و به همین علت معتادان زیادی در این کشور وجود دارند. برآورد شده است در حال حاضر سیصد هزار کودک نیز در افغانستان معتادند.
چندین مرکز ترک اعتیاد ویژه کودکان در افغانستان ایجاد شده است. در جلال آباد در شرق افغانستان، بیست و پنج کودک در یکی از مراکز ترک اعتیاد مداوا می شوند.
یکی از این کودکان ده ساله گفت :« من برای خوب خوابیدن از این قرصها مصرف می کردم. همیشه سر درد بودم و فعالیتهای مدرسه ام کند بود.»
به گفته سازمان ملل یک و نیم میلیون افغان معتادند که سیصد هزار تن از آنان را کودکان تشکیل می دهند.
گاه در این کشور خانواده ها برای خواباندان فرزندانشان به کودکان تریاک می دهند.
یکی از روانشناسان سازمان مردم نهاد وادان گفت :«هنگامی که این کودکان به این مرکز می رسند، اشتها ندارند، نمی خواهند بازی کنند و حتی با ما صحبت نمی کنند. اما پس از مدتی درمان حالشان بهتر می شود، به طور عادی غذا می خورند و رفتارشان تغییر می کند.»
این سازمان مردم نهاد همچنین به ترک اعتیاد مادرانی می پردازد که در حین اقامت در اردوگاههای پناهجویان در ایران یا پاکستان معتاد می شوند.
حوریا یکی از این مادران 47 ساله معتاد است که دختر و همسرش نیز اعتیاد دارند و همگی در مراکز ترک اعتیاد مداوا می شوند.
حوریا گفت :« زنان معتاد دیگری نیز اینجا می آیند. ما فقط به فکر یک چیز بودیم و آن پیدا کردن مواد بود. ما تصور نمی کردیم فرزندانمان رنج و عذاب می کشند و معتاد می شوند. ما واقعا متاسفیم.»
نود مرکز ترک اعتیاد در افغانستان راه اندازی شده است. فقط یک درصد از معتادان می توانند به چنین مراکزی دسترسی داشته باشند. به گفته سازمان ملل برای مبارزه با این معضل به مبارزه با فقر و بی سوادی نیاز است.
زرباد شاه جبارخیل پزشک و عضو سازمان ملل گفت:«اکثر این والدین با عوارض تریاک آشنایی ندارند و برای خواب به فرزندانشان مواد می دهند تا مثلا فرصت بیشتری برای قالیبافی داشته باشند. اما آنان به تدریج باعث مرگ فرزندانشان می شوند.»
ریشه کنی معضل اعتیاد در افغانستان بسیار دشوار خواهد بود.

کد مطلب: 30646
زمان انتشار: دوشنبه 14 اسفند 1391 - 14:55:45
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 7+3

دیگر مطالب