به روز شده: چند لحظه قبل
کد مطلب: 30661
زمان انتشار: سه شنبه 15 اسفند 1391 - 11:08:35

جرایم بوش پسر پیگیری می شود

جرایم بوش پسر پیگیری می شود
حقوق بشر  > جهان  -  بازرس سازمان ملل خواستار انتشار اسناد محرمانه مرتبط با نقض حقوق بشر مقامات سیا در دوره ریاست جمهوری جورج بوش شد.

به گزارش ایسنا به نقل از شبکه خبری راشاتودی، اگر چه دولت اوباما به طور علنی استفاده از تکنیک‌های بازجویی پیشرفته را محکوم کرده است، اسناد مربوط به برنامه بازداشت و نقل و انتقال محرمانه تروریست‌های مشکوک همچنان برچسب "محرمانه" دارند.

آمریکا تاکنون هیچ یک از ماموران خود را به خاطر نقض حقوق بشر تحت تعقیب قرار نداده است.

بن امرسون، از بازرسان سازمان ملل و مخبر ویژه این سازمان در خصوص ارتقا و حفظ حقوق بشر در جنگ با تروریسم گفته است که این اسناد محرمانه حاوی نام افرادی است که مسئول نقض جدی حقوق بشر هستند.

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز، امرسون در گزارشی به شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد گفت: بر خلاف انکار صریح فعالیت‌های غیرقانونی سازمان سیا در دوران بوش، حقایق زیادی هنوز محرمانه نگه داشته شده‌اند و هیچ مقام آمریکایی تاکنون تحت تعقیب قرار نگرفته است.

زندانیان بازداشت شده توسط سیا در زندان‌های مختلف در نقاط گوناگون دنیا نگه داشته شده‌اند و تحت شکنجه‌های مختلفی از قبیل غرق مصنوعی، کمبود خواب و دیگر تکنیک‌های بازجویی قرار گرفته‌اند که نقض حقوق بشر است. افراد بازداشت شده اغلب با جابجایی‌های مخفیانه به زندان‌های سری سیا که "پایگاه‌های سیاه" نام دارند، انتقال می‌یافتند.

امرسون گفت: اکنون شواهد مستندی وجود دارند که نشان می‌دهند "پایگاه‌های سیاه" سیا در کشورهای لیتوانی، مراکش، لهستان، رومانی و تایلند قرار داشته‌اند و مقامات حداقل 49 کشور دیگر نیز حریم هوایی یا هواپیماهای خود را برای انتقال افراد بازداشت شده در اختیار آمریکا قرار داده‌اند.

امرسون تشریح کرد که تروریست‌های مشکوک اغلب بدون اتهام به هیچ جرمی و حتی بدون اینکه به دولت کشور خود تحویل داده شوند و یا دسترسی به وکیل داشته باشند، در حبس به سر برده‌اند.

امرسون از آمریکا درخواست کرد تا هر یک از مقامات رسمی که در ایجاد "پایگاه‌های سیاه" سیا که در آنها نقض قانون و حقوق بشر صورت گرفته است، مشارکت کرده‌اند را تحت پیگرد قانونی قرار دهد. اگر چه دولت اوباما افرادی که این مراکز جهت انجام رفتارهای ضد انسانی را ایجاد کرده‌اند محکوم کرده است با این حال هیچ گامی در جهت مجازات این افراد برنداشته است.

امرسون گفت: بدون وجود نام و جزئیات مرتبط با مقامات آمریکایی در پایگاه‌های سیاه سیا، دولت آمریکا سطحی از امنیت و معافیت از مجازات را برای مقاماتی که این جرم‌ها را انجام داده‌اند، فراهم کرده است. کمیته‌ای از سنا با رهبری سناتور "دیان فینشتاین" برنامه بازجویی‌های سیا را بررسی کرده است و به نظر می‌رسد که به اطلاعات محرمانه‌ای مرتبط با آنها دست یافته است.

امرسون خواستار انتشار بدون وقفه و گسترده‌ این اطلاعات شد. اگر چه این مخبر سازمان ملل فاقد قدرت لازم برای مجبور کردن دولت اوباما در انتشار این اطلاعات است، گزارش وی فشار بیشتری بر دولت آمریکا اعمال خواهد کرد تا فعالیتی که محکوم می‌کند را شفاف سازد.

کد مطلب: 30661
زمان انتشار: سه شنبه 15 اسفند 1391 - 11:08:35
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 6-2

دیگر مطالب
گفتگو
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد